Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Dikkat, Kışın Daha Hızlı Yaşlanabilirsiniz!
Dikkat, Kışın Daha Hızlı Yaşlanabilirsiniz!

iyihisset.com

06 Şub 2019

Gergin, kupkuru ve soluk bir cilt, kış günlerinin kaçınılmaz problemlerinden. Soğuk havanın yaşlanma belirtilerini artırdığını duymuş muydunuz? İşte bu durumun nedenleri...

Havada Daha Az Nem Var

Kış mevsiminin soğuk ve kuru havası ciltler için iyi değil. ABD’li dermatolog Ted Lain, sert ve soğuk hava koşullarının cildin dengesini bozarak, kızarıklığa ve hassasiyete neden olabileceğini söylüyor. Bu hassasiyet kışın daha da yaygınlaşan gül hastalığı gibi cilt problemlerinin oluşmasına zemin hazırlar ve zamanla erken yaşlanmaya yol açabilir.

Daha Çok Streslisiniz

Uzmanlar, kış aylarındaki tatil günlerinin, bavul hazırlığı, yolculuk koşuşturması ve yoğun programlar derken kişilerin stres seviyesini artırdığını açıklıyor. Stres hormonu olan kortizolun artması cilt üzerinde zararlı etkiler yaratabilir; erken yaşlanmaya ve cilt renginizin soluklaşmasına sebep olabilir. Kendinize dinlenme ve rahatlama zamanları yaratın; evde bir film izlemek, dergi ve kitap okumak sizi biraz olsun rahatlatabilir. Cildiniz için en iyi tavsiyemiz ise bir spa günü organize etmeniz. Bu, hem size hem de cildinize yenilenme ve iyileşme şansı verecek.

Güneş Koruyucu Kullanmalısınız

Güneşten korunmak sadece yaz aylarında değil, karlı kış günlerinde de önemli. UVB ışınları kış aylarında etkisini büyük ölçüde kaybediyor fakat UVA ışınları için aynı şey geçerli değil. Cildin yaşlanmasında ve kırışıklık oluşturmasında etkili olan UVA ışınları, UVB ışınlarına göre cildin daha derinlerine işliyor. Bu da yaşlanma belirtileri ile cilt kanserine kadar birçok problemi beraberinde getiriyor. Uzmanlar, her bireyin en az 30 yıl boyunca düzenli olarak güneş kremi kullanmasını tavsiye ediyor.

Yaz Aylarında Kullandığınız Cilt Ürünlerini Kışın Kullanmayın

 

Yazın sıcak ve nemle mücadele etmek için farklı formüller içeren cilt bakım ürünleri kullanılır. Fakat bu ürünleri kışın kullanmak, doğru bir tercih değildir. Soğuk ve kuru günlere özel formüle sahip cilt ürünleri tercih etmelisiniz.

Sıcak Duşa Dikkat

Özellikle buz gibi bir havalarda sıcacık bir duş ısınmak için size iyi gelebilir. Fakat sıcak duş cildinizi daha fazla kurutur. ABD’li dermatolog MD Deny Engelman, sıcak suyun ciltteki doğal yağları soyarak, soğuk havalarda cildi kurumalara ve çatlamalara karşı savunmasız bıraktığını söylüyor. 20 dakikalık ılık bir duş ve banyodan hemen sonra cilde nemlendirici uygulamak en iyi yöntem.

Kış aylarında cildinizi bu yöntemlerle korurken, hayatınızı da güvence altına almayı unutmayın. Bunun için hem kendi hem de sevdiklerinizin yaşam standartlarını koruma altına alan Uzun Süreli Hayat Sigortası’nı incelemenizi tavsiye ederiz.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.