Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kalp Sağlığını Korumak İçin 10 Öneri
Kalp Sağlığını Korumak İçin 10 Öneri

iyihisset.com

29 Eyl 2018

Ülkemizde her yıl 300 bin kişi kalp kriziyle yüzleşiyor ve bu krizlerin ne yazık ki 125 bini ölümle sonuçlanıyor. Uzmanlara göre bazı basit gündelik önlemler alarak bu ürkütücü istatistikleri düzeltmek ve kalp sağlığı konusunda toplumsal bir bilinç yaratmak mümkün. Biz de bu yıl 18.si kutlanacak Dünya Kalp Günü nedeniyle bu basit ama çok etkili önlemleri bir kez daha hatırlatmak istedik:

1. İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdalar çok miktarda tuz, sodyum, şeker ve trans yağ içerirler. İşlenmiş gıdaların içeriğinde bulunan bu maddeler damar sertliğinden damar tıkanıklığına, yüksek kolesterolden hipertansiyona kadar birçok kardiyovasküler rahatsızlığın temel nedenidir. Bu yüzden kalp sağlığı için paket içinde satılan hiçbir gıdayı tüketmemelisiniz.

2. Sigara İçmeyin

Kalp sağlığının en büyük düşmanı sigaradan uzak durun. Elektronik sigara vb. alternatiflerin de sağlığa çok zararlı olduğunu hesaba katarak mümkünse pasif içici olarak bile sigarayla ilişki kurmamaya çalışın.

3. Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

Gizli ve ani gelişen kalp krizlerinin en büyük nedenlerinden biri de çürük ve enfekte olmuş dişlerden ağza yayılan ve buradan kalbe yerleşen bakterilerdir. Bu yüzden siz siz olun günlük ağız hijyeninizi ihmal etmeyin ve mutlaka altı ayda bir diş hekiminize görünün.

4. Gün Boyunca Aktif Olun

Uzun süre boyunca oturmak ve sabit kalmak kanın akışkanlığını azaltacağı için kalp krizi ve felç riskini fazlasıyla artırır. Bu yüzden gün içinde tempolu yürüyüşler yapmak, ev / bahçe işleriyle uğraşmak ve merdiven çıkmak kalp sağlığı adına yapabileceğiniz en iyi şeylerdendir.

5. Uyku Rutini Oluşturun

Araştırmalar yedi saatten az uyuyan yetişkinlerin kalp damarlarında daha fazla kalsiyum biriktiğini ve bu durumun kalp krizinin erken bir belirtisi olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden her gün 23:30 – 7:30 arasında uykuda olmaya özen gösterin.

6. Doktor Kontrollerini Aksatmayın

Özellikle ailenizde kalp krizi, kolesterol ve hipertansiyon gibi hastalıklara dair izler varsa mutlaka ama mutlaka altı ayda bir kardiyoloğunuza görünün.

7. Kendinize Daha Çok Vakit Ayırın

Mental olarak sağlıklı ve sakin kalabilmek, kalp sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan. Çünkü kronik stres altındaki insanların normalin çok üzerinde salgıladığı kortizol, kalp hastalıklarına davetiye çıkarır. Bunun olmaması için kendinize hobiler edinin ve daha çok gülün!

8. Nefesinize Odaklanın

Yeterli ve düzgün şekilde nefes almamak / alamamak kalbinize fazladan yük bindirir ve bu durum kalp sağlığı için çok sakıncalıdır. Eğer nefes alma konusunda sıkıntılarınız varsa bir nefes koçundan yardım alabilir, düzenli nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Şayet nefes almanızı zorlaştıran tıbbi bir problem varsa bunu bir an önce gidermenizde fayda var.

9. Diyabete Karşı Önlem Alın

Diyabetin kalbe giden damarlara zarar verdiği artık onlarca araştırma ile kanıtlanmış bir gerçek. Özellikle kiloluysanız, ailenizde diyabet öyküsü varsa, hamileyseniz ya da 45 yaşın üstündeyseniz diyabete karşı önleminizi almalısınız.

10. Bir Evcil Hayvan Sahiplenin

Birçok araştırma evcil hayvanların yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ve kortizol salgısını normal seviyelere çektiğini ortaya koyuyor. Yani bir evcil hayvan sahiplenerek neşenize ve kalp sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.