Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

iyihisset.com

15 Mar 2019

Yüksek tansiyon yaygın bir sağlık sorunu. Herhangi bir belirti göstermeyebilir ve teşhis edilmesi zor olabilir. Fakat kalp krizi ve felç gibi oldukça büyük sorunlara yol açabilmesi de söz konusu. Sizler için kılavuz niteliğinde bir yüksek tansiyon rehberi hazırladık.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Kan basıncı normal seviyelerin üzerine çıktığında tansiyonunuz yükselir. Damarlardaki kan, uzun bir süre damar duvarına basınç yapmaya devam ederse, damarların iç yüzeyine hasar verir. Bu da damarlarda tıkanmalara, genişlemere ve yırtılmalara sebep olabilir. Ülkemizde, 15 milyon kişide yüksek tansiyon görülüyor. Fakat bu hastaların arasında sadece yüzde 5-6’lık dilim etkin bir tedavi görüp sağlığına kavuşuyor.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyon belirtileri tam olarak açıklanamaz. Çünkü yüksek tansiyon sinsi bir hastalıktır; birçok kişi, tansiyonu yükselince vücudunda herhangi bir belirti hissetmeyebilir. Fakat yine de, enseden alına doğru yayılan bir baş ağrısı, baş dönmesi, kulak uğultusu, kulak çınlaması, burun kanaması, çarpıntı ve terleme gibi belirtilerin yüksek tansiyonun habercisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tansiyon Neden Yükselir?

Yüksek tansiyon nedenleri tam olarak bilinmiyor. Fakat yapılan araştırmalarla birlikte en güçlü kanıtlar obezite, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler tüketme, fazla tuz tüketimidir. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle birlikte de yüksek tansiyon sorunu sıklıkla yaşanabilir.

Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir ve yüksek tansiyon nasıl düşürülür diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Limonlu su: En çok tercih edilen yöntemler biri limonlu su... Eğer tansiyonunuzu düşürmek istiyorsanız limonlu su içebilirsiniz.

Soğuk su ile duş almak: Soğuk su sinirlerinizi uyandırarak tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olur. Ancak dikkatli olmak gereken bir nokta var: Suyun aşırı soğuk olmamalı. Duş alırken ılıktan soğuğa doğru geçiş yapmalısınız.

Nar suyu: Nar suyu, yüksek tansiyon dengeleme konusunda birebirdir.

Tuzsuz ayran: Ayran veya yoğurt tansiyon düşürme konusunda oldukça etkilidir. Fakat hiçbir şekilde tuz atmayın. Tuz yüksek tansiyonu tetikler.

Yüksek Tansiyonun Zararları

Yüksek tansiyon sorunu mutlaka kontrol altına alınmalı. Aksi takdirde uzun süreli hasarlara yol açabilir. Kalp damarlarına ve kalp kaslarına zarar vererek kalp krizi ve inme riskini doğurabilir. Hatta gözde bulunan kan damarlarınıza bile zarar vererek görme yetinizi kaybetmenize neden olabilir.

Yüksek tansiyon oldukça yaygın bir sorun. Her birey, kan basıncını periyodik olarak kontrol ettirmeli. Çünkü birçok tansiyon hastası, tansiyon hastası olduğundan bile haberdar değil. Eğer yüksek tansiyon sorununuz varsa mutlaka doktorunuzla görüşün.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.