Yeni Trend: Tango Yoga

Buradasınız

Hareket Et 17 Mart 2016

Yoga ve tango, fiziksel disiplinin ön plana çıktığı, bedenin ihtiyaç duyduğu hareketliliği sağlayan aktiviteler. Aynı zamanda zihinsel disiplin de gerektiriyorlar ve hedefleri aynı: Mutluluk hormonlarını harekete geçirmek, zindeliği arttırmak ve sosyal bağları güçlendirmek.

Aşkın ve Hazzın Ülkesi: Arjantin

Arjantinliler, tangoyu Uzak Doğu felsefesinin ruhsal dansı olarak kabul edebileceğimiz yogayla birleştirmiş. Yoga ve tango derslerini birlikte veren Stella Dettoni güzel bir nokta yakalamış: “Hem tango hem yoga nefes ve beden kontrolüne dayanıyor. Yoga bedene dengeyi öğretiyor, tango ise iki beden arasındaki denge uyumunu geliştiriyor. Böylece birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamlıyorlar. Özellikle birbiriyle olan bağlarını güçlendirmek isteyen insanlar, yogayı tangoyla birleştirmeli.”

Tangonun Sıcaklığı, Yoganın Ferahlığı

Tango Yoga, yoga duruşlarının (asanalar) tango figürlerine adapte edilmesiyle uygulanan, tangonun biraz daha zorlaştırılmış hali diyebiliriz. Yoga hakkında eğitimliyseniz muhtemelen size kolay gelecek, ikisi hakkında da bilginiz varsa dünyaya yeni yeni yayılan bu trendin ülkemizdeki ilk neferlerinden biri olabilirsiniz.

Yoga, bedenle zihin arasındaki bağın kurulmasını ve güçlenmesini sağlıyor. Kişi kendini tanıyor, bedeninin farkına varıyor, onun ihtiyaçlarını görüyor ve anlıyor. Kendini tanıyan ve ne istediğini bilen kişilerin birbirleriyle oluşturdukları uyum çok daha göz okşayıcı oluyor. Tango bu uyumu bize kolaylıkla yansıtabiliyor, bu yüzden tangonun yogayla iç içe geçmesi pek şaşırılacak bir şey değil aslında.

Kimisi Sri Sri Tango Diyor

Sri Sri Tango, Tango Yoga’nın başka bir ismi. Henüz yeni yayılan bir akım olduğu için uzmanlar bu aktiviteyi kendi buldukları özel isimlerle tanımlıyorlar, bakalım hangisi daha çok yayılacak?

Marco Di Giano, tangoyla yoganın birbirine çok yakıştığını fark eden yoga uzmanlarından. Sri Sri Tango’yu ailelere ve çiftlere mutlulukla öğretiyor. Marco, katılımcılara tangonun inceliklerini öğretirken, katılımcılar aynı zamanda yoga ve meditasyona küçük bir giriş yapmış oluyorlar. Yoga bedenin esnekliğini geliştirdiği için tangoyu öğrenmek çok daha kolay oluyor.

Bilim Söylüyor: Tangoyla Yoga İyi İkili

U.S. National Library of Medicine’in yaptığı bir deneye göre, hem tango hem de yoga beyne gönderdikleri sinyaller açısından birbirlerine benziyorlar. Depresyon sorunu yaşayan 97 kişiyi üç gruba ayıran uzmanlar bir gruba tango, diğer gruba ise meditasyon yaptırmış. Üçüncü grup ise hiçbir aktiviteye sokulmamış. Tango ve meditasyon yapan deneklerin streslerinin benzer hormonların etkisiyle azaldığı gözlenmiş. Üçüncü grupta ise herhangi bir değişiklik görülmemiş.

Kısacası Tango Yoga ile çifte mutluluk sizinle!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.