Soğuklar Yüzünden Yüzünüz Solmasın

Buradasınız

Hareket Et 14 Mart 2016

Kış aylarında cildimize karşı daha da özenli ve korumacı davranmamız gerekiyor. Çünkü soğuk havalar rüzgârla birleşiyor, üstüne bir de düşük nem seviyesi eklenince cildimiz kuruyor ve zarar görüyor.

Soğuk Havalar Cildime Ne Yapıyor?

Soğuk havalar kan dolaşımını yavaşlatıyor. Bu durum da damarların büzülmesine yol açıyor. Evlerimizde kullandığımız ısıtma sistemleri nem oranını düşürüyor, cildimiz de ortama uyum sağlamak için nem salmaya başlıyor. Tüm bunların sonunda aynaya baktığınızda oldukça kuru görünen, solgun bir yüzle karşılaşıyorsunuz.

Nem, Nem, Nem!

Soğuk havalarda yağ bazlı nemlendiricilere yönelin, su bazlı olanlar soğuk havalar için uygun değil. Yağ bazlı nemlendiriciler cildin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak soğuk havaların yıpratıcı etkisini azaltır.

Nemlendirici seçiminde badem, mango, hindistancevizi ve Jojoba yağlarını içeren ürünleri seçin. Bu yağlar diğer yağlara oranla çok daha koruyucu işleve sahip.

Yağlı cilde sahip olanlar içinse yağ bazlı nemlendiriciler önerilmiyor. Yağlı cilde sahip olanlar kendi cilt tiplerine uygun, su bazlı nemlendiricileri kullanarak önlemlerini alabilirler.

Hassas Ciltleri Üzen Bileşenler

Ünlü cilt bakım uzmanları cilt ürünlerini alırken içeriklerini her zaman kontrol etmeniz gerektiğini söylüyorlar. Hassas ciltlere iyi gelmeyen bileşenler şunlar: Propilen glikol, Quaternium-15 ve Imidizolidinyl Urea.

Anti-Bakteriyel Sabunları Sık Kullanmayın

Alkol içeren cilt bakım ürünleri ile anti-bakteriyel sabunlar cildinizi kurutabilir, soğuk havalarda bu ürünleri pek fazla kullanmamaya dikkat edin.

Dört Mevsim Güneş Kremi

Güneş koruyucu kremleri kış mevsiminde kullanmak biraz saçma gibi görünebilir ama değil. Kar, ışığı sudan daha iyi yansıtıyor; böylece güneş ışınları kış mevsiminde daha yıpratıcı olabiliyor. Dudak nemlendiricinizi de her zaman yanınızda taşıyın, dudaklarımızda yağ bezleri olmadığı için soğuk havalarda çok daha çabuk kururlar.

Üç Silahşorlar: Atkı, Bere ve Eldiven

Dudaklarımız, burnumuz ve ellerimiz soğuk havalardan en çok etkilenen bölgelerimiz, çok çabuk çatlıyor ve kuruyorlar. Atkı, bere ve eldiven setiniz, soğuk hava geçirmeyen ve hassas ciltlere zarar vermeyen kumaştan olmalı.

Çok Sıcak Suyla Samimi Olma, Kafeinle İlişkini İlerletme

Evet, kışın gaz bombası atılmış gibi buhardan içi görünmeyen duş kabininde zaman geçirmek çok keyifli ama sıcak su cildi kurutan bir şey. Ne kadar sıcak olursa o kadar kurutuyor hatta. O yüzden ılık sudan şaşmayın.

Kafein, idrar söktürme işini ciddiye alır. Fazla kafein, kişide daha fazla su kaybı yarattığından cilt kurumasına yol açar. Kafeinli ürünlerden çok, taze meyvelere ve bitki çaylarına yönelip bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.