Stresten Uzaklaşmak İsteyenlere Restoratif Yoga

Buradasınız

Hareket Et 14 Mayıs 2022

stres, sağlık, yoga, restoratif, hareket, egzersiz

Yoganın en büyük pozitif etkilerinden biri insan bedenini dinlendirmesi ve zihnini rahatlatması. Bazı yoga türleri ise dinlendirici etkilerinin daha fazla olması ve beden üzerindeki stresi daha etkili şekilde atmaları ile öne çıkıyor. Restoratif Yoga da bu türler arasında ön sıralarda yer alıyor. Sağlığımıza olumlu etkilerinin yanında fiziksel, ruhsal, duygusal ve zihinsel birçok şekilde de etkileri bulunan bu yoga türü ile sen de sağlığın için önemli bir adım atabilirsin. Özellikle stresten uzaklaşman için birebir olan Restoratif Yoga hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Restroratif Yoga nedir?

stres, sağlık, yoga, restoratif, hareket, egzersiz

Restoratif Yoga, büyük şehir hayatının getirdiği kaotik ortam içerisinde doğan strese ve bunun iç dünyamızda yarattığı etkilere karşı üzerimizde biriken gerginliği azaltılması, yavaş ve sakin gevşeme hareketleri ile bu baskının hafifletilmesini sağlamaya yönelik bir hareketler bütünü. Diğer yoga türleri ile çok benzerlikleri bulunsa da temel olarak yumuşak ve sade hareketler ile yapılıyor ve bu hareketlere eşlik eden bir dizi nefes egzersizini içeriyor. Vücudun normal akışına dönmesi ve deyim yerindeyse kendisini salmasına yönelik bir yoga türü olarak kabul ediliyor. Battaniye, mat, yastık vb. nesnelerle vücudun farklı bölgelerinin desteklenmesini sağlayarak bu bölgelerdeki dokuların rahatlatılmasını amaçlıyor.

Restoratif Yoganın faydaları nelerdir?

stres, sağlık, yoga, restoratif, hareket, egzersiz

Restoratif Yoga içerisinde yer alan hareketlerin ana amacı, vücudun üzerinde biriken stresin atılması için rahatlatıcı, canlandırıcı, sakinleştirici ve iyileştirici bir etki yaratmaktır. Bunun için beden hareketlerinin yanında zihinsel olarak da kendini boşaltmayı ve dinginleştirmeyi hedefler. Dışa dönük olan o andaki durumu içe dönük hale çevirerek sakinleşilmesini sağlar. Konsantrasyon ve odaklanmanın artırılmasını sağlayarak bedenin, doğanın temposuna dönmesine ve dinginleşmesine yardımcı olur. Zihnin günlük birikiminden kurtulmasını sağlayarak stresin gitmesini ve huzurun gelmesini sağlar.

Gevşeme çok önemli

stres, sağlık, yoga, restoratif, hareket, egzersiz

Restoratif Yogadaki en önemli konulardan biri gevşemedir. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak gevşeme hareketlerini içeren yoga egzersizleri ile tüm baskının atılması hedeflenir. Derin nefeslere eşlik eden sakin hareketler ile vücudun tüm bölgelerindeki kasların gevşetilmesi sağlanır. Bedenin kendisini bırakması için yapılan bu yoga egzersizlerinde yastık, battaniye gibi yumuşak materyaller kullanılarak gevşeme artırılır. Hareketlere eşlik eden nefeslerle birlikte solunum sisteminin de stresi atmak için vücudu desteklemesi amaçlanır. Doğru gevşeme pozisyonlarının bilinmesi ve uygulanması, herhangi bir ters hareket yaparak beklenmedik bir sakatlığa da meyil verilmemesi için işin profesyonellerinden destek almak önemlidir.

Restoratif Yoga duruşlarını uygulayabilirsin

stres, sağlık, yoga, restoratif, hareket, egzersiz

Restoratif Yoga içerisinde en bilinen duruşlardan ve hareketlerden biri balasana adı da verilen çocuk duruşudur. Yoga matı üzerinde yapabileceğin bu harekette dizlerini dilediğin kadar açmalı ve önüne yerleştirdiğin bir yastık ya da benzeri yumuşak yükseltinin üzerine bedenini bırakmalısın. Başını yana doğru çevirip nefes egzersizlerine de devam edebilir ve bedeninin tüm ağırlığını yastığa bırakarak stresini atabilirsin.

Bir diğer hareket olan supta virasanayı da yoga egzersizlerin arasında deneyebilirsin. Yoga matının üzerine bu sefer sırt üstü yatabilir ve bacaklarını, dizlerinden geriye doğru kırarak altına alabilirsin. Sırtının altına ise omurganı destekleyecek ve seni rahat bir pozisyonda tutacak bir yumuşak destek alabilirsin. Bu duruşta 5 dakika kadar kaldıktan sonra dikilerek nefes egzersizlerini yapmalı ve ikinci seti tekrarlamalısın.

Derin gevşeme duruşu shavasanayı da yoga yaparken deneyebilirsin. Sırt üstü yere uzandıktan sonra kolları ve bacakları yana açarak tam bir gevşeme pozisyonu alabilirsin. Avuçlar tavana doğru açık olacak ve mümkünse gözlerini de tamamen kapatacak bir bandaj olmalı. Odanın havasını değiştirmek için farklı kokular da kullanarak bedenini gevşetmenin ötesinde ruhunu da dinlendirip stresini atabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.