Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kariyerinizi Şekillendirmede Rehber Görevi Görecek 8 Kişisel Gelişim Kitabı
Kariyerinizi Şekillendirmede Rehber Görevi Görecek 8 Kişisel Gelişim Kitabı

iyihisset.com

21 Haz 2019

 
Kitaplar insanlara farklı bakış açıları sunar, yepyeni düşünce tarzları geliştirir. Özellikle iş hayatında çok yönlü düşünebilmek ve farklı pencerelerden bakabilmek; hedefe giden yolda sağlam adımlar atmanızı sağlar. Dünyanın en başarılı girişimcileri bile başarılarında kitapların büyük payı olduğunu dile getiriyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates yılda 50 kitap okurken, dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerburg haftada mutlaka bir kitap okumaya özen gösteriyor. İş dünyasına odaklanan, bu dünyanın kurallarını anlatan ve kariyerinizi nasıl ilerletebileceğiniz hakkında tüyolar veren pek çok kişisel gelişim kitabı bulunuyor. Kariyerinizi şekillendirmede size rehber olacak 8 kişisel gelişim kitabını listeledik.

1. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı / Dale Carnegie
 
Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, insanları anlayıp daha etkili iletişim kurmak isteyenler ile iş ve sosyal yaşamında başarıya koşmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. İnsanlarla arkadaş olmak, onların sizi anlamalarını sağlamak ve insanların size karşı olan davranışlarını değiştirmek gibi konularda tavsiyeler veren kitap, Dale Carnegie imzasını taşıyor. 
2. Sınırlarını Zorla / Sheryl Sandberg
 
Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’un, Mark Zuckerberg’ten sonraki ikinci ismi Sheryl Sandberg, bu kitabında kadınların iş hayatındaki mücadelelerini konu alıyor. Kariyeri başarılarla dolu olan Sandberg, kişisel deneyimlerini bilimsel araştırmalarla destekleyip kadınlara iş hayatında daha güçlü olmalarını sağlayacak tüyolar veriyor. 

3. Hızlı ve Yavaş Düşünme / Daniel Kahneman
 
Nobel ödüllü yazar Daniel Kahneman, bu kitabında psikolojinizin kararlarınızı nasıl etkilediğini ve düşüncelerinizin nasıl iki ayrı sisteme bölünmüş olduğunu anlatıyor. Hızlı ve yavaş düşünme sisteminin işleyişinden bahseden Kahneman, hızlı düşüncelerimizin anlık kararları etkilediğini ve duygularla bütünleştiğini, yavaş olan düşüncelerin ise kasıtlı ve mantıksal olduğunu vurguluyor. Analizler ve örneklere yer verilen bu kitap, düşüncelerinizi kontrol edip sağduyulu kararlar vermenize yardımcı olacak.
4. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı / Stephen R. Covey
 
Stephen Covey’in bu kitabında iş ve özel hayatta başarılı olmak için kazanmanız gereken yedi alışkanlığa yer veriyor: Proaktif olma, sonunu görerek bir işe başlama, önemli işlere öncelik verme, kazanma odaklı olma, önce anlamaya çalışıp sonra anlaşılmaya uğraşma, sinerji yaratma ve baltayı bilemek. Bu alışkanlıkları edinmeye çalışırken, kendinizle yüzleşip duygu durumunuzu analiz edeceğiniz “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” bir başucu kitabı niteliğinde. 

5. Düşün ve Zengin Ol / Napoleon Hill
 
Napoleon Hill, “Düşün ve Zengin Ol” kitabında milyarderlerin hayatını inceliyor. Zengin isimlerin başarılarının ardındakileri analiz edip felsefelerini tespit eden kitap, hedefine ulaşmak isteyenleri cesaretlendiren bir anlatıma sahip. 
6. Cesur Yanınızı Kucaklayın – Brené Brown
 
İncinebilirlik ve utanç araştırmacısı, Houston Üniversitesi profesörü Brené Brown’ın on yılı aşkın süredir yürüttüğü çalışmasını ve kendi hikayesinden öğrendiklerini tüm içtenliğiyle anlattığı bu kitap, insanlara belirli normlardan sıyrılıp kendi istedikleri gibi yaşamayı öğütlüyor. Konferans videoları 20 milyon kişi tarafından izlenen Brene Brown bu kitabında; daha kaliteli bir yaşama giden yolun, kırılgan yanlarınızı kabullenip zaaflarınızla yüzleşmekten geçtiğini anlatıyor.
7. Kendi Önünüzden Çekilin / Gay Hendricks
 
Sınırlarınızı aşmanızı ve potansiyelinizi keşfetmenizi sağlayacak bu kitap, aslında doğduğunuz andan beri size dayatılan kuralların hayatınızı ne denli etkilediğini ve bu kurallar yüzünden kendinizi baskıladığınızı anlatıyor. Gay Hendricks’e göre, dayatılan kurallar sizde bir yapay sınır oluşturuyor ve bunu aştığınız takdirde potansiyelinize ve kendi en iyi versiyonunuza ulaşıyorsunuz. Kısacası, yazar bu kitabında gerçekten kendi önünüzden çekilmenin yollarını gösteriyor. 
8. At Bu Golü / Brian Tracy
 
Dünyanın en önde gelen "başarı" ustalarından biri olan Brian Tracy, bu kitabında hedeflerin önemini anlatılıyor. Son derece yalın bir dille yazılan kitap, hedefleri elde etmek konusunda stratejik bilgiler içeriyor. At Bu Golü kitabında bahanelerden sıyrılarak istediğiniz hedefe ulaşmak için duygularınızın kontrolünü elinize almanız, başarısızlıklar nedeniyle başkalarını suçlamamanız gerektiği aktarılıyor. 

Kaynak:

http://www.yeniisfikirleri.net/is-hayati-ile-ilgili-okunmasi-gereken-kitaplar/

http://www.yeniisfikirleri.net/olmeden-once-okumaniz-gereken-ilham-verici-kisisel-gelisim-kitaplari/

https://www.dr.com.tr/Kitap/Cesur-Yaninizi-Kucaklayin/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0000000647798

https://www.babil.com/kendi-onunuzden-cekilin-kitabi-gay-hendricks

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.