Göbek Yağını Eritmek ya da Eritememek... İşte Tüm Mesele Bu!

Buradasınız

Hareket Et 06 Ağustos 2016

Evet, en zoru karın ve göbek yağını eritmek ama imkansız değil. Eğer tüm çabalarımıza rağmen bir türlü eritemiyorsak bunun nedenleri var.

Bölgesel Zayıflamayı Yanlış Anlıyoruz

Sadece mekik çekerek göbek yağlarını eriteceğinizi hatta baklava yapacağınızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü bedenimiz bir bütün ve tek bir bölgeyi çalıştırmanın hiçbir faydası yok. Bel, kalça, karın, sırt ve dahası… Hepsi birbiriyle bağlantılı ve güçsüz olan diğerlerini de etkiliyor. Haliyle yapacağımız egzersizi de bedenimizdeki bu orantıya göre dağıtmamız gerek. Ayrıca yağları eritemeden kas yapmaya odaklanmak da büyük hata. O nedenle daha çok terlemenizi sağlayacak ve çeşitliliği olan egzersizleri tercih etmelisiniz.

 

Kaş Yaparken Göz Çıkarıyoruz

Herhangi bir sağlıklı yiyecek ya da içeceği ne kadar çok tüketirseniz o kadar etkili olmuyor maalesef. Özellikle günde ortalama bir avuç tüketilmesi önerilen ceviz, badem gibi kuruyemişleri veya meyveleri fazlaca yemek, normalden fazla kalori almanıza neden olabilir. Bu durum protein alırken de geçerli. Yani diyet yapıyorum diye gün boyu 10 elma yiyip diğer besinleri hiç almıyorsanız bir kez daha düşünün. Göbek yağını eritmek için kendinizi zorlamanız gerek ama böylesinden bahsetmiyoruz.

 

Katkı Maddeli Besinleri Hayatımızdan Çıkarmıyoruz

Sağlıklı beslenmeye azami ölçüde gayret ediyorsunuz ama o küçük kaçamaklarda bir çuval incir berbat oluyor. Gıda boyalı şekerlemeler, yağ-şeker-tuz oranı yüksek yiyecekleri tamamen hayatımızdan çıkarmalıyız. Azıcık da olsa tüketerek, ne nefsimizi köreltecek kadar yemiş oluyoruz ne de karnımız doyuyor.

 

Alkolün Yağlanmayı Artırdığını Unutuyoruz

Çoğu şeyi kuralına uygun yapınca ayrıntıların zararsız olduğunu düşünme eğilimi burada da ortaya çıkıyor. Düzenli ve dengeli besleniyorsunuz, spor yapıp uykunuzu da yeteri kadar alıyorsunuz… Eee birazcık alkol alsanız birbirini dengeler değil mi? İtiraf edelim birçoğumuz böyle bir matematikle yaşıyoruz. Alkolün iştah açtığını ve özellikle göbek bölgesindeki yağları artırdığını unutmamak lazım.

 

Sağlık Problemi Hiç Aklımıza Gelmiyor

Sadece göbek yağını eritmek değil genel olarak kilo verme konusunda, kimilerimiz gerçekten su içse yarıyor, aç dolaşsa da bir gram eritemiyor. Troid, diyabet ve daha nicesi gibi metabolizmayı şaşırtan sağlık sorunları, kilo dengesini de bozuyor. Üstelik birçoğu kontrole gidilmediğinde anlaşılmayacak kadar sinsi olabiliyor. O nedenle sadece kilo vermediğinizde değil her zaman bir sağlık sorununuz olabileceğini hesaba katıp düzenli kontrolleri ihmal etmeyin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.