Nefes Çalışmaları ile Vücut Ağrılarından Nasıl Kurtulursun?

Buradasınız

Hareket Et 28 Şubat 2023

nefes, egzersiz, çalışma, teknik

Birçok farklı araştırmada gösterildiği üzere doğru nefes alma teknikleri, vücudumuzun farklı bölgelerindeki ağrıların dindirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Kontrollü nefes alma teknikleri uygulanarak bedenin farklı noktalarındaki kasların gevşetilmesi ve gerginliğin azaltılarak ağrıların azaltılması sağlanabilmektedir. Yavaş ve kontrollü nefes alma egzersizleri, akut ağrıyı yönetmede yardımcı olabilirken, daha hızlı, kuvvetli nefes alma ise kronik ağrıyı yönetmede daha etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu yazımızda doğru nefes çalışmaları ile vücut ağrılarından kurtulmanın yollarına dair ipuçlarını bulabilirsin.

Nefes egzersizleri ağrıların hafifletilmesi için etkili olabiliyor

nefes, egzersiz, çalışma, teknik

Nefes egzersizleri, kasları gevşetmeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir, bu da vücut ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, belirli türdeki nefes egzersizlerinin belirli ağrı türlerini yönetmek için daha etkili olabileceğini ortaya koyuyor. Doğru hizalama, derin, rahat nefes almayı kolaylaştırabileceğinden, nefes egzersizlerini uygularken duruşa da dikkat etmek önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Senin için neyin en iyi olduğunu anlayabilmek için çeşitli ve farklı nefes teknikleri denemek ve farklı yoğunluk - süre seviyeleriyle deneyler yapmak yararlı olabilir. Bazı insanlar nefes egzersizlerini sessiz ve rahat bir ortamda yapmayı faydalı bulurken, diğerleri bunları yürüyüş veya yoga dersi gibi daha canlandırıcı bir ortamda yapmayı tercih eder. Bunun için işin profesyonellerinden de destek alarak kendin için en iyi yöntemi seçebilirsin.

Doğru tekniklerle ağrılar dindirilebilir

nefes, egzersiz, çalışma, teknik

Doğru nefes alma tekniklerini uygulayarak en ideal fayda sağlayarak ağrılarını azaltmak için sana uygun olan iyi nefes alma tekniğini bulmalı ve onu düzenli olarak uygulamalısın. Kronik bir ağrın varsa veya şiddetli ya da sürekli ağrı yaşıyorsan, uygun değerlendirme ve tedavi için mutlaka bir sağlık uzmanına danışman da önemlidir. Nefes ve ağrı birkaç yönden yakından ilişkilidir. İlk olarak, nefes alma şeklimiz ağrı seviyemizi etkileyebilir. Örneğin, sığ, hızlı nefes alma kaygı ve stres duygularına katkıda bulunabilir ve bu da ağrı duyarlılığını artırabilir. Öte yandan, derin, yavaş nefes alma kasları gevşetmeye, gerginliği azaltmaya ve ağrı hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca ağrı, nefes alma şeklimizi de etkileyebilir. Acı yaşadığımızda, nefesimizi tutmamıza veya sığ, hızlı nefes almamıza neden olabilir. Bu, kırılması zor olabilen artan ağrı ve sığ solunum döngüsüne yol açabilir. Nefesimizi kontrol etmeyi öğrenerek bu döngüyü durdurabilir ve potansiyel olarak ağrıyı azaltabiliriz.

Ağrıyı azaltan nefes alma teknikleri

nefes, egzersiz, çalışma, teknik

Rahatça otur veya uzanarak bir elini göğsüne, diğerini de karnına koy. Yavaşça burnundan nefes al, ciğerlerini doldururken karnının yükselmesine de izin ver. Ağzından yavaşça nefes ver, karnının düşmesine de izin ver.

Aşamalı kas gevşemesi de işe yarayabilir. Ayaklarından başlayarak, vücudundaki her kas grubunu ger ve ardından başının üstüne kadar ilerleyerek gevşet. Her bir kas grubunu gererken derin bir nefes al. Kas grubunu gevşetirken de yavaşça nefes ver.

4-7-8 nefes alma tekniğini de uygulayabilirsin. Ağzınızdan tamamen nefes ver, ardından dörde kadar burnunuzdan nefes al. Yediye kadar sayarak nefesini tut. Ağzından sekize kadar sayarak nefes ver. Bu bir nefesi tamamlar. Bu nefes alma modelini en az iki dakika yapmaya çalış.

Nefes alma şeklimiz de vücudumuzun ağrıya tepki verme şeklini etkileyebilir. Örneğin, derin, yavaş nefes alma, vücut tarafından üretilen ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek kimyasallar olan endorfin üretimini uyarabilir. Ek olarak, derin nefes alma kan akışını ve oksijen seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir, bu da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.