Büyük ve Geniş Gözenekler İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Hareket Et 30 Temmuz 2022

gözenek, cilt, sağlık, kadın, erkek, tedavi, ten

En sık yaşanan ve birçok kişiyi rahatsız edecek ölçülere kadar gelen cilt sorunlarından biri de büyük ve geniş gözeneklerdir. Vücudumuzda yer alan kıl köklerinin dibinde bulunan gözenekler, cildin hava almasını sağlamanın yanında nemin ve parlaklığın korunmasından da sorumlular. Kıl folikülü olarak da ifade edilen bu gözenekler genelde mikro düzeydeki büyüklükleri ile cilt üzerinde küçük çukurlar oluştururlar. Ancak kimi durumlarda çeşitli cilt hastalıkları da ya da genetiğe bağlı olarak da bu gözenekler büyük ya da geniş hacimli olabilirler. Bu tarzdaki gözeneklerle ilgili bilgileri ve bunların tedavisi için neler yapabileceğini bu yazımızda bulabilirsin.

Gözenek nedir, nasıl oluşur?

gözenek, cilt, sağlık, kadın, erkek, tedavi, ten

Her bir kıl kökünün dibinde bulunan ve cildin beslenmesi ve daha genç görünmesi için farklı işlevler üstlenen gözenekler, derinin hemen altında bulunan yağ tabakası boyunca ilerleyerek bir yuva açarlar. Cildin alt katmanında bulunan ter gibi sıvıların dışarıya çıkmasını sağlayan gözenekler, aynı zamanda yüzeyden içeriye oksijen girmesine de yardımcı olurlar. Yine sebum olarak adlandırılan, cildin yağ dengesi için de çok büyük önemi bulunan ve alt deriden gelen sıvının cilt yüzeyine kadar ulaşmasına destek olurlar. Daha sıkı ve uygun şekilde temizlenmiş olan gözenekler, cilt yüzeyinde hem hasar oluşmasını önler hem de taze ve genç bir görünüm sağlarlar. Cildin kendi kendisini yenileyebilmesi için bu gözeneklerin tıkanmaması çok önemlidir. Kirlenme gözeneklerin tıkanmasını sağlayıp oksijen akışını azaltacağı için azalacağı için düzenli temizlik sağlık için de büyük önem taşımaktadır.

Ciltteki gözenekler neden büyür ve genişler?

gözenek, cilt, sağlık, kadın, erkek, tedavi, ten

Cildin üzerinde bulunan gözeneklerin genişlemesi ve büyümesinin en temel sebeplerinden biri bu bölgenin çevresindeki derinin aşırı yağlanmasıdır. Derideki esnekliğin kaybedilmesi durumunda kıl kökünün çukuru da giderek genişler. Yine bunun yanında kıl hacminin ve sayısının çoğalması, yüzün iyi temizlenmemesi nedeniyle kir birikiminin olması, aşırı derece makyaj yapılması ve makyajın zamanında temizlenmemesi de gözeneklerin büyümesinin bir nedenidir. Foliküllerde (Kıl kökleri) biriken kir ve makyaj malzemeleri, bu bölgedeki derinin esnekliğini artırarak gözeneklerin büyümesine neden olabilir. Bir diğer sebep de genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen aşırı yağlı cilt tipleridir. Yağlanma ne kadar fazla olursa cilt üzerindeki gözeneklerin de o kadar büyüme olasılıkları vardır. Tüm bunların yanında yine çok uzun süre güneşte kalmak, fazla kilo, yoğun alkol ve sigara tüketimi de gözeneklerin büyümesini tetikleyen durumlardandır.

Gözeneklerin nasıl bir etkisi var?

gözenek, cilt, sağlık, kadın, erkek, tedavi, ten

Cilt sağlığı ve güzel bir görünüm için çok büyük önemi bulunan gözeneklerin büyümesi ve genişlemesi, cildin zaman içerisinde kendi formunu koruyamamasına ve bozulmasına neden olur. Genişleyen gözenekler, dışarıdan gelebilecek etkilere karşı çok daha açık olurlar. Oluşan çukurların içerisine yağ ve kir birikebilir. Yine sıkça görülen siyah noktalar, akneler ve sivilceler oluşabilir. Eğer gözeneklerin büyümesi ve genişlemesi sürerse zaman içerisinde cilt üzerinde delikli ya da pürüzlü bir görünüm oluşabilir. Makyaj yapıldığında da estetik olarak kötü bir görünüm oluşabilir.

Büyük ve geniş gözenekler için temizlik ve beslenme önemli

gözenek, cilt, sağlık, kadın, erkek, tedavi, ten

Büyük ve geniş gözeneklerin olmaması için ilk olarak dikkat edilmesi gereken temizliktir. Cildin düzenli olarak, doğru ürünlerle, bol suyla ve cilt uzmanlarının önerdiği şekilde temizlenmesi gerekir. Cildin uygun ürünlerle günde iki kez, mümkünse sabah ve akşam saatlerinde yıkanması önemlidir. Yine cilt tipine uygun olacak şekilde çeşitli temizleyiciler ve toniklerle ter, yağ ve kirden arındırma işleminin yapılması iyi olacaktır. Yine gözenekleri küçültmek adına lokal olarak A vitamini, glikolik asit ve salisilik asit içerikli bazı krem ve losyonlar da uygulanabilir. Gözeneklerin genetik faktörlere bağlı olarak büyümesi, hormonal bozukluklar, bazı ilaçların yan etkileri ya da yanlış beslenmeye bağlı olarak da ortaya çıkan gözenek genişlemeleri için doğru ve dengeli beslenme de oldukça önemli bir unsurdur. Bunun için şekerli gıdalardan uzak durmak, sebze ağırlıklı beslenmek ve yağlı besinleri çok tüketmemek gerekir.

Medikal tedavi seçeneklerini deneyebilirsin

gözenek, cilt, sağlık, kadın, erkek, tedavi, ten

Büyük ve geniş gözeneklerin tedavisi için de evde uygulanabilecek kişisel temizlik ya da peeling benzeri çalışmaların ötesinde medikal tedaviler de mevcut. Uzman doktorların ve profesyonellerin gözetiminde yapılabilecek bu işlemlerle gözeneklerin tedavi edilmesi mümkün. Bunlardan biri ve en sık tercih edileni ise fraksiyonel lazer uygulaması. Derinin üst tabakasının kontrollü bir şekilde ve lazerle soyulması ile yapılan bu işlemle cildin hemen altındaki kolajen tabakasının oluşumu ve cilt altı bağ dokusunun yeniden düzenlenmesi sağlanıyor. Ayda 5-6 seans halinde yapılan bu uygulama ile gözeneklerin sıkılaşması amaçlanıyor. Yine gözenek tedavisinde uygulanabilecek bir diğer yöntem de mikro iğneli dermarol tedavisi. Bu iş için özel olarak üretilmiş iğnelerin deri üzerinde hareketi ile gözeneklerin sıkılaşması hedefleniyor. 0.5 ile 1 mm’lik mikro iğneleri olan dermaroller ile en az 4-5 seansta gözeneklerin belirgin şekilde sıklaşması sağlanıyor. Bunlara ek olarak uygulanabilen bir diğer tedavi seçeneği de radyofrekans. Yine cildin üst tabakasına mikro iğnelerle fraksiyonel radyo frenkansları veriliyor. Bununla kolajen dokuların uyarılması ve gözeneklerin sıkılaşması hedefleniyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.