Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İhmal Etmemeniz Gereken 7 Göz Problemi
İhmal Etmemeniz Gereken 7 Göz Problemi

iyihisset.com

06 Eyl 2018

Vücudumuzun herhangi bir bölgesiyle ilgili sağlık sorunu yaşadığımızda hemen doktora koşarız. Peki ya gözlerimiz? Bazen, bazı sinyaller gözlerimizde problemler olduğunu anlatır. Bu sinyallere kulak vermediğimiz zaman çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. İşte hissettiğiniz zaman mutlaka önemsemeniz gereken 7 göz rahatsızlığı!

1. Gözlerin Önünde Parlak Cisimlerin Uçuşması

Uçuşan cisimler birçoğumuzun başına gelir. Bu durum size normal geliyor olabilir ancak eğer bu parıldayan cisimler uzun süreli gözüküyorsa doktora gitmeniz gerekebilir. Aniden beliren ve belli bir süre boyunca hiç gitmeyen, parıldayan ışıklar, ciddi bir göz rahatsızlığı olan ve körlüğe kadar gidebilen retina yırtılmasının habercisi olabilir.

2. Göz Ağrısı ya da Yanması

Michigan Kellogg Göz Merkezi profesörlerinden Sayoko Moroi, hissedilen göz ağrısı ve yanmasının enfeksiyondan oluşan bir göz rahatsızlığı olabileceğini söylüyor. Arpacık, göz kapağı dokusunun iltihaplanması da ihtimaller arasında... Kendi kendine de geçebilen bu durum, göz doktoru kontrolü altında uygulanabilecek göz damlası sayesinde de geçebiliyor.

3. Göz Kızarıklığı ve/veya Kuruluğu

Gözlerinizin kanlanması anlamına gelen gözlerdeki kızarıklık birçok sebepten dolayı oluşabilir. Soğan kesmek ya da polen, kedi tüyü gibi dış etmenlere alerjik olmak göz kızarıklığına neden olabilir. Can sıkıcı bir göz rahatsızlığı olan gözlerin kuruma sebebi ise yeterli gözyaşı üretememekten kaynaklanabilir. Prof. Moroi bu noktada göz doktorundan alınacak olan reçeteyle, gözlerin yağlanmasını ve sulanmasını sağlayan damlalardan kullanılmasını öneriyor.

4. Gözünüzde Ben Olması

Gözünüzde ben olmasını pek de önemsemiyor olabilirsiniz ama gözlerde oluşan lekeler oldukça kötü göz rahatsızlığı türleriyle sonuçlanabilir. Prof. Moroi özellikle gözün arka taraflarında çıkan, kendini göstermeyen benlerin dikkate alınmadığı takdirde kötü huylu bir yön çizerek melanoma dönüşebileceğini söylüyor.

5. Çift Görme

Prof. Moroi, iki göz de açıkken çift görme göz rahatsızlığını nörolojik problemlere bağlı olarak kasların düzgün sıralanmamasıyla ilişkilendiriyor. Tek gözde çift görme durumu ise katarakta ya da retinayla alakalı bir soruna işaret ediyor. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman mutlaka göz doktoruyla görüşmeli ve doğru yöntemlerle sonuca ulaşmalısınız. QNB Sigorta’nın İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası’ndan yararlanarak da göz sağlığı ile ilgili bütün ihtiyaçlarınızı giderebilir, göz doktoru randevularınızı tam da gerektiği anda alabilirsiniz.

6. Göz Kapağı Sarkması

Sıklıkla görülen bir göz rahatsızlığı olan göz kapağı sarkması eğer aniden oluşuyorsa bunun altında yatan sebeplerden biri de anevrizma olabilir. Göz kapaklarını kontrol eden sinirlere basınç uygulayan anevrizma, her zaman tehlikeli olmayabiliyor. Yine de böyle bir göz problemiyle karşılaştığınız zaman acil olarak doktorla görüşmeniz tavsiye ediliyor.

7. Saydam Tabaka Aşınması

Kornea abrazyonu olarak da adlandırılan bu göz rahatsızlığı, gözlerin sulanmasına ve gözlerde yüksek hassasiyete sebep oluyor. Tırnak, makyaj fırçası, kağıt gibi şeylerin yırtma, kesme ya da sıyırması sonucu oluşabiliyor. Gözünüze sürekli bir şey kaçmış hissi, gözlerinizin sürekli sulanması, ağrı ve ışığa hassasiyet bu durumun belirtileri arasında...  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.