Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yaz Aylarında Gözleri Korumanın Yolları
Yaz Aylarında Gözleri Korumanın Yolları

iyihisset.com

23 Ağu 2016

Günün önemli bir bölümünde direkt güneş ışınına maruz kalan gözleri korumanın yolları konusunda yeterince bilinçli misiniz? “Tabii ki” demeden önce yazımıza bir göz atın!

Güneş Gözlüğü Seçerken İki Kez Düşünün

Ultraviyole ışınlarını süzen bir güneş gözlüğü seçtiğinizden emin olun. Bunun için en kolay yol, satın aldığınız gözlüğün sertifikasını kontrol etmek. Camınız ultraviyole ışınlarının yüzde 95’inden fazlasını süzmeli. Bunun yanı sıra güneş ışığının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında şapka da takmanızda fayda var. Çünkü direkt göze giren ultraviyole ışınları erken yaşta katarakt ve sarı nokta rahatsızlıklarına sebep olabilir. Diğer yandan camları çok koyu renkli güneş gözlüklerinden de kaçının çünkü gözbebeklerinin fazladan büyümesine ve daha fazla güneş ışınına maruz kalmasına sebep oluyor. Şunu unutmayın, gözlük camının rengiyle ultraviyole ışınları süzme yeteneği arasında hiçbir ilişki yoktur. Çok açık renkli camlar da bu konuda iyi olabilirler.

Klimalı Ortamlar Gözlerinize De Zarar Verir

Yazın gözleri korumanın yolları deyince aklınıza sadece plaj ortamı gelmesin. Artık yazın kapalı alanlarda, özellikle ofislerde klimasız yaşayamaz haldeyiz. Ama klimayı hep açık tutmaktansa, arada içeri temiz hava girmesine izin vermenizde fayda var. Gün içinde ara ara gözlerinizin yanması, kaşınması, lens takıyorsanız lenslerinizin batması klimadan olabilir. Çünkü klima ortamdaki havayı kuruttuğu gibi gözlerinizi de kurutur.

Kontakt Lens Kullananlar Kremlenirken ve Havuza Girerken Dikkat

Özellikle tatil köyü ve otel gibi çok fazla kişinin kullandığı havuzların hijyeninden her zaman emin olamıyoruz. Bu gibi havuzlara girerken lenslerinizi mutlaka çıkarın veya deniz gözlüğü kullanın. Yoksa havuzdaki mikroplar göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Kontakt lens kullananlar için bir diğer sorun ise yüze sürülen kremin sudayken eriyip göze girmesi ve dolayısıyla lense yapışması. Bu nedenle denize veya havuza girmeden önce yüzünüzü iyice yıkayıp kremin çıktığından emin olun.

Peki Ya Çocuklarımızın Gözleri?

Öğle saatlerinde şapka takmaları gerektiğini artık söylemiyoruz bile. Ama hijyen konusunda da onları bilinçlendirmek gerektiği devamlı vurgulayabiliriz. Tüm gün plajda çok fazla kişi ve cisimle temas halinde olan çocuklar, gözleri kaşındığında ellerini gözlerine sürebilir. Çocuklarınıza bu alışkanlıklarından kurtulmaları gerektiğini, aksi halde gözlerinin mikrop kapabileceğini anlatmalısınız. Ellerini ve yüzlerini belli sıklıkta sabunla yıkamalı, denizde ve havuzda gözlerini açmaktan kaçınmamalılar. Eğer isteklilerse, deniz gözlüğü alarak bu soruna pratik bir çözüm getirebilirsiniz.

Öte yandan uzmanlara göre çocuklar da güneş gözlüğü kullanabilirler. Tabii ki yüzde 100 ultraviyole korumalı olması kaydıyla. Bu gözlüklerin çocuğun burnuna ve kafasının yan taraflarına baskı yapmayacak bir model seçtiğinizden emin olun.

Yaz aylarında gözlerini korumanın yollarından biri de tüm göz sağlığı ihtiyaçlarınızı karşılayacak Işıldayan Gözler Ferdi Kaza Sigortası. Üstelik ayda yalnızca 15 TL ödeyerek bu sigortadan faydalanabilirsiniz. Böylece yılda 2 kez ücretsiz göz muayenisi olabilir, optik ve güneş gözlüğü alışverişlerinde %60’a varan indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Üstelik beklenmedik kazalar karşısında 30.000 TL tutarında güvence altında olacaksınız. Detaylı bilgi için: Işıldayan Gözler Ferdi Kaza Sigortası

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.