Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Güneş Çarpmasının 8 Belirtisi
Güneş Çarpmasının 8 Belirtisi

iyihisset.com

13 Ağu 2018

Sıcak ve nemli havaların kendisini iyiden iyiye hissettirdiği günlerdeyiz. Sıcaklar gün içerisinde birçok aktiviteyi yapmamızı engelliyor. Nefes almanın dahi zor olduğu bugünlerde güneş çarpması vakalarının artışlar görülüyor. Aşırı sıcak havalarda baş gösteren güneş çarpması, tedavi edilmediğinde vücutta tehlikeli boyutlarda varan hasarlara yol açabiliyor. Güneş çarpmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeden önce güneş çarpması belirtilerini öğrenmek ise çoğu zaman hayat kurtarıyor. İşte yaz mevsiminde göz ardı etmemeniz gereken güneş çarpması belirtileri…

Yüksek Vücut Isısı

Güneş çarpmasının en belirgin özelliği çok sıcak havalarda, vücudun ısısının aşırı artmasıdır. Uzun süre güneş ışığına maruz kalan vücudunuz 39 – 40 santigrat dereceye kadar ulaşan vücut sıcaklığı ile dayanılmaz bir hal alabilir.

Bilinç Kaybı

Yüksek sıcaklık, merkezi sinir sistemi de dahil olmak üzere vücudu pek çok yönden etkileyebilir ve konuşma bozukluğu, sinirlilik ve nöbetler geçirmenize sebep olur.

Güneşin tepede olduğu ve en kavurucu haliyle bizleri selamladığı bugünlerde güneş çarpmalarına karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Bunun için siz siz olun, önleminizi şimdiden alın ve acil durumlarda hızla tedavi olabilmek için Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırın. Kaza sonucu hastanede yatmanız gereken durumlarda günlük 600 TL'ye kadar tazminat alabileceğiniz bu sigorta ile acil güneş çarpmalarına da hazırlıklı olabilirsiniz.  

Terlemede Değişiklik

Güneş çarpması belirtileri içinde yer alan terleme düzeyindeki değişiklik de vücutta yanmalara ve kuruluğa yol açabilir. Önlem alınmazsa vücut mekanizmasında hasar bırakması öngörülen terleyememe, ısının atılmaması nedeniyle aşırı hararete sebep olabilir.

Kızarmış Cilt

Uzun süre güneş ışığına ve yüksek sıcaklığa maruz kalmanın vücutta en gözlemlenebilir etkisi kızarmış cilttir. Bu durum zaman ilerledikçe sizin hareket alanınızı da sınırlandırır. Korunmak ve tedavi etmek amacıyla uzman doktorların tavsiye ettiği güneş kremlerini kullanabilir ve ılık duşla rahatlama sağlayabilirsiniz. Güneş çarpmasına ne iyi gelir sorusunun belki de en net yanıtı ılık duştur.

Baş Ağrısı

Sıcak havada güneş altında uzun süre vakit geçirmek kısa süre içerisinde baş ağrısı ile de kendini gösterebilir. Güneş çarpması belirtileri içerisinde günlük hayatı en fazla etkileyenlerinden biri olan baş ağrısını kısa süreli dinlenmelerle hafifletebilirsiniz.

Mide Bulantısı

Sıcak hava koşullarında midede yaşanan problemler 2 katı daha fazla can sıkıcı hal alır. Güneş çarpması da vücut için dayanılmaz mide bulantılarına neden olabilir. Bunu önlemek amacıyla serin ve doğal içecekleri sıkça tüketebilirsiniz.

Kalp Çarpıntısı

Güneş çarpması durumunda nabız çok hızlanabilir veya çok yavaşlayabilir. Güneş çarpması belirtileri arasında tehlikeli bir hal alabilen kalp çarpıntısı, mutlaka doktor kontrolü gerektiren bir durumdur. Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa güneşe fazla maruz kalmamalı ve sıcak saatlerde dışarı çıkmamalısınız.

Kas Krampları

Yüksek sıcaklık vücudu pek çok yönden etkileyebilir. Yüksek sıcaklığın vücut fonksiyonlarını olumsuz etkilemesi, vücut kaslarınıza kramplar halinde etki yapabilir. Güneş çarpmasının gözlemlenebilen en belirgin fiziksel belirtisi olan kas kramplarında soğuk su ile şok etkisi iyileştirici bir hamle olabilir.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.