Yin Yoga İle Bedenin Sınırlarını Keşfet

Buradasınız

Hareket Et 15 Aralık 2022

Yin yoga, yoga, sağlık, egzersiz, antrenman

Uzakdoğu felsefesinin en eski öğretilerinden biri olan Taoizm’e dayanan Yin yoga, insan sağlığına fiziksel ve mental anlamda katkı sağlıyor. İlk olarak Amerikalı Paul Grilley tarafından uygulanan Yin yoga, Taoist yoga öğretilerine dayanarak geliştirildi. Yaşam enerjisini dengelemeyi amaçlayan Yin yoga ile ilgi merak edilenleri senin için kaleme aldık. 

Yin yoga nedir? 

Yin yoga, yoga, sağlık, egzersiz, antrenman

Hatha yoganın temel uygulamalarını da içeren Yin yoga, bir pozdan diğerine bilinçli olarak geçerek kasları güçlendirmeyi ve vücuda esneklik kazandırmayı amaçlayan bir yoga türü olarak karşımıza çıkıyor. Yin yoga her ne kadar Hatha yoganın birtakım uygulamalarını içerse de Hatha yoga gibi bir pozdan diğer poza aktif şekilde geçişi değil, bir pozda uzun süre kalarak esnemeyi içeriyor. Öte yandan Yin yogada Uzakdoğu felsefesinde üzerinde sıklıkla durulan Chi enerjisi üzerinde de duruluyor. Ayrıca Yin yoga içerisinde dahil edilen Yang yoga ile de enerjinin iki yönlü dengelenmesi amaçlanıyor. 

Yin yoganın faydaları nelerdir? 

Yin yoga, yoga, sağlık, egzersiz, antrenman

Yin yoganın özellikle eklemlere, bağ dokularına faydalı olduğu ve vücuda esneklik kazandırdığı uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor. Yin yoganın sağladığı diğer faydalar şu şekilde sıralanıyor: 

  • Bedendeki enerjiyi dengelemeye yardımcı olur. 
  • Bedenin ve zihnin gevşemesine olanak sağlar. 
  • Stres seviyesini düşürür.
  • Dayanıklılığı arttırır.
  • Eklemleri güçlendirerek hareket kabiliyetini arttırır. 
  • Vücuda yoğun bir dinlenme fırsatı verir. 
  • Uyku kalitesini arttırır. 

Yin yoga yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yin yoga, yoga, sağlık, egzersiz, antrenman

Yin yoga uygulamaları her ne kadar kolay gibi görünse de bir uzman yardımına ihtiyacın olacaktır. Yin yogaya başlamadan önce temelleri doğru bir zemine oturtmak gelişimin için oldukça önemli. Yin yoga sırasında farkında olmadan bedenine zarar verebilirsin. Pozların uygulanma biçimini ve dikkat etmen gereken noktaları bir uzmandan öğrendikten sonra bu yogayı evde uygulamak daha doğru bir karar olacaktır. 

Yin yoganın alternatifi Yang yoga

Yin yoga, yoga, sağlık, egzersiz, antrenman

Uzun süre Yin yoga yapmak kimi durumlarda kişilerin hassasiyet kazanarak pasif ve içe dönük bireyler olmasına zemin hazırlıyor. Eğer Yin yoga yapmanın sana iyi gelmediğini düşünüyorsan, kesinlikle Yang yoga uygulamalarını da gözden geçirmelisin. Yang yoga uygulamalarının Yin yoga uygulamalarına dahil edilmesiyle birlikte vücuttaki enerji düzeyinin dengelenmesi amaçlanıyor. Bu noktada Yang yoga, Yin yoganın kişiye sağladığı dezavantajları ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. 

Yin yoga ne sıklıkla uygulanmalı? 

Yin yoga, yoga, sağlık, egzersiz, antrenman

Diğer bütün yoga tekniklerinde olduğu gibi Yin yoganın da düzenli olarak uygulanması gerekiyor. Özellikle stresi engellemek ve uyku kalitesini arttırmak için Yin yoga pratiklerinin her gün uyumadan önce 20-30 dakika kadar uygulanmasında fayda var. Yin yoga belirli bir düzenle uygulandığı takdirde kısa sürede etki gösterecektir. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.