Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Son Zamanların Popüler Trendi Kuru Yağ Nedir?

HAREKET ET16 Ağustos 2016

Kuru yağ, en basit anlatımıyla cildinizde yağlı bir görünüme neden olmadan bakım yapan, teninizi pürüzsüzleştirip derinizi onaran bir ürün.

Kuru yağ, hızlı emilimi sayesinde kısa sürede yok oluyor ama etkisi devam ediyor. Teninde yağ hissini sevmeyenlerin imdadına Hızır gibi yetişen bu bakım ürünü, zaman içinde iyice popülerleşecek gibi görünüyor.

Piyasada birçok markanın benzer ürünü bulunuyor, hangisini seçeceğiniz size kalmış. Bazı markaların iki çeşit kuru yağ ürünü bulunuyor, daha çok ışıltı vaat edenler saçlarda; normal olanları ise cilt için kullanılıyor.

Kuru Yağın Kullanım Alanları


Kuru yağ, hem kuru ciltler hem de yağlı ciltler için nemlendirici olma özelliğine sahip ama tek yeteneği bu değil.

Kuru yağı;

 • Güneş sonrası gerginliği almak,
 • Yüzde ve vücutta yatıştırma hissi yaratmak,
 • Kırık ve mat saçları onarmak,
 • Kalın yapılı fondötenleri inceltmek,
 • Göz makyajını kirpiklere zarar vermeden temizlemek,
 • Peeling’den sonra gerginleşen cildi rahatlatmak,
 • Yaz mevsiminde kollarda ve bacaklarda bronz bir görünüme sahip olmak ve tırnak etlerini yumuşatmak için kullanabilirsiniz.

Kuru Yağı Nasıl Kullanmalıyım?

 • Kuru yağı saçlarınızda kullanacaksanız her duştan sonra fırçanıza az bir miktar sıkarak saçlarınızı tarayın; böylece saçlarınız parlak bir görünüme sahip olur.
 • Kuru saç tipine sahipseniz saç bakım kürünüze kuru yağı ekleyebilir ve duş almadan 30 dakika önce bir fırça yardımıyla saçlarınıza uygulayabilirsiniz.
 • Kuru yağı yüz bölgesine uygulayacaksanız yüz maskenizin ya da nemlendirici kreminizin içeriğine ekleyebilirsiniz. Ayrıca makyaj yapmadan önce yüzünüze yapacağınız kuru yağ masajı, cildinizi yumuşatır ve makyaja hazırlar.
 • Kuru yağı vücudunuzda bir nemlendirici gibi kullanabilirsiniz. Vücut nemlendiricinizle karıştırırsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz, aklınızda bulunsun.

Kuru Yağı Nereden Bulabilirim?

Kuru yağı makyaj malzemeleri satan mağazalardan, eczanelerden ve sanal marketlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Saç beyazlaması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de pek çok kişi bu sorunla henüz gençliğinin baharındayken bile karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, genetik, tiroid bezi bozuklukları, sağlıksız hayat tarzı gibi faktörler erken yaşta saç beyazlamasının en önemli tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu durum pek çok kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle erken yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan 10 öneriyi bir araya getirdik...

1. Saç Boyalarından Uzak Durun


Özellikle genç kadınların tarz değişikliği olarak başvurdukları saç boyaları, içeriklerindeki zararlı kimyasallar nedeniyle saça renk veren pigmentleri öldürdüğü için erken yaşta saç beyazlamasına neden olabiliyor. Kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak durarak saç yıpranmasını ve beyazlamasını mümkün mertebe engelleyebilirsiniz.

2. Badem Yağı Sürülebilir

Badem yağı, saç beyazlamasına çözüm önerileri arasında yer alıyor. Haftanın üç günü duş almadan bir saat önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

4. Proteine Önem Verin

Protein eksikliği nedeniyle de erken yaşta saçlar beyazlayabiliyor. Kırmızı et, balık, yoğurt, yumurta gibi gıdaları, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekte fayda var.

5. A, C ve E Vitaminlerine Dikkat

A, C ve E vitaminleri saç sağlığı konusunda da ağırlığını ortaya koyuyor. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm, mümkün olduğunca doğal yollarda aranmalı.

6. Spor Yapın

Düzenli spor her konuda olduğu gibi erken yaşlılık belirtilerini önleme konusunda da çok büyük önem taşıyor. Çünkü spor yaparken vücuttaki stres azalıyor, hücreler gerekli enerjiyi buluyor ve toksinler terleme yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu nedenle herkes daha sağlıklı yaşlanmak, enerjisini artırmak ve kendini her daim genç hissetmek için sporu bir hayat tarzı olarak kabul etmeli.

7. Kendi Saçlarınızın Yağı da Faydalı

Saçlarda kendiliğinden üretilen yağ, doğal bir bakım niteliğinde olduğu için saçları besliyor, uzamasını sağlıyor ve saç beyazlamasını yavaşlatıyor. Bu nedenle her gün saçları yıpratan ve kurutan, ağır kimyasallar içeren şampuanları kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Horoz İbiği Çiçeği

Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu çiçek, saç beyazlamasına çözüm olacak türden. Uzmanlara göre horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları ezilerek elde edilen su, saça ve saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Başta yeşil yapraklılar olmak üzere sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu gıdalarda bulunan beta karotenin faydaları su götürmez bir gerçek.

10. Çörek Otu Yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.