Squat ile Sadece 60 Günde Şekle Girmek Mümkün

Buradasınız

Hareket Et 21 Ağustos 2016

En basit tanımıyla çömelme hareketi olarak tanımlayabileceğimiz squat, pek çok sporcuya göre vücut geliştirme egzersizlerinin babası! Öyle ki farklı squat çeşitlerini uygulayabileceğiniz bir programla vücudunuzu baştan ayağa şekle sokabilirsiniz.

Doğru Yapmazsanız Faydası Yok

Squat, sanılanın aksine sadece bacakları çalıştıran ve kuvvetlendiren bir egzersiz türü değil. Setler haline düzenli olarak yapıldığında, neredeyse bütün vücut kasları üzerinde ciddi etki sağlıyor. Tabii ki öncelikle ön ve arka bacaklar, ardından baldır, kalça, popo, bel, sırt ve karın kaslarını çalıştırıyor. Ama burada önemli olan nokta hareketleri doğru bir şekilde yapabilmek. (Dizleriniz ayaklarınızla aynı hizada olmalı, poponuz dışarıda, beliniz dik durmalı) Diğer bir önemli nokta ise bel ve omurilikle ilgili sağlık sorununuz varsa, mutlaka uzmana danışmanız gerektiği. Aksi halde sakatlıklarla karşılaşabilirsiniz.

En İyi Sıkılaşana Ödül Var

Tabii vücudu squat ile şekle sokmakta en önemli etken disipline olmak. Thesquatchallange.com sitesi bunun için ilgi çekici bir formül bulmuş. Sitede 16, 12 veya 8 haftalık farklı programlar var. Her programdaki hareketleri ne sıklıkta ve nasıl yapacağınız anlatılıyor. İşin güzel tarafı, belli dönemlerde yarışmalar yapılıyor ve bu programları tamamlayarak en iyi değişimi yaşayan üç kişiye ödül veriliyor. 60 günde en iyi değişimi yaşayan kişi 15 bin, ikinci seçilen 10 bin, üçüncü seçilen 5 bin dolar ödül kazanıyor. Bunun için önce/sonra fotoğraflarınızı gönderiyorsunuz. Sırf bu fotoğraflara bakmak bile oldukça cesaret verici!

“Özgüvenim Squat’la Geri Geldi”

The Squat Challange’da hikayesini paylaşan Karen da bu değişimi yaşayanlardan. 17 yaşında kemik kanseri geçirdiği için sağ bacağında protez bulunan Karen’ın koşması, zıplaması ve bacağını 90 dereceden fazla bükmesi sakıncalıymış. “Hiç spor yapamadığım için bacaklarımın ve popomun görüntüsü beni rahatsız ediyordu. Bu programla özgüvenimin geri geleceğini ve rahatlıkla bikini giymeye başlayacağımı umuyordum. Tüm bunlar sandığımdan çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşti!”

Spor salonuna gitmeye üşenenlerdenseniz, internetten bu gibi destekleyici eğitim programlarıyla tahmininizin ötesinde değişim yaşayabilirsiniz. Yeter ki isteyin :)

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.