Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Hangi Balık Ne Zaman Yenmeli?

YE-İÇ25 Ekim 2016

Eylül ayının başında av yasağının kalkmasıyla balık mevsimi başladı. Omega-3 için benzersiz bir besin kaynağı olan balığı, düzenli tüketmenin balığın yanında taze olması da çok önemli. Peki hangi ayda hangi balık makbul?

Ocak

Yılın ilk ayı, tarak balığı yanında ıstakoz ve istiridye tüketmek için ideal bir dönem. Istakoz daha ziyade haşlanarak pişirilen bir deniz ürünü olsa da ızgarasını da denemelisiniz.

Şubat

Şubat ayının gözdeleri levrek ve kefal. Neden derseniz, bu ayda çoğu balık henüz yumurtalı olduğundan beklemek gerekiyor. Kefal ve levrek, yumurtalı olmasına rağmen tüketilebilen balıklardan.


Mart

Mart ayında balık çeşitliliği artıyor. Başta levrek, kefal ve barbunya olmak üzere sofralara misafir olacak balıklar şöyle: Tekir, gelincik, karagöz, iskorpit ve mercan. Izgara, tava ya da fırında pişirme seçeneklerinden birini tercih etmekse sizin damak tadınıza kalmış.

Nisan

Baharın kendini tamamıyla gösterdiği nisan ayında liderlik elbette kalkan balığının. Karadeniz’de avlanan kalkan ne kadar kıymetliyse, bu ayda istiridye de o kadar gözden düşüyor. Olur da canınız çekerse tavsiye edilmediğini bilin.  

Mayıs

Av yasağı başladığı için pelajik bölge (kıyı boyunca uzanan aynı zamanda deniz yüzeyini örten su kütlesi) balıkları artık yok malum. Tekir ve barbunyanın yağsız; kalkan, pisi ve kaya balığınınsa en lezzetli olduğu bu ayda, mezgit, dil balığı, karides de yenilebilecekler listesindedir. Bu arada kaya balığının çorbasını denemediyseniz tam zamanı!

Haziran

Mayıs ayında yağsız olan tekir, haziranda kıvamına gelir. Barbunya ise ızgara yapılmazsa küsecek haldedir. Bu ayın diğer favorileri arasında kırlangıç ve levrek de bulunuyor.

Temmuz

Bir yandan av yasağı devam ederken, artık sahne sardalyenin diyebiliriz. Zaten bu ayda asma yaprağında ızgarası efsane olan sardalye dışında çeşitlilik olarak pavurya, ıstakoz ve istavrit dışında pek alternatif de yok. 

Ağustos

Olta balıkçılığının sezonu açıldığı için çingene palamudu başta olmak üzere barbunya, sardalye ve kılıç gözde balık statüsündedir. Ayrıca kabuklu deniz ürünü sevenler için ıstakoz ve midye de ideal.

Eylül

Av yasağının kalkmasıyla birlikte tüm kıyıların balık cennetine dönüştüğü eylül ayı, çingene palamudunun önderliğinde birçok balığı ağırlar. Barbunya, tekir, lüfer, kofana, çinekop, izmarit, istavrit, kılıç, sardalye, kırlangıç bolca çıktığı gibi kefal de lezzetini korur.

Ekim

Her yönüyle sonbaharın geldiği bu ayda başrol, en yağlı ve leziz halleriyle tekir, barbunya ve lüferin. Dolayısıyla pişirme yöntemi olarak ızgarayı seçmekte fayda var. Tabii bu ayda balıkların Karadeniz’den Marmara’ya göç etmeye başladığını ve bolluğun habercisi olduğunu hatırlatalım.

Kasım

Göçü tamamlayan her balık olanca lezzeti ve bolluğuyla ağları doldururken kabuklu ürünlerden ıstakoz, istiridye ve midyenin tadından yenmediği bir aydır. Balık olarak şahanelikte yarışanlar ise hamsi, istavrit, pisi ve toriktir.

Aralık

Çoğu balık artık yağlı olma özelliğini yitirmeye başlasa da birinciliği hamsi ve uskumruya vermek koşuluyla palamut, çinekop, izmarit, tekir, istavrit, lüfer ve torik sofraları süslemeye devam eder. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur