Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Göz Tansiyonunun Bilinmeyen 6 Nedeni
Göz Tansiyonunun Bilinmeyen 6 Nedeni

iyihisset.com

15 Eyl 2018

Glokom olarak da bilinen göz tansiyonu, göz içindeki sıvı basıncının göz sinirine zarar verecek düzeyde yükselmesi ile kendisini gösteren bir hastalık. “Göz tansiyonu nedir?” sorusu belli bir yaşa kadar araştırılıp merak edilmese de ilerleyen yaşlarda genellikle bu sorun ile karşılaşma olasılığı doğmaktadır. Düzenli kontroller ile önlenebilen ve mutlaka takip edilmesi gereken göz tansiyonu, günlük hayatı çok olumsuz etkileyebilmektedir. Göz tansiyonu neden olur sorusunun yanıtını ve göz tansiyonu belirtilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşın ilerlemesi

Çok sık bir genellemeyle orta yaş ve üzeri bireylerde daha çok görülen göz tansiyonu, 40’lı yaşların üzerinde hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bir hastalıktır. Yavaş yavaş göz tansiyonu nedir sorusunun gündeme daha sık geldiği bu yaşlarda bir problemle karşılaşabileceğinizi bilmeli ve bu yüzden yıllık göz kontrollerinizi mutlaka yaptırmalısınız.

Diyabet hastası olmak

Göz tansiyonu belirtileri arasında gösterilen bağlantılı bir diğer hastalık da diyabettir. Diyabet hastalarında görülen sık kortizon kullanımı, gözdeki kanallara zarar verebilir ve buna bağlı olarak da göz tansiyonu görülme oranı fazlasıyla artar.

Kalıtsal faktörler

Eğer hastanın gen haritasında bu tarz bir rahatsızlık yaşayan birileri varsa göz tansiyonu rahatsızlığına yatkınlık olabilir. Bu gen haritasına sahip bireyler göz tansiyonu nedir şeklinde komplike bir kafa karışıklığı yaşamazlar. Çünkü doktorlar tarafından da genellikle kalıtsal faktörlerin göz tansiyonu yaşamada büyük etkisinin olduğunun söylenmesi, hastalar tarafından öncesinde belirli bir bilinç oluşmasını sağlar.

İnce kornea

Göz tansiyonu neden olur sorusunun bir diğer cevabı ise retinanın ince olmasıdır. Retina dekolmanı, iritis ve göz tümörleri de göz tansiyonu belirtileri arasında gösterilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrollerini yapmalı ve zaman zaman korneanızı ölçtürmelisiniz.

Kansızlık

Kan basıncının artması veya kansızlık da göz tansiyonu nedenleri arasındadır. Gözlerdeki kanallarda ve kılcal damarlarda kan basıncı ve miktarındaki değişim, zaman zaman göz tansiyonu ortaya çıkabilir. Bunun için göz doktorunuzu gittiğinizde yaşadığınız tüm rahatsızlıkları aktarmanız da fayda var.

Göz travması geçirmek

Göz bölgesine herhangi bir darbe alınmış olması ya da yaralanmaların meydana gelmesi göz tansiyonu neden olur sorusuna cevap olabilir. Geçmiş öykünüzün bu tarz sorunlar ya da operasyonlarla dolu olması göz tansiyonu rahatsızlığıyla karşılaşmanıza da neden olabilir. Gözünüzün çevresinde geçirdiğimiz her travmatik durum, göz tansiyonu yaratabilir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.