Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Uykudayken Vücutta Oluşan İlginç Değişimler

HAREKET ET30 Haziran 2017

uykuda oluşan değişimler

Yaşamımızın ortalama üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Hal böyle olunca kaliteli uyku, sağlıklı bir hayat sürmek için en önemli faktörlerden biri haline geliyor. Peki hiç uyurken bedeninizde neler oluyor, ne gibi değişimler yaşanıyor merak ettiniz mi? Hemen anlatalım...

1. Gözleriniz Çok Hızlı Hareket Eder


Uyku evrelerinin tümü bedeninizi ve beyninizi sağlıklı tutmak için belirli bir amaca hizmet eder. Beş aşamalı bir süreç olan uyku sırasında her bir aşama diğerinden daha derindir ve tamamlanan her beş aşamadan sonra döngü tekrar eder. Sonuncusu olan REM uykusu en aktif olanıdır ve uyuduktan yaklaşık 60-90 dakika sonra başlar. Bu aşamada gözleriniz farkında olmadan çok hızlı hareketler yapar.

2. Kaslarınız Felçli Gibidir

uyku değişimleri

REM uykusuna girdiğinizde kol ve bacak kaslarınız geçici olarak felce uğradığı için hareket etmeniz imkansızlaşır.

3. Büyüme Hormonu Salgılanır

büyüme hormonu

Kemik, kas ve dokuların oluşumu için oldukça önemli olan büyüme hormonu, uyurken vücudunuzun her yerinde aktive olur. Bu hormon, yaraların iyileşmesine ve hücre yenilenmesine katkıda bulunur.

4. Boğazınız Daralabilir

Uyanıkken boğazınızı açık tutan kaslar gevşediği için gırtlağınız küçülür. Bu durum, horlamaya da neden olabilir. Horlama kaliteli uyku için en önemli engellerden biri...

5. Diş Gıcırdatmaları Olabilir

uykuda yapılanlar

“Bruksizm” yani geceleri diş sıkma ve gıcırdatma sorunu, stres kaynaklı bir sağlık problemi. Hastalar uyurken istemsizce dişlerini sıktığı için baş ve çene ağrıları yaşarlar. Bu da uzun vadede farklı sorunlara da sebep olabilir.

6. Uyurken Beyniniz Hikayeler Yaratır

beyinde değişiklikler

Uyku sırasında beyin çalışmaya devam eder. Nasıl mı? Birikmiş bilgileri ve bilinçaltını serbest bırakarak hikayeler oluşturur. Buradan hareketle rüyaların günlük hayattaki anılardan, travmalardan ve duygulardan beslendiği tahmin edilse de bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir gerçek bulunmuyor.

7. Uyurken Beyin Kendini Onarıp Arındırır

Yapılan araştırmalara göre uyku sırasında beyin, gün içinde biriken gereksiz ayrıntıları siler. Bu şekilde beyniniz lazım olmayan bilgileri atıp önemli olanları depolayarak yeni bilgiler için yer açar.

8. Uyku Stres Seviyesini Düşürür

uyku stres ilişkisi

Ayrıca günlük hayatın sıkıntılarından kaçış alanı olan uyku, vücudunuzu yenileyip hormonların dengesini sağlayarak stres düzeyinizi düşürür. Yoğun stresin hücre yıpranmasına ve uzun vadede kanser gibi ciddi rahatsızlıklara neden olduğu göz önüne alınırsa kaliteli uykunun ne denli önemli olduğu anlaşılıyor.

Her ihtimale karşı olası bir kanser hastalığına dair korkularınızı yatıştırmak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi maddi güvenceye alabilirsiniz. Ayrıca bu sigortayla Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olabilir, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi pek çok destekleyici sağlık hizmetinden size özel indirimlerle faydalanabilirsiniz.

 

 

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.