Ana içeriğe atla

Meditasyon

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çizerek Rahatlayın! 7 Adımda Kendi Mandalanızı Oluşturma Rehberi
Çizerek Rahatlayın!   7 Adımda Kendi Mandalanızı Oluşturma Rehberi

iyihisset.com

14 Eki 2019

 
Çizim yapmak, ruhumuzu ve bedenimizi dinlendirmenin en etkili yollarından biridir. Stresimizi azaltan ve ruhumuzu dinginleştiren bu mucizevi aktivite, bir yandan da arzularınızı, korkularınızı ve kaygılarınızı kağıda dökmenize yardımcı olur. Çizim yapmanın en keyifli hallerinden biri olan mandala da depresyon ve anksiyeteyle savaşmak için uzun yıllardır kullanılan meditasyon yöntemlerinden biridir. Eğer siz de mandala çizerek ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız işte 7 adımda mandala çizme rehberi...

Mandala nedir?
 
Mandala, belirli geometrik şekillerin bir merkez noktasından başlayarak simetrik bir şekilde çizilmesiyle oluşan bir diyagramdır. Temelleri Tibet Budizmine dayanan mandala, Sanskrit dilinde çember ya da daire anlamına gelir ve mikrokozmostan makrokozmosa doğru bir geçişi sembolize eder. Mandala çizimi yapmak; sinir sistemini sakinleştirir, dolayısıyla anksiyete ve depresyona iyi gelir. Kişinin kendi mandalasını oluşturması, çeşitli bilinç hallerini adım adım geçerek merkeze, yani içe doğru yaptığı bir yolculuğu sembolize eder. Halihazırda var olan bir mandalayı renklendirmek bile beyindeki nöro-kimyasal aktiviteyi yavaşlatarak ruhu dinginleştirir.

Şimdi, kendi mandalanızı oturaşturmanız için gereken 7 adıma bir göz atalım.

1.  İhtiyacınız olan materyalleri hazırlayın
 
Mandalanızı oluşturmadan önce ihtiyacınız olan materyalleri hazırlayın. Eğer ilk defa mandala çizecekseniz kurşun kalem, silgi, cetvel, pergel ve renklendirmek için renkli çizim kalemleri yeterli olacaktır.

2. Merkezinize karar verin
 
Çizeceğiniz mandalanın merkezine karar verin. Bunun için kağıdı ortalamak en ideal seçenek olacaktır. Belirlediğiniz merkezi bir nokta koyarak ya da x çizerek işaretleyin.

3. Dört eşit parça oluşturun
 
Merkezi dikey ve yatay olarak bölecek şekilde iki çizgi çizin. Bu çizgiler mandalanızı oluştururken size yardımcı olacak. Dolayısıyla çizgileri sert bir şekilde çizmemekte fayda var. İki çizgiyi de tamamladığınızda mandalanızın dört eşit parçaya bölünmüş olması gerekiyor.

4. Sekiz eşit parça oluşturun
 
Daha sonra dört ana parçayı eşit bir şekilde bölecek iki çizgi daha çizin. Aynı şekilde bu çizgiler de rehber çizgi niteliğinde olduğu için sert bir şekilde çizmemenizde fayda var. Bu iki çizgiyi de tamamladığınızda mandalanızın sekiz eşit parçaya bölünmüş olması gerekiyor.

5. Çeşitli büyüklükte daireler çizin
 
Bir pergel yardımıyla çeşitli büyüklükte daireler çizin. Bu daireleri çizerken, mandalanızın merkezini ana merkeziniz olarak kabul etmeyi unutmayın. Dairelerin birbirine çok yakın olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde desenleri çizerken ve mandalanızı renklendirirken zorlanabilirsiniz.

6. Desenlerinize karar verin
 
İki farklı büyüklükteki dairenin arasına çeşitli desenler çizme ve mandalanızı tamamlama vakti geldi! Bu noktada dilerseniz yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz gibi dilerseniz internetten bulacağınız mandala örneklerinden yardım alabilirsiniz. Çizdiğiniz her iki dairenin arasını çeşitli desenlerle doldurarak devam edin.

7. Mandalanızı renklendirin
 
Sıra geldi en eğlenceli adıma! Şimdi dilediğiniz renkleri kullanarak mandalanızı renklendirin. Desenler ve daireler birbirine yakın olacağı için çizime uygun, bulaşmayacak ve akmayacak kalemler kullanmak kusursuz motifler yaratmak adına çok daha ideal bir seçim olacaktır. 

Kaynak: 
https://www.cevikmaymun.com/post/bir-meditasyon-tekni%C4%9Fi-olarak-mandala-5-ad%C4%B1mda-kendi-mandalan%C4%B1z%C4%B1-olu%C5%9Fturun
https://www.art-is-fun.com/how-to-draw-a-mandala

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.