Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğunuz Okula Dönmeye Hazır Değil mi?
Çocuğunuz Okula Dönmeye Hazır Değil mi?

iyihisset.com

11 Eyl 2018

Yaz tatiline alışan çocuklar için bazen okula dönmek stres kaynağı olabilir. Bu noktada minik yavrunuzu anlamanız ve onu okula teşvik etmenin yollarını bulmanız gerekiyor. İşte bu yolları sizin için derledik.

Onunla Konuşurken Zorlayıcı Olmayın

Çocuğunuz okula dönüş konusunda problem yaşıyorsa ortada konuşulması gereken bir durum var demektir. Ancak bazen çocuklar konuşmaktan kaçabilir. Ona, okulla ilgili canını sıkan konunun ne olduğunu, neden okula dönmek istemediğini açıkça sorun. Siz bu soruları sorarken o size yanıt vermek istemeyebilir, o zaman fazla ısrarcı olmayın. Üstüne gitmeyin ve bu konuyu sonra yeniden konuşmak üzere kapayın. Bu noktada önemli olan, sizin her koşulda onun yanında olacağınızı hissetmesidir.

Ders Verir Gibi Konuşmayın

Çocuğunuz okula dönüş konusunda bu denli isteksizken ona okulun ne kadar faydalı bir kurum olduğunu anlatmanın bir anlamı ve yararı olmayacaktır. Onunla yapacağınız “nutukvari” konuşmalar, onun okula gitme fikrinden uzaklaşmasına sebep olacaktır.

Evde Geçen Günleri Eğlenceli Kılmayın

Eğer çocuğunuz okula gitmek yerine evde kalmayı tercih ediyorsa, ev hayatını onun için cazip kılmamaya dikkat edin. Elbette çocuğunuz okula dönüş stresi yaşıyor diye evi zindan yerine çevirmeyeceksiniz ama onun ev ortamını okul ortamına tercih etmemesini sağlamaya çalışabilirsiniz. Ders çalışma saati, yemek saati, uyku saati, kısa oyun saati gibi kurallar belirleyerek evde kalmanın çok da keyifli olmayacağını ona gösterin.

Öğretmenleriyle Konuşun

Çocuğunuz okula gitmeyi reddediyorsa bu konu karşısında yalnız başına savaşmamanız gerekiyor. Sınıf öğretmeninden, okul müdüründen, rehberlik öğretmeninden yardım isteyebilir, onlarla birlikte hareket ederek çocuğunuz için daha sağlıklı bir süreç yaratabilirsiniz.

İlk Günler Okula Kısa Süreli Gidebilir

Bu maddeyi uygularken mutlaka okul öğretmenleri ve müdürleriyle görüşmeniz gerekiyor. Çocuğunuzun okula dönüş sendromunu daha kolay bir şekilde atlatabilmesi için günde 1 saat de olsa okula gitmesini sağlayın. Bu noktada okul yönetiminden kişilerle konuşarak durumunuzu anlatmanız ve çocuğunuzun birkaç gün boyunca 1-2 saatliğine okula gitmesi konusunda tolerans göstermelerini sağlamanız gerekiyor. Çocuğunuzu kısa süreliğine de olsa okula yollamanız, onu tamamen okuldan uzaklaştırmamanız, okul hayatının korkulu ve tehlikeli bir bölge olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca hem çocuğunuz hem siz hem de eşiniz, QNB Sigorta’nın Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası‘ndan faydalanarak çocuğunuzun geleceğine dair korkularınızı azaltabilir ve güven dolu yarınlara sahip olabilirsiniz.

Ona Güven Duygusunu Aşılayın

Çocuğunuz tatilde sizinle olmaya çok alıştıysa ve sizden kopmak ona zor geliyorsa okula dönüş onun için bir kabus halini alabilir. Çocuğunuza okula gitmenin bir ayrılık demek olmadığını, okul çıkışında onu bekliyor olacağınızı, okuldan sonra güvenilir ortama yani evine döneceğini söyleyin. Okula gitmenin sizden kopmakla eş değer olmadığını doğru cümleler kurarak anlatmaya çalışın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.