Engelli Bireylere Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Buradasınız

Sev 10 Mayıs 2022

engelli, birey, yaşam, yardım, destek

Engelli bireyler, toplumumuzun ana parçalarından biri ve temel görevler, sorumluluklar ile özgürlükler konusunda da herkes kadar hak sahibiler. Bu açıdan onları toplumdan ayrı düşünmek ya da yok sayarak varlıklarını kabul etmemek yapılabilecek en büyük hatalardan biri. Engellilerin günlük yaşamlarını daha rahat ve eşit şartlarda sürdürebilmeleri için de toplumun her bir bireyine çok büyük görevler düşüyor. Her yıl farkındalık yaratmak adına farklı etkinliklerle kutlanan Engelliler Haftası’nda biz de engelli bireyler için neler yapabileceğimizi ve onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi tekrar bir hatırlamak istedik.

Hareket alanlarını kısıtlamamalıyız

engelli, birey, yaşam, yardım, destek, park, otopark

Engelli bireylerin günlük hayat içerisinde karşılarına çıkan en büyük zorluklardan biri hareketlerini kısıtlayan durumlardır. Bunlar için başta kamu kurumları ve belediyeler olmak üzere birçok farklı kuruluş, çok farklı alanlarda engellilere yardımcı olabilecek çalışmalar yapıyorlar. Biz de bireysel olarak bu çalışmalara katılabilir ve konulan kurallara riayet ederek engellilere destek olabiliriz. En klişe konulardan biri olmasına ve toplu taşıma, alışveriş merkezleri ya da kamu kurumlarında sıkça karşımıza çıkmasına rağmen engellilere ayrılan alanları işgal etme konusunda sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Engelli bireyler için ayrılan park yerlerine, toplu taşımada onlar için ayrılan bekleme ya da oturma yerlerine, sıralardaki özel yerlere, yürüme alanlarına, görme engelliler için oluşturulan uyaran ve yönlendirmelere karşı daha hassas olmalıyız. Engellilerin hareketlerini kısıtlayan her durumun ortadan kalkması için destek olmalı ve yardım etmeliyiz.

Fiziksel özelliklerine vurgu yapacak ima, söz ve hareketlerden kaçınmalıyız

engelli, birey, yaşam, yardım, destek, okuma

Engelli bireyleri en çok rahatsız eden konulardan biri de herhangi bir ortama girdiklerinde ya da yeni birileri ile karşılaştıklarında, çevrelerindeki insanların onların fiziksel farklılıklarına ya da handikaplarına odaklanmalarıdır. Bu tarz durumlarda kendilerini çok rahatsız hissettiklerinden bu davranıştan da uzak durarak onlara yardımcı olabiliriz. Hiçbir şekilde fiziksel engelin olduğu bölgeye ya da duruma odaklanmayarak hareket etmemiz onlara karşı olan saygımızı ve sevgimizi göstermenin de en doğru yollarından biridir.

Günlük hayatı kolaylaştırmalıyız

engelli, birey, yaşam, yardım, destek, iş yeri, ofis

Engelli bireyler de toplumun temel bir parçası oldukları için onlara günlük hayatımızda yer ayırmalıyız. İş yeri, sokak, ev, okul ve her nerede olursa olsun onları da hayatın akışına dahil etmeliyiz. Okullarda bu konularda eğitimler vermeli ve standart olarak herkese eşit davranılması gerektiğini öğretmeliyiz. Çevremizde bulunan tüm engelli bireylere karşı eşit davranmalı, bunu yaparken de pozitif ayrımcılık yapmadan onlara her türlü konuda destek olmalıyız.

Çocuklarına da bunu öğretmelisin

engelli, birey, yaşam, yardım, destek, dil

Eğitimin en büyük parçasının evde olduğunu unutmadan hem davranışlarınla hem de sözlerinle çocuklarına engelli bireylere karşı nazik, yardımsever ve ayrımcı olmayan bir şekilde davranması gerektiğini göstermelisin. Bunu küçük yaşlarından itibaren, seni de rol model alarak öğrenirlerse gelecek yaşamlarında daha saygılı ve sevgili bireyler olarak yetişmeleri de olası olacaktır.

Günlük işlevleri basitleştirip yardımcı olabilirsin

engelli, birey, yaşam, yardım, destek, yaşlı, hemşire, kitap

Engelli bireylere gün içerisinde yardımcı olabileceğin çok sayıda nokta ve durum yaşayabilirsin. Örneğin, yolda kaldırımda takıldıklarında yardımcı olabilir ya da karşıdan karşıya geçirebilirsin. Görme engellilere kitap okuyabilir, yürümelerine yardımcı olabilirsin. Toplu taşımadan indiklerinde gidecekleri yerlere kadar eşlik edebilirsin. Hastane, kamu kurumu, belediye gibi yerlerde, eğer vaktin de varsa işlerini daha hızlı çözmelerini sağlayabilirsin. Özellikle belediyelerin bu konudaki çalışmalarına destek olabilir, gerekli noktalarda eksik gördüğün yanları bildirebilir ve sen de gönüllü olarak bazı projelere katılabilirsin.

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.