Spor Yaptıktan Sonra Kas Ağrısı Yaşamamanız İçin 7 Öneri

Buradasınız

Hareket Et 16 Ekim 2019


Spora yeni başladıysanız ya da spor yapmaya uzun süre ara verdiyseniz spor sonrası kaslarınızda ağrılar oluşabilir. Ağrıların sebebi ise, vücudunuzdaki şekerin sporla birlikte enerjiye dönüştürülmesi. Enerjiye dönüştürülmesi elbette olumlu ancak şekerin artık maddesi olan laktik asit, kaslarınızda birikerek ağrılara sebep olabilir. Bu kas ağrıları günlük hayattaki hareketlerinizi kısıtlasa da egzersizin iyi yapıldığının bir işareti. Vücudunuz spor yapmaya alışana kadar bu ağrıları yaşamanız normal. Ancak ağrıları en aza indirmenin birkaç farklı yolu var. Spor öncesi ve spor sonrasında yapacağınız uygulamalarla kas ağrılarınızı kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. İlaçlara başvurmadan önce kas ağrıları yaşamanızın önüne geçecek uygulamalara bakalım. İşte kas ağrılarını önlemede oldukça etkili 7 öneri…

1. Spordan önce ve sonra esneme hareketleri yapın

Vücudunuzun tam olarak egzersizlere hazır olduğunu düşünmeden spora başlamamalısınız. Isınmadan spora başladığınızda sakatlanma ihtimalinizin arttığını unutmayın. Sadece 15 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz ısınma hareketleri sayesinde kas ağrıları ve spazmlar gözle görülür şekilde azalacaktır. Spor öncesi ve sonrasında yapacağınız esneme egzersizleriyle kaslarda birikerek ağrıya yol açan laktik asit birikimini en aza indirebilirsiniz.

2. Kendinizi fazla zorlamayın

Spora başlarken en fazla nereye kadar gidebileceğinizi bilmeniz gerekir. Eğer yapabildiğinizden daha fazlasını yapmaya çalışırsanız kaslarınızı zorlayarak kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz. Bu sebeple antrenmanda kullandığınız ağırlıkları yavaş yavaş arttırmalı, egzersiz süresini de ağırlıklardaki artışa paralel olarak yükseltmelisiniz.

3. Bol bol su için

En az 8 bardak olması gereken günlük su tüketimini spor esnasında arttırmalısınız. Çünkü spor esnasında tüketeceğiniz su, vücut ısınızı dengeler ve kaybettiğiniz sıvı miktarını geri almanızı sağlar. Ne kadar çok su içerseniz o kadar çok toksin atar ve ağrı riskini azaltırsınız.

4. Egzersizleri doğru uygulamaya dikkat edin

Daha önce bireysel spor yapmadıysanız ya da hareketlerin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, egzersizlerinizi mutlaka bir eğitmen eşliğinde gerçekleştirin. Egzersizlerde olması gerekenden daha fazla ağırlık kullanırsanız kaslarda daha fazla ağrı oluşmasına sebep olursunuz. Bu yüzden bir spor hocasından yardım almanızda fayda var.

5. Vücudunuzu dinlendirin

Spordan sonra vücudunuzun kendine gelebilmesi için en az 24 saat dinlemeniz gerekir. Bu sebeple üst üste 2 gün spor yapmanız önerilmez. Eğer spora her gün devam etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız yürüyüş gibi daha düşük tempolu egzersizlere başvurabilirsiniz. Bu arada günde en az 8 saat uyumayı da ihmal etmeyin. Böylelikle kaslarınız yenilenir ve ağrılarınız gün geçtikçe hafifler.

6. Beslenmenize dikkat edin

Antrenman sonrası kaslardaki laktik asit birikimini vücudunuzdan atabilmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Yoğun bir antrenmandan sonra harcadığınız enerjiyi tekrar kazanabilmek ve kaslarınızdaki ağrıları hafifletebilmek için protein ağırlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Öğünlerinize yumurta, muz, kefir, kuruyemiş ve kuru meyveler eklemeye özen gösterin.

7. Sıcak bir duş alın

Spor sonrası ılık bir duş almak, olası kas ağrılarını önlemek için oldukça etkili bir yöntemdir. Su içmek gibi, ılık duş almak da vücudunuzda biriken laktik asitleri kolayca atabilmenizi sağlar. Ilık duştan sonra vücudunuzun ağrıyan yerlerine hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz.

Kaynak:

https://blog.decathlon.com.tr/2016/10/04/spor-sonrasi-kas-agrilarinin-nedeni-nedir-ve-ne-yapilmalidir/

https://sporcuyum.com/saglik/bacak-kas-agrisi-yasamamak-icin-yapmaniz-gerekenler/

https://www.ultimateturkiye.com/spordan-sonra-yapilmasi-gerekenler/

https://www.uplifers.com/saglikli-bir-yasam-adina-spor-sonrasi-tuketilebilecek-besinler/

http://www.fitside.com.tr/spor-sonrasi-olusan-kas-agrilari-ile-ilgili-her-sey/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.