Ana içeriğe atla

Yoga & Pilates

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Güne Zinde Başlamak İçin 10 Temel Yoga Pozu
Güne Zinde Başlamak İçin 10 Temel Yoga Pozu

iyihisset.com

25 Mar 2018

Gününüzün güzel geçmesi için biraz enerjiye mi ihtiyacınız var? O halde sabah yogasına başlamanın tam zamanı. Üstelik oturma odanızın konforunda... Yeni başlayanlara yönelik bu yoga pozlarına birkaç dakikanızı ayırarak, bedeninizi dengeleyebilir ve zihninizi güne hazırlayabilirsiniz.

Çocuk Duruşu

Dizlerinizi kırarak, bacaklarınızı altınıza alacak şekilde yere oturun. Gövdenizi öne doğru eğerek yere yaklaşın. El parmak uçlarınızla ileri doğru gidebildiğiniz kadar gidin. Alnınızın yere değmesini sağlayın, kalçanız topuğunuza değsin.

Masa Duruşu

Ellerinizi yere koyup dizlerinizin üzerinde kalkarak, çocuk duruşu pozundan masa pozuna yükselin. Ellerinize ve dizlerinize eşit ağırlık verin, ayaklarınızı rahatlatın, karın kaslarınızı sıkın ve omurganızı uzatın. Bakışlarınız iki elinizin arasında olsun. Bu duruşta dizleriniz acırsa, dizlerinizin altına havlu koyabilir veya bir yoga matı kullanabilirsiniz.

Kedi Duruşu

Şimdi yavaşça sırtınızı yukarı kaldırarak kamburlaştırın. Başınızı aşağı doğru bırakıp çenenizi göğüs kısmınıza değdirmeye çalışın. Bunu yaparken de karın kaslarınızı sıkın. Bu poz, sırt ve karın kaslarınızı güçlendirerek, sırt ağrılarınızı giderir ve ense gerginliğinizin azalmasına yardımcı olur.

İnek Duruşu

Kedi duruşunu izleyen bu pozisyonda yavaşça karnınızı indirin ve göğsünüzü kaldırın. Omuzlarınızı genişletin, bakışlarınızı ileri veya yukarı doğru kaldırarak sırtınızı rahatlatın. Kedi ve inek duruşunu peş peşe iki veya üç defa tekrarlayın. Bu poz gövdenin ön yüzünü ve boynu esnetecektir.

Aşağı Bakan Köpek Duruşu

Ayaktayken, elleriniz omuzlarınızla ve dizleriniz kalçalarınızla aynı hizada olacak şekilde, ellerinizi ve dizlerinizi yere dayayın. El parmaklarınızı, daha rahat destek alabilmek için açın. Sonra dizlerinizi yavaşça yerden kaldırın. Başınız rahat ve bacak arasına bakar pozisyonda ve üst kol hizanızda olmalı. Başınızın aşağıya sarkmasına izin vermeyin. Bu poz zihninizi dinlendirirken, kollarınızı ve bacaklarınızı güçlendirerek sırt ağrılarınızın hafiflemesine yardım eder.

Tahta Duruşu

Aşağı bakan köpek duruşundan, omuzlarınız el bileklerinizle aynı hizada ve vücudunuz yere paralel olacak şekilde öne doğru kayın. Kalçalarınızı yukarı doğru kaldırırken boynunuzu öne doğru uzatın ve düz bir açıyla yere bakın. Boynunuzu ve bakışlarınızı rahat bırakın. Bu pozda bir dakikaya kadar durabilirsiniz. Bu poz, kollarınızı ve el bileklerinizi güçlendirecektir.

Dağ Pozu

Dik durun ve kollarınızı yukarı kaldırın. Ağırlığınızı her iki bacağınıza da eşit olarak dağıtmaya dikkat edin. Kulaklarınızı omuzlarınızdan uzak tutarak, avuç içleriniz birbirine dönük şekilde parmak uçlarınızı gökyüzüne doğru uzatın. Vücudunuz uzun bir enerji hattıdır. Enerjinin topuklarınızdan çıkarak, kalça ve omuzlarınızdan hareketle, parmak uçlarınıza gelişine odaklanın. Gözlerinizi kapayarak üç beş saniye bu pozisyonda kalın, vücudunuzu ve zihninizi dinlendirin.

Sandalye Pozu

Dağ duruşundayken nefes alarak kollarınızı yine yukarı doğru tutmaya devam edin. Avuç içleriniz birbirine bakarken dizlerinizi bükün. Omuz başlarınızı geriye çekerek sırtınızı düzeltin. Başınızı omuzlarınızdan uzakta ve rahat tutmaya özen gösterin. Bu pozda 30-40 saniye durun.

Ağaç Duruşu

Sandalye pozundan yükselerek dağ duruşu pozuna geçin. Sol ayağınızı yerde sabit tutarken, sağ ayağınızı bükülerek yavaşça yerden kaldırın. Elinizle ayak bileğinizi tutarak sağ ayağınızın topuğunu diz hizasının biraz yukarısına, parmak ucu yeri gösterecek şekilde yerleştirin. Ellerinizi göğüs hizasında birleştirilerek yavaşça yukarı kaldırın ve gözlerinizi karşıda bir noktaya sabitleyin. Sabah yogası içinde en faydalı hareketlerden biri olan ağaç duruşu, kasık ve iç bacağınızı esnetirken, dengede durmayı öğrenmenizi sağlayacak.

Oturarak Öne Eğilme Pozu

Dik oturarak iki bacağınızı, ayak parmak uçlarınız yukarı bakacak şekilde birleştirin. Her iki kolunuzu da başınızın yanında yukarı doğru uzatarak yavaşça bacaklarınızın üzerine gidebildiği kadar uzatın ve başınızdan kuyruk kemiğinize kadar düz bir çizgi halinde durmaya çalışın. Bu poz beyninizi dinlendirirken, sırt ve bacak ağrılarınıza iyi gelecek.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.