Hamile Pilatesi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Bilgi

Buradasınız

Hareket Et 21 Haziran 2019


Pilates, bedenin dengede tutulmasına, omurgayı desteklemeye yardımcı olan, nefes tekniklerinden yararlanan ve kaslar üzerine yoğunlaşan bir egzersiz programı. Son yıllarda oldukça popüler olan pilates, hamileler için de oldukça faydalı. Ancak hamile pilatesinin klasik pilatesten ayrılan yanları var. Sizler için hamile pilatesi hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık...

1. Hamile pilatesinde doğumda çok önemli olan karın, sırt ve pelvik taban kaslarına odaklanılır

Doğum sırasında annenin sağlığı açısından karın, sırt ve pelvik bölgeleri oldukça önemlidir. Hamilelik sırasında yapılan pilatesle bu noktalara odaklanılır ve doğum sırasında yaşanan fiziksel zorluklar azaltılmaya çalışılır. 

2. Ağrıları azaltmaya ve doğum sonrası toparlanmayı hızlandırmaya yardımcı olur


Birçok kadın, doğum sonrası vücudunun eski haline dönmesini bekler. Ancak bazılarında bu çok uzun sürebilir. Hamilelik pilatesi bu süreci hızlandırır. 

3. Hamilelik pilatesi klasik pilatesin aksine hareket kabiliyetine odaklanır


Normal pilates, esnekliği merkezine alırken hamilelik pilatesi hareket kabiliyeti üzerine çalışır. Vücudun gerilmesini önler ve doğumu daha kolay hale getiren kilit kasları harekete geçirir.

4. Hamilelik sırasında artan bel ve sırt ağrılarını önler

Hamilelik döneminde vücudun ağırlık merkezi her geçen gün değişir. Zamanla uterus daha fazla büyüdüğü için beldeki boşluk da artar. Boşlukla birlikte öne doğru ilerleyen karın omurganın bozulmasına neden olur. Hamile pilatesi aslında bu duruma bağlı bel ve sırt ağrılarının yanı sıra omurga problemlerini de en aza indirir.

5. Anne adayını yormaz, aksine rahatlamasını sağlar


Pilates, kardiyo hareketler içermez, aksine belli bir nabız aralığı aranır. Nabzın hep dengede olması istenir. Bu da anne adayını yormayı değil rahatlatmayı hedefler.

6. Kontrollü kilo alımına yardımcı olur, bacakların güçlenmesini sağlar, dengeyi arttırır

Düzenli yapılan spor,  hamilelik sürecinde hızlı kilo alımını önler. Anne adayları çok daha kontrollü bir şekilde kilo almış olur. 

7. Hamile pilatesine başlamadan önce, anne adayları mutlaka bunu doktorlarına danışmalıdır


Her beden ve her hamilelik çok özeldir. Hepsi farklı şartlar altında gelişebilir. Bu yüzden her ne kadar sağlık için yapılan bir aktivite olsa da hamile pilatesine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. 

Kaynak:

https://www.momjunction.com/articles/precautions-effective-pilates-workout-pregnancy_0074511/#gref
https://www.babycentre.co.uk/a563313/pilates-in-pregnancy
https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/spor-ne-ise-yarar-neden-yapmalisin-hamile-pilatesi-hakkinda-her-sey_10952

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.