Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yeni Yıla Yeni Alışkanlıklarla Başlayın
Yeni Yıla Yeni Alışkanlıklarla Başlayın

iyihisset.com

01 Oca 2019

Yeni yılda kendinize yeni hedefler koymak size klişe gibi gelebilir. Ancak yeni yılda yeni bir başlangıç yapmak sizi mutlu edecektir. Gelin, bu sene kendinize iyilik yapın ve daha sağlıklı, uzun yaşam için alışkanlıklarınızda kökten bir değişim uygulayın. Söz verin, bu sefer yarıda bırakmak yok! Her yönden sağlıklı bir yaşamın mutluluğu da yanında getirdiğini unutmayın.

Meditasyona Başlayabilirsiniz

Meditasyonun sağlıklı ve uzun yaşam üzerinde birçok faydasının olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ruh halinize olumlu katkıda bulunan, stresinizi ve kaygılarınızı azaltan, zihninizi geliştirmeye yardımcı olan meditasyon aynı zamanda kas sisteminizin gelişmesine de katkı sağlıyor. Bu yıl kendinize bir iyilik yapın ve meditasyonun faydalarından yararlanmaya başlayın.

Yeni Bir Hobi Edinin

Hobi edinmenin sağlıklı ve uzun yaşam üzerinde bir etkisinin olmadığını düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Yeni bir hobi edinerek sosyalleşebilir, stres seviyenizi azaltabilir, odaklanma yetinizi arttırabilir ve beyin gücünüzü geliştirebilirsiniz.

Hareket Edin

Yeni yılda egzersiz yapma alışkanlığınızı geliştirebilirsiniz. Vücudunuz, ruhunuz ve zihniniz üzerinde olumlu etkiler bırakacak egzersiz sayesinde kaliteli ve uzun yaşam anahtarına sahip olmanız mümkün. Younger Next Year kitabının yazarı Dr. Harry Lodge, spor yapmanın beyin hücrelerinin yaşlanmasını önlediğini ve gelişmesine katkıda bulunduğunu söylüyor.

Rutin Kontrolünüzü Aksatmayın

Kendinizi çok sağlıklı hissediyor olmanız, kontrole gitmemeniz gerektiğini göstermiyor. Her yıl baştan aşağı check-up yaptırarak sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Kendinize söz vererek sağlığınız için bir iyilik yapın ve daha uzun yaşam için doktorunuza yılda bir kez görünmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca QNB Sigorta’nın Uzun Süreli Hayat Sigortası’ndan faydalanarak da geleceğinizi koruma altına alarak yepyeni bir başlangıca adım atabilirsiniz.

Kahvaltıyı Alışkanlık Haline Getirin

Günün en önemli öğünü kahvaltıyı yeni yılda hayatınıza katın. Vakitsizlikten yakınmak yerine kahvaltı yapmak için kendinize zaman ayırın. Uyandıktan sonra 90 dakika içinde kahvaltı yaparak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına katkıda bulunun. Uzun yaşam sırları arasında sağlıklı ve dengeli beslenmenin yer aldığını unutmayın.

Trans Yağlardan Uzak Durun

Genelde işlenmiş gıdalarda yer alan trans yağların size yarar sağlamaktan çok zarar verdiğini unutmayın. The Perfect 10 Diet kitabının yazarı Dr. Michael Aziz işlenmiş yağ tüketiminin zararlarından bahsederken bu yağların hücrelerin içine işlediğini ve bu sebeple hücrelerin birbiriyle iletişime geçemediğini belirtiyor. Dr. Aziz, trans yağların hormonları dengesizleştirdiğini, kilo aldırdığını, kalp krizi, felç, kanser gibi hastalıklara davetiye çıkardığını da vurguluyor.

Uykunuzu Düzene Sokun

Düzenli bir uyku, kaliteli ve uzun yaşam sırları arasında yer alıyor. Ulusal Uyku Kurumu (The National Sleep Foundation) yetişkinler için 7 ile 9 saat arasında bir uykunun yeterli olacağını söylüyor. Yeni yılda sadece hafta sonu değil, hafta içinde de uykunuzu düzene sokmayı deneyebilirsiniz.

Bol Bol Su İçin

Sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmanın ilk kurallarından birinin bol su içmek olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Tıp Enstitüsü, yetişkinlerin günde 2.5 litre su içmesi gerektiğini vurguluyor. Yeni yılda daha sağlıklı olmak ve uzun yaşam hedefinize yaklaşmak istiyorsanız gittiğiniz her yere yanınızda su matarası taşımayı deneyebilirsiniz.

Sağlıklı Yiyeceklerle Beslenin

Yüksek lif kaynaklı ve Omega-3 deposu besinler tüketmeye dikkat edin. Yapılan çalışmalar lif kaynaklı besinler tüketmenin birçok hastalığa karşı vücudunuzu güçlendirdiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra proteini sadece et ve sütten değil fasulye, mercimek gibi besinlerden ve bazı meyve ve sebzelerden de alabilirsiniz. Ayrıca hayatınıza badem, zeytin, avokado, ceviz gibi gıdaların işlenmemiş ve sağlıklı yağlarını da katarak uzun yaşam hedefinize katkıda bulunabilirsiniz.

Gülümsemeyi Unutmayın

Kulağa çok basit bir kural gibi gelse de aslında bütün hedeflerin başında daima gülümsemek gelmeli. Gülümsemenin ve pozitif enerjinin sağlıklı bir uzun yaşam için ne denli gerekli olduğunu unutmayın. Başınıza gelen olaylara inat, her günü yeni bir yıla girermişçesine neşeyle ve coşkuyla karşılayın. Yüzünüz gülümsediğinde içiniz de gülümseye başlayacaktır.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.