Ana içeriğe atla

Aile

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bahar Aylarında Alerjik Astımı Olanların Dikkat Etmesi Gereken 8 Şey
Bahar Aylarında Alerjik Astımı Olanların Dikkat Etmesi Gereken 8 Şey

iyihisset.com

01 May 2018

Türkiye’de olduğu kadar dünyada da en sık rastlanan hastalıklardan biri olan astım, bahar aylarının yaklaşması ile kendini tekrar göstermeye başladı. Günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren ve kendisiyle birlikte birçok hastalığı da tetikleyen alerjik astımdan korunmak da yine sizin elinizde. İşte alerjik astım hastalarının günlük hayatlarında dikkat etmesi gerekenler.

Polenlerden uzak durmalı

Bahar aylarına merhaba dediğimiz şu zamanlarda, özellikle çiçeklerin açmasıyla birlikte alerjik astımı olanların can sıkıcı etmeni olan polenler dört bir yanı sarıyor. Alerjik astım hastaları bu zamanlarda kapı ve pencereleri korunaklı bir şekilde kapalı tutmalı ve polen solunumunu mümkün kılacak bahçe işlerinden olabildiğince uzak durmalılar.

Kuru ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamalı

Astımı tetikleyen en önemli durumlardan biri bahar ayları olmasına rağmen karşılaşılabilecek kuru ve rüzgarlı havalar daima tehlike saçar. Bu havalar astım hastalarında kısa süreli ataklara sebebiyet vereceğinden dışarı çıkmaları uygun olmayabilir. Mecburi durumlarda ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; nefesi ağız yerine burundan almak olacaktır.

Çamaşır ve havlular açık havada kurutulmamalı

Polenler, bahar aylarında özellikle öğleden önce ortaya çıkarlar. Dışarı çıkmamaya dikkat etmek kadar kıyafetlerin de dışarıdaki ortamlarda kurutulmaması gerekir. Kıyafetlere yapışacak polenler gün içerisinde sizi fazlasıyla rahatsız edecektir.

Hava temizleyici filtreler kullanılmalı

Evde ya da arabada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise solunumun daha rahat olmasını sağlayacak filtre kullanımıdır. Özellikle de klimanıza alerjenleri tutan özel filtrelerden taktırmanız sağlığınız açısından oldukça yararlı olacaktır.

Sigara bulunan ortamdan kaçınmalı

Soğuk havaların giderek azalmasıyla birlikte dışarıda geçirilen vakit de artar. Bu ortamlarda alerjik astım hastalarının kaçınması gereken önemli bir diğer faktör ise sigara dumanıdır. Açık havada dahi sigara dumanı hastaları birebir etkileyebilir. Bu yüzden daha korunaklı olması açısından gerek görülen zamanlarda maske kullanılabilir.

Halı kullanılmamalı

Halı kullanımı dışarı ortamdan eve getirdiğimiz tozu, kiri hatta polenleri kendi içerisine hapseden bir ev aksesuarıdır. Bahar ayları itibariyle havada uçuşan bir sürü olumsuz etmene karşı özellikle de yatak odanızda halı kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Yiyecek tüketimine dikkat etmeli

Bağışıklık ve solunum sistemine birebir etkisi bulunan beslenme alışkanlıklarımız aşırıya kaçtığı sürece alerjik astımı daha da kötü etkileyecektir. Taze sebze ve meyveler, alerjik astımı önleyici bitkisel çaylar ve özellikle yoğurt, iltihabı yatıştırıcı ve öksürüğü önleyici bir etkiye sahiptir.

Doktor tedavisi uygulanmalı

Yapılan araştırmalar alerjik astımın özellikle ilkbahar zamanında artış gösterdiğini ve hastaların şikayetlerinin en çok bu zamanlarda arttığını göstermektedir. Şikayetleri minimuma indirmek ve hastalığınızı kabullenip daha bilinçli hareket etmek için mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Aile yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.