Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocukla Yolculuğu Kolay Kılmanın 10 Yolu
Çocukla Yolculuğu Kolay Kılmanın 10 Yolu

iyihisset.com

16 Ağu 2018

Gideceğiniz yer neresi olursa olsun yolculuğa çıkmak gibisi yoktur. Peki ya çocukla yolculuk? Gözünüz hiç korkmasın, miniklerle oldukça eğlenceli geçecek bir tatile çıkarken yolculuğunuzu kolay kılacak püf noktaları sizin için bir araya getirdik.

Çocuklarınıza Rahat Kıyafetler Giydirin

Çocukla yolculuk yapmayı gözünüzde büyütmeden önce kendinizi onun yerine koyun ve onun bu uzun mesafede rahat olmasını hedefleyin. Çocuğunuza çok dar olmayan, çok bol da olmayan rahat kıyafetler giydirin ki yol boyunca rahat etsin. Çocukların ne denli hareketli olabileceklerini ve bu hareketleri zorlanarak yaptıkları takdirde size sorun çıkarabileceklerini unutmayın.

Yolculuğunuzun Her Bir Adımını Önceden Planlayın

Çocukla yolculuk ederken ekstra bir sorumluluk altına girdiğinizi unutmayın. Normalde yapmasanız da yolculukla ilgili her şeyi kafanızda canlandırın ve bir ‘alınacaklar listesi’ hazırlayın.

Beyaz Yalanlarla Yolu Kurtarın

Eğer otomobille seyahate çıktıysanız, çocukla yolculuk yapmanın birinci kurallarından olan beyaz yalanları hep dilinizde tutmaya çalışın. Çocuğunuzun dikkatini çekmek ve sıkılmasını önlemek için ‘Buradan tavşan çıkabilir, şurası sincapların bölgesi’ gibi onları camın dışındaki doğaya çekecek beyaz yalanlarınızı sıraya sokabilirsiniz. Bu arada ailenizle yolculuk yaparken hem kendinizi hem de sevdiklerinizi QNB Sigorta’nın Ferdi Kaza Sigortası sayesinde garanti altına alabileceğinizi de unutmayın.

Etrafınızdakileri O Kadar da Umursamayın

Özellikle uçakla seyahat sırasında bu kural oldukça önemli. Elbette çocuğunuz fütursuzca bağırıp çağırırken öncelikle onu susturmalısınız ama etrafınızdan gelen aksi seslere de fazla kulak asmamanız gerektiğini bilin. Çünkü emin olun, her yerde kaşlarını çatarak iç çekecek olan ve çocukla yolculuk ne demektir bilmeyen insanlardan çokça var. Sizin çocuğunuz bir melek dahi olsa bu tarz insanlar rahatsız olacak bir şey bulur. O yüzden etrafınızdakileri düşünerek kendinizi fazla stres altına sokmayın.

Yanınızda Eğlenceli Kitaplar, Oyuncaklar Taşıyın

Çocuğunuzun eline bir telefon verip onun gün boyunca sessiz kalmasını da sağlayabilirsiniz elbette ama emin olun onun sevdiği oyuncaklar yol boyunca ona gerçek birer arkadaş olacaklardır. Yaşına göre verebileceğiniz eğlenceli üç boyutlu kitaplar, çocuk tabletleri ya da konuşan oyuncaklar onun yolda sıkılmamasını, dolayısıyla da sizin canınızın sıkılmamasını sağlayacak.

Çantanızı Atıştırmalıklarla Doldurun

Yollar uzun, miniklerin midesi ise her şeyi kabul etmeyebilir. Yollarda onu sevmeme ihtimali olan yiyecekleri yemeye zorlamak yerine onun en sevdiği atıştırmalıkları yanınızda bulundurun. Kriz anlarında ya da açlık durumunda bu atıştırmalıklar hayat kurtaracaktır.

Yedek Bezler

Eğer minik bir bebeğiniz varsa çocukla yolculuk söz konusu olduğunda yanınıza almanız gerekenlerin başında bebek bezleri ve temizlik mendilleri geliyor. Çocuğunuz farklı hava şartlarında ve yolculuk ortamında çok daha sık tuvaletini yapabilir. Bu yüzden yanınıza her zamankinden daha fazla yedek bez almanızda fayda var.

Çocuğunuzu Yolculuğunuza Dahil Edin

Çocuğunuz artık bir bebek olmaktan çoktan çıktıysa onu yolculuğunuzu paylaşmaya davet edin. Gerektiği yerlerde kendi pusetini taşımasını isteyin, hafif bir çantayı eline verin ya da oyuncaklarının olduğu sırt çantasını onun taşımasını sağlayın. Şikayet etmesine zemin hazırlamayacak kadar hafif yükleri ona vererek, gideceğiniz yer hakkında ona bilgiler aktararak, sorular sorarak onu bu yolculuğun bir parçası yapın.

İlaçların Yanınıza Almayı Unutmayın

Çocuğunuzla ilgili ilaçların hepsini yanınıza aldığınızdan emin olun. Söz konusu kendiniz olunca sadece bir iki ağrı kesiciyle çıktığınız bu yolculukta çocuklarınızın ilaçları birinci planda durmalı. Çocukla yolculuk esnasında ne zaman ne olacağını önceden kestiremeyeceğinizden kullandığı ilaçları derleyip minik bir ilaç torbası oluşturun.

Keyfini Çıkarın

Çocukla yolculuk yapmak ne kadar zor olursa olsun, bunun sizin en güzel anılarınız arasında kalmasına izin verin. Tatilin sonunda geçmişe bakıp gülümseyebilmek için tek yapmanız gereken şey, her şeyi bir kenara bırakarak çocuğunuzla birlikte çıktığınız bu yolculuğun keyfini doyasıya çıkarmak. Onunla çocuk olun, şakalaşın, eğlenin, kahkaha atın. Elbette kızacağınız noktalar olacaktır ama unutmayın, adı üstünde, o bir çocuk.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.