Ana içeriğe atla

Yoga & Pilates

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evde Çalışırken Dik Duruşunu Korumanın Yolları
Evde Çalışırken Dik Duruşunu Korumanın Yolları

iyihisset.com

29 Tem 2021

ev, dik, duruş, sağlık, hareket, vücut, beden

Dik durmak ve dik şekilde oturmak, vücudumuzun sağlıklı bir pozisyonda kalabilmesi ve sırt, bel ve boyun ağrılarını engellemek için oldukça önemlidir. Gün içerisinde birçoğumuz dikkat etmediği ve özellikle eğitim ya da çalışma sırasında dik oturmadığı için bel ve boyun ağrıları çekiyor. Pandemi nedeniyle evde daha sık çalıştığımız ve ofisteki ergonomik koltuk, masa ya da benzeri eşyaların da olmadığını düşünürsek dik duruşumuzu korumanın önemi bir kere daha ortaya çıkıyor. Sen de evde olduğun ve çalışmak zorunda kaldığın bu dönemde dik duruşunu nasıl koruyacağına dair ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsin.

Dik duruş neden önemlidir?

ev, dik, duruş, sağlık, hareket, vücut, beden, bilgisayar, çalışma

Özellikle masa başında uzun saatler geçiren birçok kişi yanlış oturma pozisyonlarına bağlı olarak sağlık sorunları yaşayabiliyor. Kamburluk olarak da ifade edilen duruş bozukluğu hastalığı kifoza kadar gidebilen ve genelde kronik bel, boyun ve sırt ağrıları ile kendini gösteren bu durum, günlük hayatı da en olumsuz etkileyen noktalardan biri. İskelet ve kas sistemi üzerine fazla ve yanlış baskı yapılmasına neden olan bu durum, omurgaya aşırı derecede yük binmesiyle ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Bilgisayar kullanırken dikkatli oturmalısın

ev, dik, duruş, sağlık, hareket, vücut, beden, bilgisayar, çalışma

Dik oturmayla ilgili en sık yapılan hataların başında bilgisayar kullanırken yanlış oturmak geliyor. Birçok kişi, özellikle de evde çalışırken daha rahat olduğunu düşünerek bilgisayarını kucağına alıp oturuyor. Bu şekilde de ekrana bakış açılarını önlerine doğru vererek fizyolojik olarak yanlış bir şekilde oturuyorlar. Bilgisayar, ekranın tam gözlerin karşısında olacak şekilde konumlandırılmalı, bu şekilde kafa dik tutulmalı ve tam karşıya doğru bakılmalıdır. Bu şekilde bir oturma sistemi ile boyun ve sırt ağrılarının önüne geçilebilir.

Sandalyen de uyun ergonomide olmalı

ev, dik, duruş, sağlık, hareket, vücut, beden, kadın, ağrı

Evde dik duruşunun sağlamanın ve korumanın en önemli yollarından biri de sandalyendir. Gün içerisinde, özellikle de çalışırken çok fazla vakit geçirdiğin sandalyenin de ergonomisinin uygun olması ve sağlığın için uygun şartları taşıması önemlidir. Bunun yanında sen de sandalye de otururken sırtını dik, kalçanı da geriye dayanmış şekilde bir pozisyon tercih etmelisin. Eğer evinde müdür koltuğu olarak tabir edilen türde bir koltuk varsa bunda da belini korumak için dizini kıvırmalı ve ayağını sandalyeye koyacak şekilde oturmalısın.

Arada molalar vererek belini, sırtını ve boynunu rahatlatmalısın

ev, dik, duruş, sağlık, hareket, vücut, beden, spor, egzersiz

Gün içerisinde evde çalışırken arada kendine mola zamanları tanımalı ve vücuduna yüklediğin yükü azaltıp dağıtmalısın. Eğer boyun, sırt ya da belinde çeşitli ağrılar varsa bu molalarda küçük egzersizler de yaparak kendini rahatlatmalısın. Evde bulunmanın ve çalışmanın avantajlarını kullanarak bu zamanı iyi yönetebilir ve değerlendirebilirsin. Bu şekilde hem bedeninin farklı yerlerindeki baskıyı dağıtabilir hem de kaslarını gevşetebilirsin.

Oturuşunu sürekli gözden geçir

ev, dik, duruş, sağlık, hareket, vücut, beden, kadın, çalışma

Sağlıklı bir vücut ve ağrısız bir yaşam istiyorsan, evde çalıştığın günlerde de oturuş pozisyonlarını sürekli kontrol etmelisin. Gün içerisinde sıkça bu pozisyon değişecek ve sen de hareket edeceksin elbette ancak genel olarak otururken ayaklarının tam karşıyı gösterecek şekilde olmasına, düz şekilde bulunmasına, uyluk kemiklerinin zemine paralel şekilde durmasına dikkat et. Eğer ayakların tam olarak yere basmıyorsa bir ayak desteği de kullanabilirsin.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.