Aile Bütçesi Yönetiminde Yapılan 5 Kritik Hata

Buradasınız

Sev 02 Haziran 2021

aile, bütçe, para, kadın, erkek

Gelirin her ne olursa olsun aile bütçesi planı yapmak mutlak bir gerekliliktir. Ailenin hem bugününü hem yarınını planlayabilmek ve onları rahat ettirebilmen için bütçe yönetimini doğru yapmalısın. Planlamadan harcadığın her kuruş, aile bütçesinin dengesini muhakkak şaşırtır. Bu durum yüksek miktarda para kazanıyorsan da geçerlidir. Aile bütçesi yönetiminde yapılan kritik hataları senin için derledik.

Gelir gider dengesi

aile, bütçe, para, kadın, plan, hesap

Aile bütçesinde en önemli ve en sık yapılan hata gelir gider dengesindedir. Aylık kazandığın miktar eğer giderlerinden azsa bütçe yönetimini doğru yapamıyorsun ve borçlanıyorsun demektir. Bunu engellemek için harcamalarını dengeli bir şekilde yapmaya dikkat etmelisin.  Bu sebeple her ay maaşını almadan bir gün önce evde 1 aylık bir gider tablosu oluştur ve dengeyi sağlayana kadar gereksiz harcamalarını kıs.

Anlamsız tasarruf tedbirleri

aile, bütçe, para, erkek, kumbara, biriktirme

Nelerden tasarruf etmen gerektiğine doğru karar vermelisin. Elektrikten tasarruf etmeye çalışırken yüksek miktarlarda telefon faturası ödüyorsan, tasarruf yapmaya çalıştığın noktada yine bir dengesizlik yaşanıyor demektir. Bu sebeple her ay ailece evinize fazla fazla ne alıyorsunuz, en çok neye para harcıyorsunuz analiz edip onlardan kısmalısın.

Borç ödemeleri

aile, bütçe, para, erkek, cüzdan, boş

Gelirimizin üzerinde harcamalar yaptığımızda ister istemez borçlandığımız ya da  taksitlendirdiğimiz ödemelerimiz oluyor.  Borç tutarlarının artmaması için borç ödemelerine sabit bir kaynak ayırın ve düzenli bir şekilde ödeyin. Bu süreçte borcu borç ile kapatmamaya çalışın.

Gelecek belirsizliği

aile, bütçe, para, erkek, hesap

Yapılan en büyük hatalardan biri geleceği yok saymaktır. Amacın, anı kurtarmak yerine geleceğe odaklanmak olmalıdır. Ailece belirlediğiniz bir hedef üzerine birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu hem aile bireylerini tasarrufa yönlendirecek hem giderlerinizi azaltarak gelecek güvencesi sağlamana yardımcı olacak.

Sen de kendinin ve ailenin geleceği için birikim yapmak istiyor ama nasıl yapacağını bilmiyorsan QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı tam sana göre! Ayda en az 150 TL ile birikim yapma olanağı sağlarken aynı zamanda devlet katkısı avantajından da faydalanırsın. Üstelik giriş aidatı ödemeden!

Aileyi memnun etmek için kazanılandan fazlasını harcamak

aile, bütçe, para, kadın, alışveriş, cüzdan

Zorunlu eğitim, sağlık, beslenme masrafları gibi temel masrafların dışında yapılan harcamaların gerekliliklerini aile üyelerinle beraber tartışmalısın. Ucu kaçan bir harcama zinciri kazandığından fazlasını harcamaya itebilir ve bu da aile bütçeni sarsabilir.

Beklenmedik durumlara karşı önlemsiz olmak

aile, bütçe, para, kadın, kız, çocuk, hesap

Özellikle çocuğun varsa hayat karşına hiç beklemediğin anda bazı durumlar çıkarabilir. Bu yüzden aile bütçe planlamanı yaparken bu gibi durumları da göz önünde bulundurmalısın. Tedbirsiz olduğun takdirde aylık bütçen yetmeyerek açık oluşturabilir, bunun sonucunda temel ihtiyaçlarına bütçe ayıramayabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.