Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Badem Yağının 11 Faydası
Badem Yağının 11 Faydası

iyihisset.com

25 Ağu 2018

Tadını çok sevdiğiniz bademin yağının da size sonsuz fayda sağladığını biliyor muydunuz? Saçınızdan cildinize, kalbinizden tırnağınıza kadar badem yağının faydaları saymakla bitmiyor. Bütün dünyada gün geçtikçe daha da çok kullanılmaya başlanan badem yağı, mucizeler yaratabiliyor. Badem yağı faydaları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak ve badem yağı ne işe yarar sorusunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız, sizin için konuyu tüm ayrıntısıyla araştırdık!

1. Cildinizi Güzelleştirir

Badem yağı ile pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkün. A, B ve E vitaminler, açısından zengin olan badem yağı, cildi nemlendiriyor, emilim gücünü arttırıyor. Hindistan Hamdard Üniversitesi Eczacılık Bölümü’nde 2007 yılında yapılmış olan bir araştırma bademi yağının UV ışınlarının yarattığı hasarlar üzerinde etkili olduğunu ve UV ışınlarının yarattığı hasarların iyileşme sürecinde rol aldığını ortaya çıkarmış. Ayrıca badem yağı, başta bebekler olmak üzere hassas ciltlere sahip olan kişilerin ciltlerinde de mükemmel sonuçlar yaratıyor.

2. Mor Halkalardan Kurtulabilirsiniz

Gözlerinizin çevresinde mor halkalar varsa ve bununla nasıl baş edebileceğinizi bilmiyorsanız, E vitamini açısından zengin olan badem yağı ile bu derdinize son verebilirsiniz. Badem yağını gözlerinizin altına masaj yaparak uygulayarak cildinizi gençleştirebilir, koyu renk görünümünü gün geçtikçe azaltabilirsiniz.

3. Kolesterolü Düzenler

Badem yağı faydaları arasında kolesterolü düzenleme üzerindeki etkisi de bulunuyor. İyi kolesterolün yükselmesini ve kötü kolesterolün düşmesini sağlayan bu yağ, genel olarak da kolesterol seviyesini düşürüyor. Siz de yiyeceklerinizde badem yağı kullanarak kolesterolünüzü kontrol altına alabilirsiniz.

4. Kalp Rahatsızlıklarını Azaltır

Tekli doymamış yağ asitleri ile dolu olan badem yağı, kalp sağlığı için de oldukça fayda sağlıyor. Kalp dostu olan doymamış yağlar, folik asit, potasyum ve protein badem yağında büyük ölçüde bulunuyor. Bunların yanı sıra içeriğindeki Omega-3 ve Omega-6 yağları da kalp krizi ve felç riskini azaltmada yardımcı oluyor.

5. Tırnakları Korur

Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa, sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak sizin için hayalden ibaretse badem yağını kullanabilirsiniz. Badem yağını günde bir kez tırnaklarınıza ve tırnak yataklarınıza sürerek kırılmaları ve mantar enfeksiyonlarını engelleyebilir, sağlıklı uzayan sağlam tırnaklara sahip olabilirsiniz.

6. Hafızayı Güçlendirir ve Sinir Sistemini Korur

Daha önce de belirttiğimiz gibi badem yağında büyük oranda potasyum ve Omega-3 yağı bulunuyor. Badem yağı, bu özelliklerinden dolayı hafızayı güçlendiren bir etkiye sahip. Sinir sistemine de iyi gelen badem yağını geceleri yatmadan bir bardak süte birkaç damla damlatarak tüketebilir ve basit unutkanlıklardan kurtulabilirsiniz.

7. Dinlendirici Masaj Etkisi

Masaj yaptırmayı kim sevmez ki? Peki yatıştırıcı ve kas gevşetici etkiye sahip olan badem yağıyla masajı denediniz mi hiç? Kas ağrıları üzerinde etkili olan, strese bağlı kasılmaları azaltan birkaç kaşık badem yağını birazcık ısıtıp kasılmış olan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

8. Diyabete Karşı Savaşmaya Yardımcı

Badem ve badem yağı, kan şekeri değerlerini düzenlemeye yardımcı oluyor ve diyabete karşı koruma sağlıyor. Purdue Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısında badem ve badem yağı tüketiminin kahvaltıdan sonraki insülin üretimini artırdığını gösteriyor.  

9. Vücut Direncini Arttırır

Badem yağının faydaları arasında vücut direncini artırmak ve bağışıklığı güçlendirmek de yer alıyor. Vücuttaki enfeksiyonlara karşı da güçlü bir koruma sağlayan badem yağının egzama, sedef ve gül rahatsızlıklarına da iyi geldiği biliniyor.

10. Kolonlar ve Bağırsaklar Üzerinde Etkili

Mükemmel bir lif kaynağı olan badem yağının kolonlar üzerinde etkisi de oldukça fazla. Akşamları yatmadan önce sütünüze ya da suyunuza ekleyeceğiniz birkaç damla badem yağı bağırsaklarınızı temizlemeye yardımcı oluyor. Bu yöntemle kabızlık sorunuyla da baş edebilirsiniz.

11. Sağlıklı Saçlar

Vitaminler açısından bir zenginlik kaynağı olan badem yağı saçlarınız için de fayda sağlıyor. Saçlarınızı yıkadıktan sonra birkaç damla badem yağı ile başınıza masaj yaparak gür ve sağlıklı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. Başınızdaki ölü derinin atılmasını sağlayan badem yağının bir diğer mucizevi etkisi de kepekleri yok etmesi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.