Bu Liste Düğün Hazırlıkları Yapanların Hayatını Kurtaracak

Buradasınız

Sev 18 Mart 2017

Sevdiğinizle hayatınızı birleştirmeye karar verdiyseniz, artık ufak ufak düğün hazırlıklarına başlama zamanı gelmiş demektir. Genelde düğün tarihinden 10 ay öncesinde hazırlıklara başlanması idealdir, ama eğer o kadar da detaycı biri değilseniz yedi-sekiz ay da sizin için yeterli olacaktır. Tabii burada hazırlıktan kastettiğimiz, sadece gelinlik almak, davetiye bastırmak değil. Bütçe belirlemekten müziği seçmeye kadar aklınıza gelebilecek her şey düğün hazırlığına dahil. Tamam tamam, sizi daha fazla heyecanlandırmayalım ve düğün hazırlıkları nasıl bir yol izleyerek yapılır, birlikte bir göz atalım.

İlk Adım: Bütçenizi Belirleyin

Bütçe belirleme bir düğünün en önemli konusu. Sonrasında sürprizlerle karşılaşmamak adına ailenizle ve müstakbel eşinizle oturup düğün için ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi konuşun. Elbiselerden mekana, müzikten davetiyelere, gelin çiçeğinden kuaföre kadar her şeyi hesaplayın. Bütçenizi ayarlarken hep biraz daha fazlasını ekleyin ki işin sonunda sıkışmayasınız. Hem belli mi olur, belirlediğiniz bütçeden elinizde kalanını, balayı masraflarına bile ekleyebilirsiniz.

2.Düğün ve Nikah Tarihini Ayarlayın

Düğününüzü yazın mı yoksa kışın mı yapacaksınız? Mekandan giysilere kadar düğününüzle ilgili her şey bu tarihe göre şekillenecek. Düğün tarihinin yanı sıra nikah işlemleri için de hazırlıklara başlayın. Nikah ve düğünü aynı gün isteyip istemediğinize karar verin. Biliyorsunuz ki son zamanlarda birçok çift, nikahı önceden kıyıp düğün gününde eğlenceli ve teatral bir nikah konsepti yaratıyor. Bu konuda ailelerle de görüşerek ne istediğinize tam olarak karar verin.

3.En Az Beş Ay Öncesinden Mekanınızı ve Tarzınızı Belirleyin

Düğün mekanı da düğününüzle ilgili kafanızdaki birçok şeyin şekillenmesini sağlayacak. Kır düğünü, sahil düğünü, otel düğünü, tekne düğünü gibi birçok farklı düğün konsepti içerisinden tarzınıza en uygun olanına karar verin.

4.Düğün Organizasyon Şirketleri ile Görüşün

Mekanınız düğün organizasyonunu kendi mi yapıyor yoksa dışarıdan bir organizasyon şirketi ayarlamak gerekiyor mu? Düğün hazırlıkları sürecinde özellikle son iki ay sıkça görüşme yapmak durumunda kalacağınız organizasyon şirketinizi tanıyın. Karşılıklı olarak neler istediğinizi belirleyin.

 

5.O Mekanda Farklı Bir Düğüne Katılın

Genelde düğün yapacağınız mekanlar bunu zaten size öneriyor ama söylemezlerse siz böyle bir ricada bulunun. İstediğiniz düğünün konseptine ve temasına benzer nitelikleri taşıyan bir düğünü görmeye gidin. Bütün düğün orada kalmanıza gerek yok tabii. Ama en azından kafanızda sizin düğününüzle ilgili bir fikir oluşsun.

6.Davetli Listesini Sona Bırakmayın

Davetli listesini ailelerle birlikte görüşerek en az dört ay önceden hazırlayın. Sonradan bir sürprizle karşılaşmamak için bütün listeyi bir kağıda yazın. Bu kağıt özellikle son zamanlarda sizin en yakın arkadaşınız olacak, unutmayın!

7.En Tatlı Heyecan: Gelinlik ve Damatlık

Düğününüze en az beş-altı ay kala gelinlik ve damatlık arayışına yavaş yavaş başlayın. Bu hızı son üç ay kala arttırın ve artık ne istediğinizi belirlemiş olun. Eğer hazır bir gelinlik/damatlık alacaksanız, ince eleyip sık dokumanızda ve bütün seçenekleri gözden geçirmenizde fayda var. Özel dikim işine girecekseniz, sizin karakterinizi yansıtacak bir terzi bulmaya çalışın ve prova tarihlerini belirleyin.

8.Ayakkabı Konusunu Son Ana Bırakmayın

Gelinin ayakkabısı oldukça önemli bir mevzu aslında. Bütün gece ayakta duracağınız için ayağınızı sıkmayan rahat bir gelin ayakkabısı bulmaya dikkat edin. Gelinlik ayakkabınız çok rahat olsa bile her ihtimale karşın gelinliğinizle uyum sağlayacak yedek bir spor ayakkabı veya babet satın alın.

9.Davetiyenizin Tasarımına ve Nikah Şekerine Karar Verin

Davetiyeden şekere kadar her şeyle ilgilenecek özel bir organizasyon şirketi bulmanızda fayda var. Eğer davetiyenizi klasik bir zarf şeklinde yapacaksanız işiniz daha kolay ama özel bir davetiye şekli istiyorsanız araştırmaları biraz daha sıkı tutmanız gerekiyor. Davetlilere şeker mi hediye edeceksiniz, yoksa daha orijinal fikirleriniz mi var, bir an önce karar verin.

