Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

MS Hastalığının Başlıca Belirtileri
MS Hastalığının Başlıca Belirtileri

iyihisset.com

18 Şub 2019

MS hastalığı, kişinin bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir bozukluk sonucunda omurilik ve beyinde plaklar oluşmasıyla ortaya çıkıyor. Genellikle 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıkan MS, birçok atakla kendini belli ediyor. Ataklar sırasında kişilerde birçok farklı bulgular meydana gelebiliyor. Bazı kişilerde bu hastalık kalıcı olurken bazı kişilerde ise geçici olabiliyor.

Görme Problemleri

Görme ile ilgili yaşanan sorunlar MS hastalığı belirtilerinin en başında geliyor. Hastalık esnasında yaşanan ateş, sinirleri etkilerken görme merkezinde bozukluklar yaşanmasına yol açıyor. Bu durum bulanık görme, çift görme hatta görme kaybı gibi sorunlara kadar gidebiliyor. Görme ile yaşanan bu sorunlar genelde yavaş yavaş meydana çıkıyor. Ayrıca renk körlüğü, gözlerde ağrı, gözlerde şimşekler çakma ve istemsiz göz hareketleri de yaşanan sorunlar arasında.

Karıncalanma ve Uyuşma

MS hastalığı, beyindeki sinirleri ve omuriliği etkilediği için bütün vücutta elektriklenme hissiyatı oluşturabilir. Bu uyuşukluk ve elektriklenme hissi genelde dirseklerde, omuzlarda, parmaklarda, kollarda bazen de vücudun herhangi bir yerinde ya da tüm gövdede meydana gelebilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin. Başınıza gelebilecek beklenmedik rahatsızlıklar karşısında ihtiyaç duyabileceğiniz desteği ise Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası ile kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını güvenceye alarak sağlayabilirsiniz.

Ağrı ve Spazm

Genel ağrı ve spazmlar da MS hastalığı belirtilerindendir. Ulusal MS Derneği’nin yapmış olduğu bir çalışma MS hastalarının yarısının kronik ağrı çektiğini göstermiş. Kas tutulması ve spazmlar da MS hastalarının ortak dertleri arasında yer alıyor.

Yorgunluk ve Güçsüzlük

Ulusal MS Derneği’nin yaptığı diğer çalışmalarda MS hastalarının yüzde 80’inin ortak belirtilerinden biri de açıklanamaz yorgunluk ve güçsüzlük hissi olduğu ortaya çıkıyor. Bu yorgunluk hissiyatı bilinç bulanıklığı olarak da tanımlanıyor.

Denge Problemleri ve Baş Dönmesi

Baş dönmesi ile birlikte koordinasyonda ve denge kurmada zorluk, MS hastalarının hayatlarını kısıtlayan belirtiler arasında. MS hastaları genellikle kendilerini sürekli sersem halde ya da baş dönmesi şikayetiyle bulabiliyor.

İdrar ve Bağırsakta Fonksiyon Bozukluğu

MS hastalarının yüzde 80’i sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma ve idrarı tutamama gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Ayrıca kabızlık, ishal ya da bağırsak kontrolünü sağlayamama da bu hastalığın belirtilerinden.

Bilişsel Sorunlar

Hafıza ve konsantrasyon sorunlarına da yol açan MS hastalığı dikkat verme, düşünme, öğrenme ve planlama gibi fonksiyonları etkiliyor. Bu yüzden bazı MS hastaları, insanlarla iletişim kurmakta zorluk çekebiliyor.

Duygusal Değişimler ve Depresyon

Majör depresif bozukluk, MS hastalarının yaşadığı en büyük sorunların başında geliyor. Aslında depresyon da tıpkı yorgunluk ve bezginlik hali gibi gizli bir semptom olarak karşımıza çıkıyor. MS hastalığı bazen kişinin ruh halinde ani değişimlere sebep olabiliyor.  

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.