Yoganın Kalp Sağlığın Üzerindeki Etkileri

Buradasınız

Hareket Et 11 Haziran 2021

kadın, yoga, kalp, sağlık

Yoganın, zihin ve beden sağlığı üzerindeki etkileri çok uzun zamandır biliniyor. Ruhun arınması ve dinlenmesi ile birlikte vücudun normal akışı ve çalışma rutinine dönmesini amaçlayan yoga, yapılan birçok farklı araştırmaya göre kalp sağlığı üzerinde de çok faydalı sonuçlar doğuruyor. Bilim insanları ağır ve yorucu egzersizlerle eşlik etmediği sürece yoganın kalp hastalıklarını pozitif olarak etkileyeceği üzerinde birleşiyorlar. Sen de kalp sağlığını korumak ve yoga ile bunu desteklemek istiyorsan bu yazımızı okumalısın.

Kalp sağlığı üzerinde pozitif etkili

kadın, erkek, yoga, kalp, sağlık, ev

Düzenli yoga yapmak ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmek uzun vadede kalp sağlığın üzerinde pozitif etkilere neden olacaktır. Yogada yapılan kalp egzersizleri, kasların da yavaş yavaş güçlenmesini sağlayarak kalbe zamanla daha fazla oksijen gitmesini ve bu yolla stresin de azalarak kalbin normal çalışmasını destekliyor. Yoga fiziki ve zihinsel sağlığı eş zamanlı olarak desteklediği için esneklik ve soluk düzenini de sağlıyor. Bu da kalp üzerinde olumlu sonuçlar doğuruyor.

Kalbi sakinleştiriyor

kadın, yoga, kalp, sağlık, online, ev

Yoganın kalp sağlığı üzerindeki en büyük ve önemli etkilerinden biri de sakinleştirici olması. Yoga, zihnin dinginleşmesini sağladığı için stresi vücuttan uzaklaştırıyor ve bu da yüksek tansiyonu azaltarak kalp sağlığını doğrudan etkileyen bir faktör olarak öne çıkıyor.

Kalp sağlığı için vücudu kontrol altına alıyor

erkek, yoga, kalp, sağlık

Yoganın kalp sağlığı üzerindeki bir diğer etkisi de kalbin düzenli fonksiyonunda çalışmasına destek olarak ilaç kullanımını azaltması. Araştırmalar düzenli olarak yoga yapılması durumunda kan yağları, kan şeker ve tansiyonun düzene girmesiyle kalp ve damar hastalıklarına yönelik ilaç kullanımında da ciddi oranlarda azalma olabileceğini gösteriyor.

Kalp yogasını deneyebilirsin

kadın, yoga, kalp, sağlık, bilgisayar, online, ev

Kalp ve damar cerrahları, özellikle bypass gibi ağır kalp ameliyatlarından sonra kalp yogası yapılarak daha hızlı şekilde bir iyileşmenin sağlanabileceğini söylüyorlar.  Ameliyattan bir ay sonra kalp yogası programına başlayan hastalar kalp yogası ile kan basıncı ve nabız sayılarını düşürüyor. Kalp yogası programı kalp ameliyatı geçiren kişilere olduğu kadar henüz ameliyat olmamış ancak kalp hastalığı tespit edilmiş kişilere de son derece faydalı bir program.

Uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak, aynı zamanda vücudumuzu olduğu kadar zihnimizi de korumak için her şey senin elinde bulunuyor. Bunun için fiziksel olduğu kadar ruh sağlığını da eş zamanlı korumaya özen göstermen ve adımlarını akıllıca atman gerekiyor. Sen de ihtiyaçlarına göre şekillendirebileceğin ve hayatını daha mutlu, huzurlu ve iyi geçirmeni sağlayacak Akıllı Hayat Sigortası’nı tercih edebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.