Vücudunun Esnemesine Yardımcı Olacak Sabah Egzersizleri

Buradasınız

Hareket Et 01 Aralık 2023

esnek, kas, egzersiz, hareket, spor, vücut, beden

Vücudu esnetmek, genel sağlığı artırmak, spor ve günlük aktivitelerde performansı iyileştirmek, sakatlanma riskini azaltmak ve zihinsel rahatlama sağlamak için önemlidir. Esneklik egzersizleri, her yaştan insan için uygundur ve düzenli olarak yapılmalıdır.  Düzenli esneme egzersizleri, kasların ve eklemlerin esnekliğini artırır. Esnek kaslar, daha geniş bir hareket aralığına sahip olmanıza ve günlük aktiviteleri daha rahat gerçekleştirmenize yardımcı olur. Esnek kaslar, daha az gerilme ve stresle karşılaşır. Bu da spor ve günlük aktiviteler sırasında oluşabilecek sakatlanma riskini azaltabilir. Esnekliğin artması, kasların daha iyi dayanıklılık geliştirmesine yardımcı olabilir. Sabahları yataktan kalktığında esnemene yardımcı olacak egzersizlerden bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Kolları ve Omuzları Esnetme

esnek, kas, egzersiz, hareket, spor, vücut, beden

Bu egzersiz için öncelikle ayakta dik durmalı, ellerini başının üstünde birleştirmelisin. Ardından ellerini yukarı doğru uzatmalı, sırtını düz tutmalı ve omuzlarını aşağı çekmelisin. Sonra nefes verirken vücudunu sağa bükmeli, sağa doğru eğilmeli ve sol tarafını germeye çalışmalısın. Her iki tarafı da birkaç saniye boyunca bu şekilde tutmalı ve ardından başlangıç ​​pozisyonuna dönmelisin.

Boyun Esnetme

esnek, kas, egzersiz, hareket, spor, vücut, beden

Oturarak ya da ayakta durarak sırtını dik pozisyona getirmelisin. Başını yavaşça sağa doğru eğmeli, sağ kulağın omuzuna yaklaşana kadar devam etmelisin. Birkaç saniye bu pozisyonda kaldıktan sonra başınızı başlangıç ​​pozisyonuna geri dönmelisin. Aynı şeyi sol tarafa da uygulayarak boynunu esnetebilirsin.

Bacakları Esnetme

esnek, kas, egzersiz, hareket, spor, vücut, beden

Ayakta dik durmalı, ayaklarını omuz genişliğinde açmalısın. Sol ayağını bir adım öne atmalı ve dizini bükmelisin, sağ bacağın düz kalabilir. Sol dizin bükülüyken, sağ bacağının arka tarafını hissedeceksin. Birkaç saniye boyunca bu pozisyonda kaldıktan sonra diğer bacağına geçmelisin.

Dördüncü Bölge Esnemesi

esnek, kas, egzersiz, hareket, spor, vücut, beden

Ellerinin ve dizlerinin üzerinde durmalı ve sırtını düz pozisyona getirmelisin. Sağ kolunu sol bacağının altına geçirmeli ve sağ omzunuzu yere doğru indirmelisin. Sol kolunu yukarı kaldırmalı, bu sayede omuzlarını ve sırtını döndürmelisin. Her iki tarafı da birkaç saniye boyunca bu şekilde tutmalısın.

Kalça Esnetme

esnek, kas, egzersiz, hareket, spor, vücut, beden

Ayakta dik durduktan sonra sol ayağını bir adım öne atmalı ve dizini bükmelisin. Sağ bacağını geride bırakırken kalçanı aşağıya indirmelisin. Kalçanın iç tarafındaki gerilimi hissetmelisin. Bu pozisyonda birkaç saniye kalmalı ve sonra bacaklarını değiştirmelisin.

Diz ve Ayak Esnetme

esnek, kas, egzersiz, hareket, spor, vücut, beden

İlk olarak sırt üstü yatmalısın ve sol dizini göğsüne doğru çekmelisin. Sağ bacağının düz olmasına dikkat etmelisin. Ayak bileğini ve ayak parmaklarını kendine doğru çekmelisin. Bu pozisyonda birkaç saniye boyunca kalmalı ve ardından bacakları değiştirmelisin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.