Gözlerde Yanmanın Hiç Aklınıza Gelmeyecek Nedenleri

Buradasınız

Kişisel Bakım 16 Aralık 2016

Gözünüzde yanma olduğunda sadece uykusuzluğa yoruyorsanız, gözünüzü dört açın çünkü hiç aklınıza gelmeyecek nedenleri olabilir.

Beni Bu Havalar Mahvetti

Hava durumu yalnızca üstümüze başımıza değil gözlerimize de etki edebiliyor. Rüzgara, aşırı güneşe ya da sisli havaya maruz kalmak gözlerde yanma nedeni olabiliyor.

Göze Değil Toza Geldik

Gözlerinizde yanma hissettiğinizde gün içinde tozlu bir ortamda bulunup bulunmadığınızı bir düşünün. Aklınızda olsun, temizlik sırasında ya da dışarıda tozla haşır neşir olduğunuzda ilk fırsatta gözlerinizi suyla yıkayın.

Prospektüs Okumak Şart

Düzenli ya da geçici kullandığınız ilacın yan etkilerini her zaman kontrol etmekte fayda var. Hele ki gözlerde yanma şikayetiniz varsa bu adımı atlamayın, nedeni kullandığınız ilaç olabilir. Velev ki böyle bir yan etki okudunuz, mutlaka doktorunuza danışın.

Saç Yapayım Derken Göz Çıkarmak

Saçlarınızı boyadığınızda veya şekillendirmek için saç spreyi kullandığınızda da gözlerinizde yanma hissedebilirsiniz. Özellikle spreyi kullanırken ellerinizi gözünüze siper etmeyi unutmayın.

Sigara Hep Başa Bela

İster sigara kullanın ister sosyal içici olun. Gözlerinizdeki yanmanın nedeni sigara dumanı olabilir. Zaten faydalı bir alışkanlık değil, en iyisi kökten kurtulmak.

Alerjinin Ayak Sesleri

Gözlerde yanma şikayeti, tüm dış etkenlerden bağımsız olarak herhangi bir alerjik durumla da ilgili olabilir. Polen, toz, küf, hayvan kepeği gibi bir maddeye alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız, doktorunuzun gözetiminde test yaptırıp emin olabilirsiniz.

Selfie Çılgınlığı

Her fırsatta selfie çekenler dikkat! Bu çekimleri flaş kullanarak yapıyorsanız gözleriniz parlaklığa karşı yanma ile tepki verebilir. Sadece yanma değil karıncalanma, ani ışık patlaması gibi belirtileri de olabilir.

Bunlar da Akla Gelebilecekler

Gözlerde yanma şikayeti bir göz hastalığının da belirtisi olabilir. Özellikle devam eden ve artan bir şikayetse… Bu hastalıkların başındaysa göz kurluğu, göz yangısı, göz nezlesi, sjogren sendromu, ışık korkusu (fotofobi) ve bakteriyel enfeksiyonlar geliyor. O nedenle ihmal etmeden doktora görünmek en iyisi.

Bir de Yaşlılık Var

Yaş ilerledikçe gözler daha az yağ ürettiği için göz yaşındaki yağ oranı da düşüyor. Bu da göz yaşının daha hızlı buharlaşması ve göz yaşında kuruluk ortaya çıkması anlamına geliyor. Ortaya çıkan bu durumlar kişilere gözlerde yanma hissi vermekte.

Tüm bu küçük önlemlerle göz yanması riski azaltabilirsiniz. Peki ya göz sağlığı için diğer ihtiyaçlarınız? Işıldayan Gözler Ferdi Kaza Sigortası ile kendinizi ve sevdiklerinizi kazalara karşı güvenceye alırken göz sağlığınızı da korumaya alabilirsiniz. Ayda sadece 15 TL ödemeyle alacağınız bu sigortayla, yılda 2 kez ücretsiz göz muayenesi olabilir, optik ve güneş gözlüğü alışverişlerinde %60’a varan indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Kazalara karşı 30.000 TL tutarındaki güvence ise zaten cebinizde!

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.