Ana içeriğe atla

Yoga & Pilates

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?
Pilates Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

iyihisset.com

28 Mar 2019

Son yıllarda şehir merkezlerinin hemen hemen her sokağında bir pilates stüdyosu görmek mümkün. Sosyal medyada birçok kişi de birbirinden farklı pilates hareketleri ile fotoğraf paylaşıyor. Hâl böyle olunca da birçok kişi pilates stüdyolarına akın ediyor. Peki tam olarak pilates nedir? Pilates hakkında bugüne kadar duyduklarınız ne kadar doğru? İşte doğru bilinen yanlışlar!

“Pilates Sadece Esnemekten İbarettir”

Pilatesin birinci amacı kas kütlesi inşa etmek ve güçlendirmek. Elbette pilates hareketleri ile esnemiş olursunuz ama pilates asla sadece esnemekten ibaret değildir. Pilates yaparak esneklik kazanmanın dışında, daha güçlü kas kütlelerine sahip olabilirsiniz.

“Pilates İle Yoga Aynı Şey!”

Pilates ve yoga bazı karakteristik özellikler açısından birbirine benzer. İkisi de gövdeyi ve gövde iskeletini ayakta tutan “core” isimli kas gruplarının üzerine odaklanır. Ancak pilates hareketleri ile yogada yapılan hareketler birbirinden oldukça farklıdır. Yogada duruş odaklı bir çalışma varken pilates daha çok harekete dayalıdır.

“Pilates Sadece Kadınları İçindir!”

Peki ya size pilatesi bulan kişinin Joseph Pilates adından bir erkek olduğunu söylesek? Boksör ve jimnastikçi Joseph Pilates, rehabilite edilmesi gereken çok fazla asker olduğu için hedef kitlesini erkeklerden oluşturmuştu. Anlayacağınız kadınlar da erkekler de pilates hareketleri ile vücut sistemlerinde olumlu değişimler yaratabilir.

“Pilates Çok Kolay/Çok Zor”

Pilatesin birçok farklı seviyesi vardır. Pilates yapmak istiyorsanız kendinize uygun bir seviye bulmanız mümkün. Pilates ustaları dahi en basit pilates hareketleri ile faydalı bir egzersize dahil olabilir. Söz konusu pilates olunca hiçbir zaman tam anlamıyla “oldum” diyemezsiniz. Dolayısıyla pilates hiçbir zaman sadece zor ya da kolay değildir.

“Pilates Yapmak İçin Esnek/Genç/Fit Olmanız Gerekiyor”

Pilates elbette esnekliği esas alır fakat esnek olmayan ya da fit olmayan bir kişinin pilates yapamaması söz konusu değildir. Çünkü esneklik kazanılabilen bir yetidir. Pilates hareketleri ile hayatınızı doldurduğunuz sürece esneklik de sizinle olur. Pilates yaparken bütün hareketler kişinin esnekliği göz önünde bulundurarak uygulanabilir. Pilates hareketlerini yaptıkça, daha çok esneklik kazanabilir ve daha fit olabilirsiniz. Ayrıca pilates herhangi bir yaş grubunu hedeflemez. Her yaş grubundan her tarz kişi kendine uygun hareketleri uygular.

“Pilates Kilo Vermenizi Sağlar”

Pilatesin vücuda birçok faydası var fakat bu faydalar kilo vermek temeline dayanmaz. Özellikle kas yapma, duruşu düzeltme ve vücudu güçlendirme üzerinde etkili olan pilates hareketleri ile “hızlı bir şekilde kilo verme” amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Amacınıza ulaşmak için pilatesi sağlıklı bir diyet ve tempolu egzersizle birleştirmelisiniz.

“Pilates Sadece Core Bölgesi ile İlgilenir”

Pilates, gövde ve iskeleti bir arada tutan kas grubu olan core bölgesiyle yakından ilgilenir. Ayrıca pilates hareketleri vücuda esneklik kazandırır, kemiklerinizi güçlendirir, dengenizi sağlar, hareket kontrolünde etkili olur, daha akıcı hareket etmenizi sağlar, kaslarınızın dayanıklılığını arttırır, koordinasyonunuzu güçlendirir ve düzgün nefes şekline sahip olmanızı sağlar.  

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.