Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Modern İnsanın Kabusu Göz Altı Şişlikleri Nasıl Geçer?
Modern İnsanın Kabusu Göz Altı Şişlikleri Nasıl Geçer?

iyihisset.com

29 Nis 2019

Uykusuzluk, stres, yorgunluk ve bilgisayar... Bunların hepsi göz altları şişlikleri ve torbalanmaya neden oluyor. Ancak birkaç detaya dikkat edip, ek olarak doğal kürler uygulayarak bu rahatsız edici görüntüden kurtulabilirsiniz.
 
Beslenme Kuralları
Göz altı şişliklerini önlemenin ilk kuralı beslenme düzenine dikkat etmek. Örneğin çok tuzlu yemekten kaçınmalı, aşırı kafein ve alkol tüketiminden uzak durmalısınız. Tabii en önemlisi bol su içmelisiniz. Diğer taraftan yaban mersini, kuşburnu, çilek, turunçgiller, üzüm ekstreleri güçlü birer antioksidan olmakla birlikte kolajen elastin sentezini artırarak göz altı dokusunu destekliyor. Sarımsak, ıspanak ve somon da kolajen artırmada etkili besinlerden... 
 
Uyku Düzeni
Göz altı şişlikleri ile savaşmayı kafaya koyduysanız, uyku düzeninizi de korumalısınız. Her gün mümkünse aynı saatte yatıp kalkmak ve kesintisiz sekiz saat uyumak çok önemli. 
 
Spor Göz Altı Şişliklerine de Faydalı
Egzersiz yapmak, kan dolaşımını düzenlediği ve ter yolu ile toksin attırdığı için yaşlanmayı geciktirme etkisine sahip. Göz altı şişlikleri ile ilgisini ise şöyle açıklayalım: Vücutta biriken toksinler göz altlarının şişmesine neden olabilir. Bu nedenle sadece açık havada yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek bile gözle görülür sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. 
 
Çalışma Şartları
Tüm gün bilgisayar başında oturmak zorundaysanız, düzenli olarak ara vermeye ve masadan kalkıp küçük bir tur atmaya özen gösterin. Çünkü devamlı aynı açıyla aynı noktaya bakmak göz altı şişliklerini artırıyor. 
 
Doğal Çözümler
⦁ BUZ: Buz kompresi yapmak göz altı şişliklerini geçirmek için ilk akla gelen ve en etkili yöntemlerden biridir. Buzları bir gazlı beze sararak beşer dakika göz altlarınızda bekletebilirsiniz. Aynı şekilde yüzünüzü sıcak değil soğuk suyla yıkamaya özen gönderin.
⦁ PATATES/SALATALIK: Büyükçe bir çiğ patatesin kabuklarını soyup dilimleyin. Dilimli patatesleri soğuyana kadar buzdolabında bekletin. Patates dilimlerini göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Aynı işlemi salatalıkla da yapabilirsiniz.
⦁ KAŞIK: Sabah kalktınız ve aynada şiş gözlerinizle karşı karşıya geldiniz. Bu durumda en kolay yöntem soğuk kaşık uygulaması. Buzdolabına bir yemek kaşığı koyup 10 dakika kadar bekletin. Sonra kaşığı göz altlarınıza beş dakika tutun.
⦁ YEŞİL ÇAY: Göz çevresindeki kan dolaşımını artırmak için yeşil çayı mucizelerinden de faydalanabilirsiniz. Yeşil çay sadece göz altı şişlikleri için değil, kırışıklıklar için de oldukça faydalı. Tamamen doğal bir yöntem istiyorsanız, yeşil çay yapraklarını demleyip soğuttuktan sonra gazlı beze sarın gözaltlarınıza 15 dakika uygulayın ve durulayın. Aynı işlemi poşet çayla da yapabilirsiniz. Ama poşetleri demledikten sonra iyice soğutmayı unutmayın.
⦁ YUMURTA BEYAZI: Yumurta beyazı ile maske yaparak, göz altı şişliklerini dağıtabilirsiniz. Öncelikle buzdolabından aldığınız soğuk yumurtanın beyazını ayırın ve çırpın. Temiz parmaklarınızla gözlerinize kaçırmadan, göz altlarınıza sürün. 10-15 dakika bekletip durulayın. 
⦁ KAHVE: Önce bir patatesi rendeleyin. İçine bir tatlı kaşığı badem yağı ve bir tatlı kaşığı çekilmiş kahve ekleyin. Karışımı beze koyup göz altınıza sürün. 10 dakika bekletip yıkayın.
 
Bu birkaç öneriyle göz altı şişlikleriyle mücadele edebilirsiniz. Ama her anlamda göz sağlığı ihmale gelmez İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası  kapsamında yılda iki kez ücretsiz göz muayenesi olabilir, göz sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.