Evde Güvenli Pilates Yapmak için 4 Öneri

Buradasınız

Hareket Et 26 Haziran 2020

Son zamanlarda çok daha fazla sayıda kişinin yaptığı ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak bedeni geliştiren pilates, doğru yapılmadığı taktirde zaman zaman yaralanmalara da sebep olabiliyor. Özellikle ev içerisinde, herhangi bir gözetmen ya da uzman olmadan yapıldığında yanlış bir hareket ile ciddi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Pilates hareketlerini hızlı yapmak ve bir an önce bitirmek için acele edilmesi ise başka bir sorun. Evde güvenli şekilde pilates yapmanın yollarını sizler için derledik.

Isınma hareketlerini unutmayın

Evde pilates ya da farklı bir spor egzersizi yapın fark etmez, ısınma hareketlerinin yapılmaması durumunda ciddi yaralanma ve sakatlıklar meydana gelebilir. Bunun için yaşınız ne olursa öncelikle 10-15 dakika kadar ısınma hareketleri yapmalı ve ardından günlük pilates egzersizlerine geçmelisiniz.

Kontrollü, yavaş ve sakin olun

Evde pilates yaparken kas-iskelet sisteminiz ve omurganıza ciddi baskılar yapabilirsiniz. Bunun için yaptığınız tüm hareketlerin doğru ve kontrollü şekilde olması çok önemlidir. Egzersizleriniz sırasında kontrolü elden bırakmadan yavaş ve sakin olmaya özen gösterin. Bel, boyun, omuz, ayak ve bacaklarınıza özellikle dikkat edin. Bu konuda pilates uzmanının sizi yönlendirmelerini dikkatlice takip edin.

Ev içerisinde herhangi kaza ya da istenmeyen durumun ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Özellikle ev içerisinde spor yapıyorsanız bir yaralanma ya da sakatlık geçirme olasılığınız çok yüksek. Kendinizi ve sevdiklerinizi kazalara karşı korumak ve daha güvende hissedebilmek için siz de Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Kaza sonucu sürekli sakatlı durumunda da maddi güvence sağlayan ve sizin dışınızda ev ve aracınızla ilgili de ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası ile olası kötü durumları zihninizden silebilirsiniz.

Ekipman seçimlerini iyi yapın

Ev içerisinde güvenli pilates yapmanın kurallarından biri de doğru ekipmanları seçmektir. Burada da pilates yapmayı öğrendiğiniz uzmanınızdan destek alarak hangi ekipmanla başlayacağınızı ve devam edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Pilates için özel olarak tasarlanmış matlar, toplar vb. ekipmanlarla egzersizlerinizi yaparsanız sakatlanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Doğru nefes egzersizlerini atlamayın

Pilatesin en temel parçalarından biri olan ve hareketleri birleştirip sabitlemede kullanılan nefes, doğru alınmadığı taktirde ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Doğru nefes almak gövdeyi sabitleyerek göğüs kafesinin hareket etmesini ve bu yolla da kasların doğru hareketleri yapmasına yardımcı olur. Bu nedenle pilates egzersizlerini yaparken nefesi doğru şekilde alıp vermek, kasların doğru çalışmasına yardımcı olacak ve sizi olası negatif durumlardan koruyacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.