Derin Uyku Rehberli Meditasyon İçin Yapman Gerekenler

Buradasınız

Hareket Et 23 Şubat 2022

derin, uyku, meditasyon, sağlık

Zihni rahatlatan, stresi azaltan, ruhu sakinleştiren, dinginleştiren ve pozitif enerjiye kavuşmanı sağlayan meditasyon, hem vücut hem de ruh sağlığı için sayısız faydaları barındırıyor. Farklı türlerde yapılan ve her biri değişik etkilere sahip olan meditasyon, uyku düzeninin sağlanması ve sağlıklı şekilde olması için de uygulanan yöntemler arasında. Derin uyku rehberli meditasyon olarak da ifade edilen bu meditasyon türünde amaç, uykuya dalma ve uykuda kalma sürecini kolaylaştırarak psikolojik sağlığa kavuşulmasını desteklemek. Vücuda huzur veren ve rahatlamasını sağlayan uyku meditasyonu, birçok uyku sorunu ile baş edilmesini de kolaylaştırıyor. Bu yazımızda derin uyku meditasyonu için yapman gerekenler hakkında senin için bilgiler hazırladık.

Fiziksel ve ruhsal sağlık için uyku sağlığına dikkat

derin, uyku, meditasyon, sağlık, kadın

Yeterli, dengeli ve düzenli bir uyku beden sağlığı için olduğu kadar ruh sağlığı için de oldukça önemli ve gerekli durumda. Uluslararası alanda çalışmalar yapan birçok kuruluşa göre yetişkinlerin günde 7-9 saat arasında uyuması, sağlıklı bir hayat sürebilmek için gerekli durumda. Bunun altına düşülmesi durumunda stres seviyesinin artması ve bağışıklık sisteminin doğrudan etkilenmesi gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Ayrıca az uyumak, ertesi güne yetersiz bir enerjiyle başlanmasını sağlayarak günün büyük bölümünde farklı etkilerin görülmesine de neden olabiliyor.

İyi ve dengeli bir uyku için neler yapman gerekiyor?

derin, uyku, meditasyon, sağlık, erkek

Dengeli ve sağlıklı bir uyku düzeni sadece saatlerle ifade edilen bir durumu kapsamıyor. Sağlıklı bir uyku için birçok farklı faktörün bir arada olması ve senin de bunun sürekliliği için çalışman gerekiyor. Örneğin yatağının senin anatomine uygun şekilde olması, yatağının olduğun odanın aydınlatması ve gün içerisinde havalandırılması, uykudan önceki yemek ve beslenme durumu, teknolojik cihazların odada olmaması gibi birçok faktör uykunun sağlıklı olmasını engelleyen faktörler arasında. Bunlara dikkat ederek sen de uykunun yeterli ve sağlıklı olması için bir adım atabilirsin.

Sağlıklı bir uyku için meditasyonun gücünden faydalan

derin, uyku, meditasyon, sağlık, kadın

Meditasyon birçok farklı noktada vücudu besleyen ve sağlıklı olmasını destekleyen bir egzersiz ya da ritüel. Bunun hayatının temel bir parçası yaparak hem ruhsal hem de fiziksel sağlığını desteklemen mümkün. Özellikle uyku meditasyonunu günlük hayatının temel bir parçası haline getirerek daha dengeli ve sağlıklı bir uyku düzenine kavuşabilir ve bu yolla sağlığın için önemli bir adım atabilirsin. Meditasyonun temel kuralları ve uygulama şekillerinden farklı olmayan basit birkaç ritüel ve hareket ile kendini uykuya hazırlayabilirsin. Bunun için uyku öncesinde kendine komutlar vermeli, dinç ve huzurlu bir uyku uyacağını tekrar etmelisin. Ardından basit kültür-fizik hareketlerini andıran hareketlerle vücudunu gevşetmelisin. Son olarak da zihnini boşaltmaya çalışarak uyku için kendini hazırlamalısın. Uykunu daha iyi ve sağlıklı şekilde aldığında bunun etkilerini tüm gün fark edecek ve kendini çok daha sağlıklı hissedeceksin.

Nefes egzersizlerini unutmamalısın

derin, uyku, meditasyon, sağlık, erkek, gece

Uyku meditasyonu yapmak için öncelikle uyuyacağın odayı iyice havalandırmalı ve ışığını ayarlamalısın. Ardından kendini uykuya hazırlamak için nefes akışını doğallaştırmalı ve düzenli hale getirmelisin. Derin ve yavaş nefesler alarak bunları sakince geri vermeli ve vücudunu rahatlatmalısın. Sanki nefesin tüm vücudunda dolaştığını hissetmeli ve tüm hücrelerini rahatlatmasını sağlamalısın. Kendini ve bedenini nefes alışverişlerinle sakinleştirmeli ve uyku öncesinde kendini adeta gece için hazırlamalısın.

Endişeli düşüncelerden arınmak en önemlisi

derin, uyku, meditasyon, sağlık, kadın

Meditasyonun ana kurallarından biri olan arınmak, uyku meditasyonu için de geçerlidir. Temel olarak yapman gereken şey, zihnindeki kötü düşünceleri, olumsuzlukları, stresi ve kötü hisleri atmaya çalışarak kendini uykuya hazırlamaktır. Dikkatini düşüncelerine vererek beynine ve zihnine şimdi uykuya gideceğini ve orada çok rahat olacağını telkin etmelisin. Vücudunun buna hazırlanması için daha önce yaşadığın güzel anları, hatıralarını ve seni mutlu eden şeyleri düşünerek kendini destekleyebilirsin. Kalbini, hislerini ve duygularını tüm gücünle uykuna yönlendirmeli ve sanki tüm bedeninle buna hazırlık yaptığını hissetmelisin. Bu şekilde uykuya geçerek daha sağlıklı ve mutlu günlere adım atabilirsin.

Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmek çoğu zaman bizlerin elindedir ve burada seçimlerimizle birlikte yaptıklarımız bizlere yol gösterir. Uyku meditasyonu da senin daha sağlıklı bir hayat sürebilmek için yapabileceklerin arasında. Ancak bunun ötesinde hayatının herhangi bir anında sağlığınla ilgili ihtiyaç duyacağın durumlar için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde devlet katkısı hariç ek bir ücret ödemeden tedavi ve muayene hizmet alabilir ve check-up, online diyetisyen, online psikolog gibi birçok ücretsiz hizmetten de faydalanabilirsin.  

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.