Farklı Pilates Türlerinin Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Buradasınız

Hareket Et 14 Eylül 2021

pilates, kadın, erkek, spor, egzersiz

Bölgesel incelmemi istiyorsun yoksa kas kütlende artış mı? Ya da ben sadece kilo vermek istiyorum ya da biraz daha sıkılaşsam yeter mi diyorsun? Birbirinden farklı etkileri olan ve düzenli yaptığında vücudunun farklı bölgelerinde farklı etkileri olan pilates türlerinden birini seçerek sen de bugünden itibaren daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsin. Farklı antrenman ve egzersizlerden sıkıldıysan ya da bunlar sana biraz fazla yorucu ve yoğun geliyorsa, daha kolay ve rahatça uygulayabileceğin pilates türlerini deneyebilirsin.

Matwork

pilates, kadın, spor, egzersiz, ev

Genel olarak evde yapılan ve özellikle pandemi dönemi sonrasında pilatese başlayan kişiler tarafından daha sık tercih edilen Matwork, özellikle kaslarını harekete geçirmek ve vücudun esnekliğini artırmayı hedefleyenler için daha uygun. Bir eğitmen eşliğinde ya da online olarak grupla da yapılabilecek bu pilates türü, vücudun hareketini sağlayan kas gruplarını güçlendirme üzerine daha etkilidir.

Pilates Topu ya da Pilates Çemberi

pilates, kadın, spor, egzersiz, ev, pilates çemberi

Pilates genelde yardımcı bir aletle de yapılabilen bir spordur ve bu yapısıyla birbirinden çok farklı yaş gruplarına da hitap eder. Eğer sen de pilates topu ya da çemberi gibi aletli bir pilates türü tercih ediyorsan bel ve sırt bölgeni daha geliştireceğini bilmelisin. Bu bölgelerdeki kas kütlelerini kuvvetlendirip geliştirmeye yarayan bu pilates türü, aynı zamanda fıtık ve kemik ağrılarının tedavisinde de doktorlar tarafından sıkça tavsiye edilmektedir.

Aletli Pilates

pilates, kadın, spor, egzersiz, spor salonu

Bu pilates türünü evde yapman çok mümkün değil çünkü özel olarak tasarlanmış bazı aletlere ihtiyacın olacak. Reformer, Cadillac gibi farklı isimlerle anılan ve farklı cihazları içeren bu pilates türü, özel stüdyolar ya da fizik tedavi merkezlerinde yapılabilmektedir. Bu aletlerle itme, çekme, esneme, asılı durma gibi çok farklı hareketleri yapabileceğin için vücudunun hemen her yerini çalıştırman mümkün. Bu pilates türüyle kilo vermenin çok ötesinde vücudunun farklı bölgelerindeki kasları çalıştırman ve eğer varsa bir hastalık durumunda tedavi olman mümkün olabilir.

Pilatesle hem sağlığını koruyabilir hem de tedavi olabilirsin

pilates, kadın, spor, egzersiz, ev, mat

Pilates, farklı amaçlara hizmet eden ve senin de yaşam tarzı olarak rahatlıkla benimseyebileceğin bir egzersiz ve spor türü. Tüm pilates türlerinde vücudunun esneklik kazanmasını, şekle girmesini, fazla kilolarından kurtulmasını ve daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlayabilirsin. Ayrıca doğru nefes alıp verme tekniklerini de öğrenerek bunu tüm güne ve yaşamına adapte edebilirsin. Vücudunu daha fit bir hale ve forma sokabilirsin.  Dengeli durmayı öğrenebilir ve esnekliğini artırabilirsin.

Hem kendinin hem de sevdiklerinin hayatına değer veriyor ve onların daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini istiyorsan mutlaka düzenli sporu hayatının bir parçası haline getirmelisin. Bunun da ötesinde çevrendekilerin sağlıklı bir hayat sürmesini istiyorsan beklenmedik risklere karşı güvence sağlayan Yaşasın Hayat Sigortası’nı tercih edebilirsin. Türkiye'de bir ilk olarak cilt kanseri hariç bütün kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsayan bu sigorta ile ücretsiz olarak Yurt Dışından İkinci Görüş Hizmeti de alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.