Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Buradasınız

Sev 24 Kasım 2018

Bebeklerin bağışıklık sistemi, doğumdan itibaren bir yıl boyunca çok hassas ve yeterince gelişmemiş olur. Bu yüzden vücutları soğuk algınlığına karşı oldukça savunmasızdır. Siz ne kadar bebeğinizi korumaya çalışsanız da toz, bakteri ve mikroplar bir şekilde gelip onların kapısını çalabilir. Bu da bebeklerde burun tıkanıklığı görülmesine sebep olur.

Yeni doğan bebeklerde altı ay boyunca ağızdan solunum içgüdüsü bulunmaz. Bu da burnu tıkanan bebeklerin hem nefes almalarını zorlaştırır hem de uyku ve beslenme düzenlerini bozar. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun yanıtını bu içerikte bulabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığını Neler Tetikler?

Kuru hava, toz, sigara dumanı ve parfüm gibi maddeler bebeklerde burun tıkanıklığı için yeterli koşullardır. Bir de üzerine, soğuk havaların gelmesiyle, gribal virüsler ortaya çıkar. Bu da burun tıkanıklığını kaçınılmaz kılabilir. Ayrıca mevsimsel olarak, ani hava değişimi ve havada uçuşan polenler de bebeklerde burun tıkanıklığı görülmesine neden olur.

Odayı Sık Sık Havalandırın

Hava ne kadar soğuk olursa olsun, bebeğin bulunduğu odayı sık sık havalandırın. Özellikle bebeğiniz uyumadan önce, çok kısa bir süreliğine bile olsa temiz havanın odaya girmesini sağlayın. Temiz hava bebeğinizin solunum sisteminin düzene girmesini sağlar ve bebeklerde burun tıkanıklığı sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Anne Sütü

Anne sütü bebekler için tüm ilaçlardan daha faydalıdır. İçerdiği zengin besinler sayesinde, bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Burun tıkanıklığını tedavi etmek için anneler bebeklerini sık sık emzirmelidir. Ayrıca bebeklerde burun tıkanıklığı problemi, anne sütünün birkaç damlasının buruna damlatılmasıyla da çözülebilir.

Tuzlu Su

Bebeklerde burun tıkanıklığı sorununa en iyi çözümlerden biri de tuzlu sudur. Tuz içerdiği antibakteriyel özellikler sayesinde soğuk algınlığının oluşturduğu bakterilerin öldürülmesinde temel rol oynar. Bir çay kaşığı tuzu ve bir su bardağı ılık suyu karıştırın. Hazırladığınız bu solüsyonu bebeğinizin burun deliklerine aktarmayı sağlayacak şırınga benzeri ince uçlu steril bir alete doldurun. Bebeğinizi sırtüstü yatırın ve bu karışımı burun deliklerine damlatın. Böylece bebeğinizin burnundaki sümükler yumuşayacaktır.

Burun Aspiratörü

Basit bir vakum cihazı olan burun aspiratörü, burun deliklerini kolaylıkla açabilen bir alettir. Bu aleti kullanmadan önce yukarıda bahsettiğimiz tuzlu suyla bebeğinizin burnundaki sümükleri yumuşatın ve ardından burun aspiratörünü bebeğinizin burun deliklerine sokarak, burundaki sümüklerin dışarı çıkmasını sağlayın. Aspiratörü çıkardıktan sonra bebeğinizin burnunu bir peçete yardımıyla temizleyin. Bu aleti eczanelerden rahatlıkla temin ederek, bebeğinize günde 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

Bebeğinizin Yastığını Yükseltin

Bebeklerde tıkalı bir burnu açmak için yüksek bir yastık iyi bir yöntem olabilir. Yastığı yükselterek, bebeğinizin genzinin açılmasını ve burun tıkanıklığından kolayca kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.