Aile İçi Kurallarını Nasıl Koymalısın?

Buradasınız

Sev 05 Aralık 2021

aile, kural, otorite, anne, baba, çocuk

Küçük veya geniş olsun, her ailenin kendi içerisinde belirli kuralları vardır. Bu kurallar aile içindeki düzeni sağlayarak herkesin görev ve sorumluluklarını bilmesine, buna göre davranmasını beraberinde getirir. Aile içerisinde belirli bir düzenin sağlanması, aile bireylerinin daha mutlu, huzurlu ve dengeli bir hayat yaşamasını sağlar. Aile içerisinde iletişimin iyi olduğu durumlarda bu kuralları koymak kolaydır ancak eğer bu iletişim kanalları sağlam kurulmamışsa kuralları koymak ve uygulamak son derece zor olacaktır. Aile içi kuralları nasıl koyman gerektiği konusunda ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsin.

Öncelikle tüm aile bireylerinin görüşlerini almalısın

aile, kural, otorite, anne, baba, çocuk, sohbet

Aile içinde kurallar koymanın ilk ve belki de en önemli kuralı, tüm aile bireylerinin varlığını kabul etmek ve bu varlığa karşı saygı duymaktır. Yaşı ne olursa olsun her aile bireyinin bir konu hakkında fikri olabilir. Bir kural koyulacaksa onun da fikrini almak ve uygulamaya koymak çok önemlidir. Bu şekilde kararların ortak olarak alınması ile herkesin iletişime geçmesi sağlanır ve kurallara uyma konusunda da önemli bir adım atılır.

Korku kültürü yaratmadan kuralları koymalısın

aile, kural, otorite, anne, baba, çocuk, bağırmak

Bir kuralı koyarken yapılabilecek en büyük hatalardan biri korku ile bunu öğretmektir. Özellikle aile içerisinde çocuklar ya da yaşı daha küçük olan bireylere karşı uygulanan bu yöntem, kuralın tam olarak oturmaması ve uygulanmamasına neden olur. Bunun için bir kuralı koyarken korkutmadan, nedenlerini anlatarak, değerler zinciri içerisinde bu kuralın önemini anlatarak ve altyapısını sağlayarak hareket etmek sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır.

Kuralları gerçekliklerden yola çıkarak oluşturmalısın

aile, kural, otorite, anne, baba, çocuk, görev

Kurallar gerçekliklerden yola çıkılarak anlatılmalı ve herkesin bu kuralla bir şeylerden korunacağı ya da fayda göreceği aktarılmalıdır. Eğer ki aile içerisinde konacak bir kuralın gerçek bir temeli varsa, bir deneyim ya da yaşanmışlığa, bir örneğe dayanıyorsa tüm aile bireylerinin buna uyması çok daha rahat olacaktır. Bunun için kuralları koyarken kelimenin tam anlamıyla altını dolduracak şekilde hareket etmek doğru olacaktır.

Kuralları bireysel değil ailesel koymalısın

aile, kural, otorite, anne, baba, çocuk, sıkılma

Aile içinde kural koyarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da konacak kuralların bireysel olarak algılanmaması gerektiğidir. Bu kural ailenin iyiliği içindir ve bunu herkesin çok iyi şekilde algılaması gerekir. Örneğin ellerini yıkamayan bir aile bireyi hastalanırsa bu sadece kendisini değil ailenin geri kalanını da olumsuz etkileyecektir. Bu bilince ulaşmak için koyulan kuralın net şekilde anlaşılması ve ailenin tamamı için uygulandığının aktarılması gerekir.

Çocuklar için küçük uyarıcılar ve hatırlatıcılar koyabilirsin

aile, kural, otorite, anne, baba, çocuk, not

Aile içindeki kurallara genelde çocukların uyması ve alışması biraz daha zor olabilir. Bunun için evin farklı bölgelerine, herkesin ortak kullandığı noktalara küçük notlar ve hatırlatıcı nesneler koyabilirsin. Bu yöntemle kuralların daha kalıcı olmasını sağlamak da mümkün olacaktır. Sadece çocuklar değil, evin daha büyük yaştaki bireyleri de bu notları gördüğünde ne yapması ya da yapmaması gerektiğini hatırlayacaktır.

Aile içerisinde kurallar koymak zaman zaman zor olabilir ama bu kurallar herkesin fiziksel ve ruhsal sağlığını doğrudan ilgilendirdiği için çok önemli de bir görev üstlenirler. Hayatın normal akışı içerisinde istenmeyen bazı olayları bu kurallarla engellemen mümkün olabilir ancak beklenmedik durumlar karşısında QNB Sigorta’nın Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası ile kendini ve aileni olağan risklere karşı koruma altına alabilirsin. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.