Regl Sancılarınızın Hafiflemesine Yardımcı Olacak 8 Yoga Pozu

Buradasınız

Hareket Et 11 Ekim 2019

Regl, sağlıklı kadınların menopoza kadar yaşayacakları hormonal bir dönem. Çoğu kadın bu dönemde ağrı çekebilir. Ağrıların kaynağını anlamak için mutlaka tedavi olmak gerekir çünkü regl ağrılarınız başka bir hastalığın sonucu olabilir. Hastalıklar dışında günlük hayatta yaşadığınız stresli anlar da regl ağrısı yaşamanıza sebep olabilir. 

 

Regl ağrıları, rahim duvarındaki kasların sıkışmasıyla oluşur. Sıkışmanın sebebi ise rahimdeki kanamanın dışarı atılmasıdır. Bu kasılmalar yaşanırken rahme giden oksijen ve kan azalır, bunun sonucunda da ağrı hissedilir. Rahimdeki kasılmaların oluşturduğu “prostoglandin” adı verilen kimyasallar arttıkça ağrının şiddeti de artar. Rahimde hissedilen ağrıları azaltmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar arasında yoga pozları da bulunur. Göstereceğimiz hareketlerle ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz. İşte o yoga pozları: 

 

1. Çocuk pozu

Bu poza aynı zamanda “dinlenme pozu” adı da verilir. Çoğu sporun bitişinde esneme hareketi olarak da yapılan bu poz; stresi hafifletir, boyun ve sırt kaslarınızı çalıştırır. Harekete başlamak için dizlerinizin üzerine oturun ve ayaklarınızı kalçanızın altına koyun. Dizlerinizi açabildiğiniz kadar iki yana doğru açın ve son olarak nefes alıp vererek öne doğru yatın. Gövdenizin bacaklarınızın arasına girmesine izin verin. Kollarınızı öne doğru uzatın ve alnınız yere değsin. Ağrı çok şiddetliyse, bir yastığı dizlerinizin arasına koyarak karnınıza baskı da yapabilirsiniz. Çocuk pozunu 5 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. 

 

2. Çelenk duruşu pozu

Regl sancılarınızı azaltacak olan bu poz aynı zamanda bel ağrılarınızı da dindirecek. Bu hareket için ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın ve dizlerinizi kırarak yere çökün. Avuç içlerinizi de göğüs hizasında birleştirin. Sırtınızın dik durduğundan ve ayak parmaklarınızın yanlara baktığından emin olun. Bu pozu yaparken derin bir squat yapıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Çelenk duruşunu da çocuk pozu gibi 5 dakika boyunca sürdürebilirsiniz. 

 

3. Köprü pozu

Sırtüstü bir halde yere uzanın ve ayaklarınızı kalça genişliği kadar açın. Bunları tamamladıktan sonra dizlerinizi bükerek ayaklarınızı yere basın. Bu pozda elleriniz paralel olarak vücudunuzun iki yanında dursun. Ellerinizden güç alarak kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Önemli olan hareketi yaparken boynunuzu sağa sola oynatmamak! Kalçanızı aşağı yukarı hareket ettirerek 15 tekrardan oluşan 2 set şeklinde uygulayabilirsiniz.

 

4. Deve pozu

Dizlerinizi omuz genişliğinde açarak yere koyun ve ayak tabanlarınız yukarı baksın. Ellerinizi arkaya atarak esneyebildiğiniz yere kadar gidin. Bu hareketi yaparken elleriniz topuklarınıza değsin. Deve pozu, karnınızı çalıştırarak ağrıyı azaltmanıza yardımcı olur. 5 dakika boyunca esnemeye devam edin ve hareketi daha sonra bitirin. 

 

5. Yay pozu

Yay pozunda yüzüstü yere uzanın ve dizlerinizi katlayın. Yavaş yavaş esneyerek ellerinizi, kollarınızı, yüzünüzü ve dizlerinizi yerden kaldırın. Ellerinizle ayak bileklerinizi tutun. 5-8 nefesten sonra vücudunuzu serbest bırakın ve öne arkaya doğru yaylanın.  

 

6. Twist pozu

Bu pozda ters el ve ters ayak çalıştırmalısınız. Öncelikle sırtüstü yere uzanın ve dizlerinizden birini kırın. Kollarınızı T şeklinde iki yana açın. Eğer sağ dizinizi kırdıysanız onu sol tarafa doğru eğin ve bu esnada başınız ters yöne doğru baksın. Aynı şekilde sol dizinizi sağ tarafa doğru eğerken başınız diğer yöne bakmalı. Hareketi her bacak için 15 kere tekrarlayın ve egzersiz esnasında nefes alıp vermeyi unutmayın.

 

7. Kelebek pozu

Düz bir zemine oturun ve dizlerinizi bükün. Bu esnada topuklarınızı kalçanıza doğru yaklaştırın. Dizlerinizi iki yana açarak topuklarınızı birleştirin. Ayaklarınızı kavrayın ve dizlerinizi mümkün olduğunda yere yaklaştırmaya çalışın. Sırtınızın dik durmasına özen gösterin. Başlangıç seviyesi olarak 2-3 dakika esnemeye devam edin. 

 

8. Kobra pozu

Kobra pozuyla birlikte karnınızı gerdiğiniz için ağrılarınız azalır. Aynı zamanda halsizlik ve stresinizi de azaltır. Nefes alıp vererek yüzüstü bir şekilde yere uzanın. Avuç içleriniz yere bakacak şekilde ellerinizi göğsünüzün yanına koyun. Nefes alıp vermeye devam ederken ellerinizden destek alarak göğsünüzü yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Hareketteki amaç gidebildiğiniz kadar geri gitmektir. Bunu yapabilmek için dirseklerinizi hafifçe kırmanız ve boynunuzu geriye doğru uzatmanız gerekir. 2-3 dakika boyunca esnemeye devam edebilirsiniz. 

 

Kaynak: 

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/adet-sancisi/#genel-tanitim

https://listelist.com/regl-agrisina-ne-iyi-gelir/

https://www.womenshealth.com.tr/adet-sancilarina-iyi-gelen-3-yoga-durusu/4/

https://listelist.com/adet-doneminde-yoga-hareketleri/

http://www.yogadergisi.com/index.php/yoga/yogaya-dair/1582-kadinlik-ve-yoga

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.