10.Müzik İşini Ön Planda Tutun

Düğünde canlı müzik istiyorsanız, bunu en azından dört ay önceden ayarlamanız gerekiyor ki müzisyenlerin tarihleri çakışmasın. Onun haricinde düğününüzde çalınmasını istediğiniz ve istemediğiniz şarkıların listesini çıkarın. Evet, yanlış duymadınız, özel olarak çalınmasını istemediğiniz parçaların isimlerini DJ ile paylaşın ki siz sevdiklerinizle birlikte en sevdiğiniz şarkıda dans ederken birden bire saçlarınızı dik dik yapacak bir müzikle eğlenceniz bölünmesin.

11.Fotoğrafçılarla Görüşün

Fotoğrafçı konusu da çok önemli. Düğün mekanının kendi özel bir fotoğrafçı ekibi olup olmadığı öğrenin. Eğer anlaşmalı oldukları birileri yoksa siz kendi fotoğrafçınızı ayarlayın. Fotoğrafçılarla düğünden en az bir ay önce son görüşmenizi yaparak belli bir adet üzerine pazarlık yapın. Ekstra olarak hikaye fotoğrafçılığı ve özel video çekimleri istiyorsanız, bunu da mutlaka önceden bildirin.

12.Davetiyeleri Dağıtmaya Başlayabilirsiniz

Düğüne iki ay kala davetiyeleri dağıtmaya başlayın. Davetiyelerde mutlaka ‘LCV’ tarihi belirleyin ve insanların size geri dönüş yapmalarını sağlayın. Davetlilerden gelen her bir yanıt, davetli listenizi değiştirecektir. O davetli listesini son zamanlarda hep yanınızda taşıyacağınızı söylemiştik, değil mi?

13.Masa Düzenini Ayarlayın

Önce ailenizle evde düğün masaları için bir şema ayarlayın sonra da bunu organizatörle paylaşın. Düğün hazırlıkları yapmanın en sıkıcı kısmı bu masa düzeni işi. Davetlilerden kim kimle otursun, kim kimle konuşmuyor, kim kimi seviyor soruları ile boğuşmak pek de zevkli değil. Bu işlerle uğraşmak istemiyorsanız, masaların ve stant düzeninin karışık bir şekilde kurulduğu, herkesin istediği yere oturabildiği, açık büfenin yer aldığı kokteyl prolonge sistemini uygulayabilirsiniz.

14.Menüye ve Düğün Pastasına Karar Verin

Mekan sahipleri ve organizasyon şirketi ile düğün menüsü hakkında en az iki kez görüşme yapın. Son görüşmenizde mutlaka size o gün çıkacak olan yemeklerin tadımını yaptırmalarını isteyin. Düğünde her şeyin kusursuz olması için bu tadım şart. Menü hakkında konuşurken düğün pastanızı da es geçmeyin. Pastayı düğün mekanı mı yapacak yoksa siz ayrı bir yere mi yaptıracaksınız, bu detayları iyice öğrenin.

15.Düğün Aracı

Düğün mekanına nasıl gideceksiniz? Özel bir araç mı süsleteceksiniz? Bütün aileyi taşıması için büyük bir araç mi kiralayacaksınız? Kararınız ne olursa olsun, araç işini de bir ay öncesinde ayarlamanızda fayda var.

16.Süsleme İşinin İçinde Olun

Tamam, süslemeyi bir organizasyon şirketine vermiş olabilirsiniz ama bu sizin düğününüz. Çiçeklerden kurdelelere, özel hatıra defteri bölümünden sandalye süslemelerine kadar her şeyi bilmek hakkınız. Her mevsimin kendine has bir çiçeği olduğunu göz önünde bulundurarak  özellikle düğüne bir ay kala organizasyon şirketiyle süsleme işinizi yeniden konuşmanızda fayda var.

17.Gelin Çiçeğinizi Ayarlayın

Düğüne bir ay kala tarzınızı yansıtacak olan bir gelin çiçeği ve buketi belirleyip çiçekçilerle görüşmeye başlayın. Eğer saçlarınızda da çiçek kullanmayı düşünüyorsanız, son haftalarda yapacağınız kuaför provaları için prova çiçeği hazırlamalarını rica edin.

18.Dans, Dans, Dans...

Eğer düğününüzde özel bir dans gösterisi ile giriş yapacaksanız ve bunun için ders almanız gerekiyorsa, düğünden bir-iki ay önce bu derslere başlamanız gerekir. İki ay kulağınıza çok uzun bir süre gibi geliyor olabilir ama son zamanlarda sıkışmanın anlamı yok, değil mi? 

19.Son Provalar

Son haftanızda son gelinlik provanızı tekrar yapın. Saç ve makyaj provanızı da sakın unutmayın. Düğün gününüzde her şeyin mükemmel olmasını istiyorsanız, bu son provalar önemli. 

20.Her Anın Tadını Çıkarın

Söylemesi kolay, demeyin! Bu günler bir daha gelmiyor. Hayatınızdaki en özel günlerden birine hazırlanırken her bir anın keyfini çıkarın. Fazla paniğe kapılmayın, su akar yolunu bulur. Şimdiye dek hangi gelin gelinliği olmadan düğününe katılmış, hangi düğün müziksiz kalmış ki sizinki olsun? Her şey çok güzel olacak, bunu hep kendinize tekrarlayın.    

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.