Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kemoterapi Sürecindeki Hastalara 10 Beslenme Önerisi
Kemoterapi Sürecindeki Hastalara 10 Beslenme Önerisi

iyihisset.com

06 May 2018

Kemoterapi dönemindeki beslenme şekli, bu sürecin kolay atlatılmasında önemli bir etken. Kendiniz veya yakınlarınız için uzmanlardan kemoterapi beslenme önerilerini öğrenmekte fayda var.

1. Bir Şeyler Yemek İçin Acıkmaya Gerek Yok

Sadece kanser hastalarının değil, herkesin uyması gereken bir kural bu aslında. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu sık sık ve az bir şekilde beslenmeye özen göstererek aniden basan açlık krizlerinin engellenebileceğini söylüyor.

2. Sebzeye Ağırlık Verilmeli

Ağır yağlı, etli yemekler kemoterapi sürecinde pek önerilmiyor. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nden diyetisyen Veronica McLymont, haftada birkaç gün etsiz yemekler yenmesi gerektiğini vurguluyor.

3. Hijyene Dikkat Etmek Gerekli

Kemoterapi döneminde kişinin bağışıklık sistemi zayıflayabildiği için yediği sebze ve meyvelerin hijyenine özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Bunun içinse tüm meyve ve sebzeleri sirkeli suda bekletmekte fayda var.

4. Yüksel Moralle Yenilen Yemekler

Kişinin hastalık döneminde elinden geldiği kadar sosyalleşmesi, yalnız kalmaması moral bulması açısından oldukça önem taşıyor. Kişi gücü yettiği sürece arkadaşlarıyla görüşebilmeli, sigarasız ortamlarda yakınlarıyla birlikte yemek yemeli, normal hayatına devam etmeye çalışmalı. Zorlu bir süreç olan kemoterapi boyunca hastalığıyla ilgili umutsuzluğa kapılmadan, arkadaşları ve ailesinden güç almalıdır. Siz de şimdiden Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak hem kendinizi hem de sevdiklerinizi kansere karşı koruma altına alabilir, olası kanser hastalığına karşı sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz.

5. Yemek Seçimi Önemli

Kemoterapi gören kişi, iştahsız ve bulantılı zamanlarında kendini yemek yemek için zorlamamalı. Mide bulantısı ve iştahsızlık sorunlarıyla karşı karşıyaysa sevdiği yemekleri yemeye özen göstermeli. Ama bunu yaparken de kızartma gibi yağlı yiyecekler yerine kraker ve yağsız tost gibi hafif yiyecekleri tercih etmeli.

6. Mekan ve Ortama Dikkat Edilmeli

Yenilen yemekler hiçbir zaman karanlık ve basık ortamlarda yenmemeli, aksine yemek yemek için havadar, ferah ve aydınlık ortamlar seçilmeli. Hoş bir müzik dinlemek de iştah açıcı olabilir.

7. Şekerden Mümkün Olduğunca Uzak Durulmalı

Kemoterapi süresince kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük yiyeceklerin diyet listesinden çıkarılması gerekiyor. Bu anlamda şekerli besinler en büyük düşmanınız olmalı. Üstelik pek çok uzmana göre şeker, kanserli hücreleri beslediği için de hayatımızdan çıkarmamız gereken başlıca besinlerden.

8. Soğan Ve Sarımsakla Haşır Neşir Olunmalı

Cornell Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar özellikle soğanın kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini söylüyor. Antioksidan açısından oldukça güçlü olan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren soğan ile sarımsak, kemoterapi gören hastalar tarafından pişmiş ya da çiğ şekilde mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

9. Bol Su İçilmeli

Uzmanlar kemoterapi gören hastaların bol su içmeye önem vermesi gerektiğini söylüyor. Unutmayın, kemoterapinin zararlı etkileri su yoluyla vücuttan atılıyor. Eğer hasta su içmek istemiyorsa taze meyve suyu, bitki çayı, ayran gibi içecekler sayesinde vücudun alması gereken sıvı ihtiyacı karşılanabilir.

10. Bulantıyla Baş Etme

Kemoterapi döneminde hastalar kokuya karşı duyarlı olabiliyor. Yemek kokularından olan rahatsızlığı azaltmak için yemeklere kekik, nane gibi güçlü baharatlar konulabilir. Ayrıca bol yoğurtlu, soğuk yemekler tüketmek de bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.