Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğuna Engelli Bireylere Yardımcı Olmayı Nasıl Anlatırsın?
Çocuğuna Engelli Bireylere Yardımcı Olmayı Nasıl Anlatırsın?

iyihisset.com

03 Ara 2022

engelli, birey, çocuk, anlayış

Engelli bireyler toplumun en önemli parçaları olarak ön plana çıkıyor. Bu noktada bireylere düşen temel görevler ve sorumluluklar engelli bireylerin yaşam standartlarının arttırılması ve engellerin ortadan kaldırılması için oldukça önemli. Özellikle çocukların engelli bireyler ile yakın teması ve geçirdikleri süre ilerleyen yıllarda bu konuda bilinçli yurttaş olmalarını sağlayacaktır. Dünya Engelliler Günü’ne özel çocuğuna engelli bireylere yardımcı olmayı nasıl anlatırsın konusunu kaleme aldık.

Çocuklar vicdanlı çözüm ortaklarıdır 

engelli, birey, çocuk, anlayış

Engelli bireyler ile birlikte yaşamak, iş ve sosyal yaşamda eşitliği sağlamak, onlara güven aşılamak ve yardımcı olmak yetişkinler kadar çocukların da görevidir. Engelli bireylerin günlük hayatta karşılarına çıkan ve hareket kabiliyetini kısıtlayan birçok durum mevcut. Her ne kadar kamu kuruluşları bu noktada çeşitli çalışmalarla engelli bireylere yardımcı olsa da rol model olarak ailelerin ve çocukların da bireysel çabası bu noktada oldukça önemli. Çocukların, engelli bireylerin hareket alanlarını kısıtlayan durumlar karşısında bilinçli olması ve bunun da iyi bir aile eğitimi ile mümkün olabileceğini unutmamak gerekiyor. Çocukların engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak için toplumun en vicdanlı çözüm ortaklarından biri olduğunu hatırlamakta fayda var. 

İletişim eğitimi elzem 

engelli, birey, çocuk, anlayış

Çocuklar bazen çok acımasız olabiliyor. Engelli bireyler fiziksel durumları nedeniyle onlara karşı uygulanan tutum ve davranışlara karşı diğer insanlara oranla daha hassas olabiliyor. Dolayısıyla çocukların belirli temel iletişim eğitimleri alması, engelli bireylere engeli ile ilgili sözlerde veya imalarda bulunmaması gerekiyor. Çocukların bu durumu aşması ise engelli bireyler ile geçirdiği süre ile doğrudan alakalı. Ailelerin çocuklarına engelli bireylerin yaşadığı zorlukları anlatması, onlara nasıl davranması ve en önemlisi engelli bireylerle nasıl birlikte yaşaması gerektiğini bilinçli bir şekilde öğretmesi elzem bir durum olarak ön plana çıkıyor. 

Sık sık bir araya getirilmeli 

engelli, birey, çocuk, anlayış

Engelli bireylerin günlük hayatta yaşadığı problemlerin önüne geçmek için birtakım sorumluluklarımız bulunuyor. Çocukların bu noktada aldıkları eğitim oldukça önemli. Özellikle ailelerin çocukları sık sık kaynaştırma öğrencileri ile bir araya getirmesi, bu çocukların günlük problemlerine yönelik akılcı çözümler bulunması yönünde çocuklarla iş birliği yapması ve eşitlik ilkesini çocuklara ekmesi gerekiyor. Bu sayede çocuklar gündelik yaşamlarında engelli bireylerin sorunlarına daha hızlı ve efektif çözümler üretecekler. 

Çocuklar engelliler için çalışmalı 

engelli, birey, çocuk, anlayış

Sosyal sorunlar ancak sosyal sorumluluklar aşılır. Ebeveynlerin çocukların bireysel farkındalığını arttırmak ve engelli bireylerle ilişkilerini kuvvetlendirmek için çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılması oldukça etkili olacaktır. Çocukların engelli bireyler ile geçirdiği zaman dilimi çocukların engelli bireylere yardımcı olma noktasında gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bulunduğun şehirde yer alan sivil toplum kuruluşlarını ve vakıfları ziyaret ederek çocuğun ile birlikte çeşitli çalışmalara katılabilirsin. 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.