Spor Yapmayanların Mutlaka Yapması Gereken 6 Esneme Hareketi

Buradasınız

Hareket Et 01 Şubat 2020

Günümüzde birçok insan, oldukça yoğun bir hayat temposuna sahip. Durum böyle olunca spor salonuna vakit ayırabilmek, beklenenden çok daha zor olabiliyor. Saatlerini masa başı işlerde, hareketsiz bir şekilde geçiren insanlar ilerleyen yaşlarda çeşitli sağlık sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalabiliyor. Peki bu sağlık sorunlarını önlemek için yapılması gerekenler neler, spor salonuna gitmeden de spor yapmak mümkün mü, vücudunuzu dinç tutacak hareketler hangileri? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

 

İşte spor yapmayanların mutlaka yapması gereken 6 esneme hareketi...

 

1. Boyun bölgenizi esnetmek için

Esneme hareketlerini rahatça yapabileceğiniz düz bir zemine oturun ve başınızı önce öne ve arkaya, ardından sağa ve sola eğerek hareket ettirin. Ancak burada boynunuzu bir yöne çevirerek hareket ettirdikten sonra, merkez noktasına geri döndürerek ileri doğru bakmayı unutmamalısınız. Yaptığınız ilk hareketten sonra aynı yöntemi başınızı diğer yönlere çevirerek uygulamaya devam edin

2. Omuz bölgenizi esnetmek için

Boyun hareketinden sonra yerinizden hiç kalkmadan omuz esnetme hareketine geçebilirsiniz. Esneteceğiniz taraftaki kolunuzu tam zıt yönde yani diğer göğsünüze doğru yaklaştırın ve bu sırada diğer kolunuz ile destek olmayı unutmayın. Ardından aynı hareketi diğer kolunuza da uygulayın.

3. Sırt bölgenizi esnetmek için

Masabaşı işlerde çalışanlar için oldukça önemli olan bir esneme hareketiyle devam edelim. Oturduğunuz yerde kollarınızı ileriye doğru uzatın. Avuç içiniz ileriye bakacak şekilde ellerinizi ve parmaklarınızı birbirine kenetleyin. Kollarınızı ileri doğru olabildiğince uzatırken bir yandan da sırtınızı olabildiğince geriye doğru çekmeye çalışın. Bu hareketi yaparken kaslarınızın gerildiğini hissetmelisiniz. Aksi takdirde hareketi yanlış yapıyorsunuz demektir!

4. Ön bacaklarınızı esnetmek için

Şimdi ayağa kalkıyoruz! Ayağa kalkarak dengenizi korumaya dikkat edin. Önce bir ayağınızı arkaya doğru hafifçe kaldırın ve elinizi kullanarak olabildiğince kalçanıza doğru yaklaştırmaya çalışın. Dengenizi sağladıktan sonra aynı hareketi diğer bacağınızla da yapmayı unutmayın!

5. Arka bacaklarınızı esnetmek için

Oturur pozisyona geri dönüyoruz! Bir bacağınızı ileri doğru uzatın. Öteki bacağınızı ise diğer bacağınızın diz kapağına paralel olacak şekilde elinizle sabitleyin. Bu pozisyonu aldıktan sonra elinizle ileri doğru uzanarak ayağınızı tutmaya çalışın. Aynı hareketi diğer bacağınızla da yapmayı unutmayın!

6. Bel bölgenizi esnetmek için

Yere sırt üstü uzanın. Bir bacağınızı diz kapağınızdan tutun ve kendinize çekin. Bu hareketi diğer bacağınız ile tekrarlamayı unutmayın!

 

Kaynak:

https://onedio.com/haber/kendinizi-mukemmel-hissettirecek-10-basit-esneme-hareketi-501670

https://yemek.com/esneme-hareketleri/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.