Yaz Aylarında Saç Bakımında Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Hareket Et 10 Haziran 2022

yaz, saç, bakım, sıcak, güneş

Güneşin kurutucu ve yıpratıcı etkisi nedeniyle saçların en fazla zarar gördüğü dönem yaz ayları olarak karşımıza çıkıyor. Bir yandan yaz aylarının keyfini çıkarırken diğer yandan da saçlarının yıpranmasını önlemek için küçük ama etkili çözümler bulunuyor. Yaz aylarında saç bakımında nelere dikkat etmen gerektiğini senin için araştırdık.

Saçlarını nemlendirmelisin

yaz, saç, bakım, sıcak, güneş

Saçlara uygulanan boya, perma gibi işlemlerin yanı sıra güneş ışınları, havuz suyundaki koruyucu maddeler ve tuzlu deniz suyu; yaz aylarında saçların nemini kaybetmesine, canlılığı ile parlaklığını yitirmesine ve yıpranmasına neden oluyor. Yaz ayları için özel olarak hazırlanan saç bakım ürünleri ile birlikte saçının nem dengesini koruyabilirsin. Ayrıca günlük kullanıma uygun saç şampuanlarını tercih etmelisin. Bunun için PH dengesi uygun olan ve yazın da rahatlıkla kullanabileceğin ürünleri tercih edebilirsin. Özellikle denize girdikten ya da uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra saçını yoğun nemlendiricili bu şampuanlarla yıkamalısın. Saçlarını yazın hava sıcak da olduğu için hemen kurutmamalı ve suyu emmesine izin vermelisin.

Saçlarının nefes almasını sağlamalısın

yaz, saç, bakım, sıcak, güneş

Yaz aylarında saçları yıpratan bir diğer neden de saçların yeterince nefes almamasıdır. Bu noktada günlük kullanımda tercih edeceğin saç modeline dikkat etmelisin. Topuz, örgü, at kuyruğu gibi modeller yaz sıcaklarında tercih edilse de diğer yandan saç diplerinin terlemesine neden oluyor. Dolayısıyla saçlarının açık bir şekilde bulunması oldukça önemli. Saçlarını iyice kuruladıktan sonra toka ya da bandana benzeri ürünlerle toplamamalı ve bir süreliğine serbest bırakmalısın.

Saçını güneşten korumalısın

yaz, saç, bakım, sıcak, güneş

Güneş ışınlarına daha az maruz kalan saçlar daha canlı ve parlak olarak görünecektir. Bu noktada saçlarını güneşin zararlı ışıklarına karşı maksimum derecede korumaya özen göstermelisin. Şapka gibi çeşitli aksesuarlar kullanarak güneşten gelen UV ışınlarına karşı saçlarını koruyabilirsin. Ayrıca güneş koruyucu saç bakım kremleri kullanarak şapka gibi aksesuarları kullanmadan da saçlarını güvence altına alabilirsin.

Denizden hemen sonra saçlarını yıkamalısın

yaz, saç, bakım, sıcak, güneş

Tuzlu deniz suyu ve klorlu havuz suyu, güneş ışınları ile birleştiği zaman saçlarına büyük oranda zarar verecektir. Deniz veya havuzdan çıktıktan sonra saçlarını temiz su ile anında yıkamaya özen göstermelisin. Aksi takdirde saçın yapısında bozulmalar meydana gelebilir ve saçlarda kırılma, dökülme ve kopma gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsin.

Beslenmene dikkat etmelisin

yaz, saç, bakım, sıcak, güneş

Yaz aylarında saçın canlılığını ve parlaklığını korumanın bir diğer yolu da düzenli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Vücudumuz kendisini yenilemek ve bakımını sağlamak için gerek duyduğu tüm içerikleri ve enerjiyi besinlerde alıyor. Bunun için saçlarının da daha gür, ışıltılı ve sağlıklı olmasını istiyorsan yaz ayları boyunca beslenmene de dikkat etmen önemli bir unsur. Kolajen içeriği yüksek, özellikle C vitamini açısından zengin ve omega-3 gibi içerikleri barındıran besinleri sıkça tüketebilirsin. Balıklar, özellikle somon, yumurta, soya, kırmızı et, domates, havuç, ceviz gibi besinler bu noktada oldukça işine yarayabilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.