Facebook Ömrü Uzatıyor Desek?

Buradasınız

Sev 17 Ocak 2018

Sosyal medya hayatımızın bir parçası oldu olalı, hem birey hem toplum üzerindeki etkileri bilimsel çevrelerce araştırılıyor. Son havadis ise Kaliforniya Üniversitesi’nden geldi. Araştırmaya göre, Facebook ömrü uzatıyor!

Kaliforniya Üniversitesi’nin hocalarından William Hobbs ve James Fowler’ın yönettiği araştırmada, Facebook ile Yale Üniversitesi de iş birliği yaptı. Sonuçlar ise Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde ve de üniversitenin web sitesinde yayınlandı. 12 milyon Facebook kullanıcısının incelendiği araştırmada, Facebook başta olmak üzere sosyal medya kullananlar, kullanmayanlara göre yüzde 12 oranında fazla yaşıyor.

Ama Bir Dakika!

Bu araştırmada “Facebook ömrü uzatıyor” sonucuna ulaşılmış ama bu sonuca varırken önemli bir ayrıntı göze çarpıyor: Sosyal medya ağının güçlü olması, gerçek hayattaki sosyal bağların devamlılığına hizmet ettiği müddetçe uzun yaşamayla ilişkilendiriliyor. Tam aksinin olması, yani insan ilişkilerini online dünyada sürdürüp gerçek hayatta yalnızlaşmak, ömür süresinde olumsuz bir etki yaratıyor.  

Gelsin Arkadaşlar!

Araştırmalar yapılırken Facebook kullanıcılarının bilgileri aynı zamanda Kaliforniya Halk Sağlığı Bölümü’nün kayıtlarıyla eşleştirildi. Tüm veriler toplandıktan sonra isim, yaş gibi bilgiler mahremiyeti korumak adına silindi. 1945-1989 yılları arasında doğan kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmada, kullanıcıların arkadaş ve fotoğraf sayısı, durum güncellemeleri ve duvarlarında paylaştıkları mesajlar da incelendi.  

Araştırma, gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medyada da arkadaş sayısının artmasının ömrü uzatmada olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.