Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Besin

Buradasınız

Soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yanı sıra kansere yakalanma riskini azaltmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi çok önemli. Bu noktada beslenme alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapabiliriz.

Yoğurt

Yoğurdun içinde bulunan probiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendirerek ömrü uzatıyor. Çünkü probiyotikler, çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan organizmaların çoğalmasını engelliyor. Yoğurt aynı zamanda bağırsağın düzenli çalışmasına yardımcı olurken, kansere karşı koruyucu etkisi de bulunuyor. Kefirin de aynı etkiye sahip olduğunu belirtelim.

Sarımsak

İngiliz araştırmacıların 146 kişi üzerinde yaptıkları bir araştırmada, 12 hafta boyunca deneklerin yarısına sarımsak esansı, yarısına da plasebo verilmiş. Araştırmanın sonucuna göre sarımsak alanlar daha az nezle ve gribe yakalanmışlar. Bunun sebebi sarımsağın içinde bulunan alisin ve sülfürün, bağışıklık sistemini güçlendirip virüs ve bakterilerin vücuda girmesini önlemeleri.

Brokoli

Brokoli, sadece bağışıklık sistemi için değil sindirim sistemi, kalp ve damar sağlığı için de oldukça faydalı. İçerdiği A, C ve E vitaminleri sizi pek çok hastalığa karşı koruyor. Kısacası sofranızdan eksik etmemeniz gereken sebzelerden. Ama unutmayın, ne kadar az pişirirseniz o kadar iyi. Brokolinin yanı sıra karnabahar ve lahanayı da özellikle kış aylarında bol bol tüketmenizde fayda var.

Ispanak

Enfeksiyonları önleyip, bağışıklık sistemi için büyük işler başaran ıspanak, yüksek oranda C vitamini barındıran süper bir sebze! Aynı zamanda antioksidan özelliğiyle de tanınıyor. Beslenme uzmanları ıspanağı mümkün olduğunca az pişmiş yemeyi öneriyorlar.

Turunçgiller

Siz de hemen herkes gibi hasta olduğunuzda C vitaminini hatırlayanlardan mısınız? Ama bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıkları engellemede C vitaminini düzenli olarak tüketmek çok önemli. Portakal, greyfurt, limon, mandalina, lime... Kışın bunları baş tacınız etmelisiniz!

Zencefil ve Zerdeçal

Doğal bir antiseptik ve antibakretiyel olan zencefil ve zerdaçal, yüzyıllardır Ayurvedik tıpta kullanılıyor. Günde bir bardak süte bir çay kaşığı ekleyerek içebilirsiniz. Bu alışkanlığı edinmek zor geliyorsa, yemeklerinize bir tutam katarak işe başlayabilirsiniz.

Yeşil Çay

Pek çok grip virüsünün vücutta yayılmasını engellediği bilinen yeşil çay, aynı zamanda en önemli antioksidanlardan. İçeriğindeki polifenol bileşikler sayesinde vücut direncini artırıyor. En yüksek faydayı sağlayabilmek için en fazla 2-3 dakika demlemeniz tavsiye ediliyor.

Badem

Soğuk algınlıklarıyla baş etmede C vitaminin yanı sıra E vitamini de çok önemli. Bunun için kuru yemişler arasında bademin etkisi büyük. Ara öğün olarak bir avuç badem yemek, hem kan şekerini düzenler hem de bağışıklık sistemi için faydalıdır. Bademin aynı zamanda Omega 3 kaynağı olarak kalp ve damar sağlığı için dost bir besin olduğunu da belirtelim.

Balık

Somon ve sardalye gibi yağlı balıklar vücutta iltihapları önlemede oldukça etkili. Ama balığı mevsiminde tüketmek çok önemli. Bu mevsimde ne yiyebilirim diyorsanız tıklayın.

Keten Tohumu

Günde bir kaşık keten tohumu her derde deva. Salatalarınıza ve yemeklerinize keten tohumu ekleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra kalp damar hastalıklarından korunmada, kabızlığı gidermede, hafızayı güçlendirmede, hatta öksürüğü veya ruhsal sorunları gidermede bile destek alabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kansere karşı bir koruma kalkanı geliştirirken, Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile aldığınız tedbirleri artırabilirsiniz. Üstelik spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinde %40’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz. İleride kansere yakalanmanız durumunda ise teminat ödemesi alıyorsunuz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.